"זו הייתה אחת מהודעות הריבית הפסימיות ביותר בתקופה האחרונה"

הכלכלנים לא מופתעים מהמהלך של פישר אך ממשיכים להחזיק בתחזית שלילית, כאשר הם צופים הורדת ריבית נוספת כבר בחודש הבא
 |  (4)
מגיבים לריבית בנק ישראל:
לאחר שנגיד , סטנלי פישר, הותיר את הריבית על כנה ברמה של 2.25% כלכלנים ומנהלי כספים מהגופים המוסדיים במשק הגיבו על ההחלטה כאשר הם מציינים כי לא מדובר בהפתעה גדולה אך מזהירים מפני החמרה בהאטה בצמיחה.

הגורם העיקרי להותרת הריבית הוא ככל הנראה אי הוודאות לכגבי הסביבה הפוליטית והמדיניות הפיסקאלית בשנה הקרובה, לפי דבריו של אורי גרינפלד, מנהל מחלקת המאקרו בפסגות. הוא הדגיש כי "כנראה שלא יהיה תקציב עד סוף השנה וגם לאחר מכן חופש הפעולה של הממשלה כמעט ולא יהיה קיים ולכן נטל התמיכה במשק, במידה והמשבר יחריף, יפול כולו על בנק ישראל. בשל כך, בנק ישראל מעדיף לשמור לעצמו כמה שיותר תחמושת מוניטארית על מנת שיוכל להשתמש בה במידת הצורך".

יונתן כץ, כלכלן בלידר שוקי הון, אמר כי סיבה נוספת היא סביבת האינפלציה בישראל שהתמתנה מאוד כאשר שלושת המדדים האחרונים היו נמוכים מההערכות המוקדמות. כיום, סביבת האינפלציה נמצאת ברף הנמוך של יעד האינפלציה (1% ב- 12 החודשים האחרונים).

לעומת זאת, נשיא להב, יהודה טלמון, מספק גישה שונה למהלך של פישר ואמר כי "על נגיד בנק ישראל להוריד את הריבית בשל המיתון וההאטה במשק" בשל התחזית שככל הנראה מגמת ההאטה צפויה להחריף במהלך התקופה הקרובה במקביל להיחלשות הכלכלה העולמית.

במבט קדימה, הכלכלנים צופים הורדת נוספת, כנראה בחודש הבא לרמה של 2.0% על רקע המשך נמוכה בחודש יולי והרעה בסביבה הגלובלית. "מרבית הנקודות שמעלה בנק ישראל בהודעתו תומכות בהמשך הורדת הריבית", אמר אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי בדש בית השקעות.

בנק ישראל הותיר את תחזית הצמיחה שלו למשק הישראלי על 3.1% השנה ואינפלציה של 2.4% למרות הרמה הנוכחית הנמוכה. רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה במזרחי טפחות, הגיב על כך כי ההודעה "מעלה תמונה לפיה בנק ישראל נעשה מוטרד יותר מבעבר לגבי פרמטרים מרכזיים של המשק ושוק ההון".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  לברך אדם בן 119, "עד 120". (ל"ת)
  oraemunna 24/07/2012 08:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  פישר גאון.קנה$ ב-3.2...כשאתה בכיתה!
  קליפ 23/07/2012 19:19
  הגב לתגובה זו
  6 3
  מי מפרגן לו? רק אני! טייקונים,מיפלצות יהודיות בזזו,רמסו שדדו (בחסות התיקשורת שצוהלת.."תעשה "תיספורת" ליהודים") רק פישר מציל את הפנסייה!גבר גבר
  סגור
 • פישר קנה ב-3.6
  חבל.... 24/07/2012 08:16
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ועשה טוב, אך אין לזה קשר לעובדה שהוא ביבי והפילוסוף ,רמסו פה דור שלם על הדרך.זה יהיה בכי לדורות מה שיקרה פה תוך שנה שנה וחצי.
  סגור
 • פישר כישלון
  יעקב 23/07/2012 21:45
  הגב לתגובה זו
  3 3
  בגללו עלו מחירי הדירות ב100% נזק בלתי הפיך לכלכלה ולדוגות הצעירים אלה שקנו דירות ואל שיקנו דירות. כישלון מוחלט עזר לצרפתים ליקנות דירות ועתה עושה הכל שמחירי הדירות לא ירדו על מנת שהבנקים לא יפגעו !!!! כישלון מוחלט בכי לדורות !!!
  סגור