שוק הסחורות: ברקע להאטה בכלכלה העולמית, מחירי הנפט צוללים

ירידה חדה בביקושים וחששות מהסלמה במדינות הנפט גוררות את מחירי הנפט לשיאים שליליים
|
חבית נפט
קצת פחות מ-102 דולר, זהו מחירה של חבית אחת של נפט גולמי מסוג ברנט כפי שהיא נסחרת היום (ה'). זהו שיא שלילי של 14 חודשים שנובע מחששות בנוגע להאטה בביקושים לנפט בעולם. המחיר צנח בכ-12% מאז אמצע יוני.

מוקדם יותר היום התפרסם מדד מנהלי הרכש של HSBC הבוחן את מגזר הייצור בסין. המדד הציג קריאה מאכזבת מאוד של 50.3 נקודות, שיא שלילי של 3 חודשים מה שהוסיף חששות לגבי איתנות המשק הסיני שהוא גם בין היתר, צרכן הנפט השני בגודלו בעולם. "זהו ללא ספק נתון שלילי מאוד לכל שוק הסחורות, יש לבחון לעומק כל קריאה חיובית בנוגע לכלכלה הסינית" כך אומר ריק ספונר, אנליסט ראשי ב-CMC Markets.

גם באירופה הביקושים לנפט בירידה, הצריכה בגרמניה נחלשה מאוד ברבעון השני, רק לפני מספר שבועות איטליה נכנסה רשמית למיתון, כל אלו מגבירים את החשש לכך שהביקוש לזהב השחור יקטן בצורה משמעותית.

עוד פקטור שהצליח להוריד את מחירי הנפט היום הגיע מכיוון לוב שם חידשו את ייצוא הנפט שלהם מהנמל הימי הגדול ביותר שלהם, נמל 'אס-סידר'. נזכיר כי בחודש יולי, יצואנית הנפט הגדולה בעולם, ערב הסעודית העלתה את קצב ייצור חביות הנפט שלה ל-10 מיליון חביות ביום. כל אלו מגבירים את היצע הנפט וכאשר הביקושים קטנים במקביל, מחיר הנפט נפגע קשות.

מה עוד משפיע על מחיר הנפט? כמובן שהחששות הגוברים מהשתלטות הארגון הקיצוני 'דאעש' (ISIS) על שטחי דרום עיראק (שם מופק מרבית הנפט) יכולה להביא לתנועה קיצונית במחירי הנפט, אך נכון לימים אלו, ארגון הטרור מטיל את אימתו בעיקר בצפון המדינה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות