סרוסי: "הבנקים מפגינים זהירות במתן הלוואות לחברות גדולות"

יו"ר הפועלים: "התחלנו להוריד את המינוף של חברות האחזקה בשונה ממדינות אחרות. השוק הישראלי לא ממונף", כך בפאנל בנושא "הכלכלה של המחר" שנערך במסגרת ועידת הנשיא
 | 
יאיר סרוסי
היום התקיים בוועידת הנשיא "פונים אל המחר", פאנל בנושא "הכלכלה של המחר" אותו הנחה יעקב פרנקל, לשעבר נגיד וכיום יו"ר JPMorgan Chase בהשתתפותם של אבי ג'וזף כהן, אסטרטגית ההשקעות הראשית של גולדמן סאקס, הכלכלן הצרפתי ד"ר ז'אק אטאלי, נשיא פרו אלחנדרו טולדו ויו"ר בנק הפועלים, יאיר סרוסי.

אבי גוז'ף כהן, התייחסה למצב בכלכלה הגדולה בעולם: "אנחנו בארה"ב מייצגים איזור שהוא יחסית יציב. הכלכלה שלנו אינה במיתון וצומחת כ-2% בשנה לאחר התאמות. ביחס לכלכלות כמו אירופה זה נראה כמו נווה מדבר, אך יש לנו בעיות לטווח קצר ולטווח ארוך. בכלכלה שלנו אנחנו רואים התאוששות כמעט בכל מקום. המיתון שלנו הסתיים בשנת 2009 ומאז היו השקעות בעסקים במחשבים. זה לא סימן לכלכלה תקועה."

עוד בנושא ארה"ב בפאנל אמר פרנקל: "באבטלה בארה"ב יש שוני בסיסי: האבטלה עומדת על כ- 8.5% אך בקרב המשכילים זה חצי מזה ובקרב הפחות משכילים כפול מזה."

נשיא פרו, אלחנדרו טולדו, התייחס לכלכלת דרום אמריקה: "לפני 2008-2009 דרום אמריקה היתה מקום של אי סדר. מדינתי יצרה ועם כל הכבוד המשבר של 2008 לא היה בגלל אמריקה הלטינית, היא הפתרון. סין משחקת תפקיד חשוב באמריקה הלטינית והיא בולדוזר היום".

ד"ר ז'אק אטלי בהתייחסות ליוון: "האם ארה"ב אחראית למצב ביוון? כן! כי אם לא היה משבר בארה"ב והאמריקאים והאירופים לא היו מגדילים את החוב שהוא 83% באירופה וארה"ב מעל 100% הרי שמדינות אירופה לא היו מגיעים למצב הזה. אלו היינו מדרגים ארה"ב ביחס למדינות אחרות באירופה באיחוד, היא תהיה מדורגת כמו יוון."

יאיר סרוסי, יו"ר בנק הפועלים, נתן את נקודת השקפתו לגבי השוק המקומי: "צריך לזכור שמצב המשק הביתי בישראל ביחס ליחסי החוב בעולם. החוב בעולם עומד על כ-98% ובישראל על כ- 40%. זה כי יש לנו מנגנון חסכון ומנטאליות של חסכון ובמינוף בסך הכל המצב בסדר".

"השוק הישראלי לא ממונף. השוק לא מרוצה כיוון שהתחלנו להוריד את המינוף של חברות האחזקה בשונה ממדינות אחרות. בחברות הקטנות אין בעיה לקחת הלוואות אבל בחברות הגדולות הבנקים מפגינים זהירות כשקודם היה מינוף גבוה, והיום עיקר האתגר הוא בהחזר החוב של חברות האחזקה", מוסיף סרוסי.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה