מאיר שטרית: "מדיניות האוצר עקומה ופוגעת בצורה חריפה בשכבות החלשות"

מי ששימש כשר אוצר בשתי קדנציות של נתניהו מעביר עליו ביקורת נוקבת. על המהלך הפוליטי של מופז: "זו טעות גדולה מאוד שנכנסנו לממשלת האחדות". מציע מספר דרכים לקצץ 10 מיליארד ש' בתקציב
 |  (36)
מאיר שטרית
"עד לאחרונה הייתי באופוזיציה ונלחמתי קשות במדיניות האוצר, שלדעתי היא עקומה, לא נכונה ופוגעת בצורה חריפה מאוד באוכלוסיות החלשות, מגדילה מאוד את הפערים בחברה ויוצרת מצב של יאוש בקרב האוכלוסיות החלשות ואוכלוסיות הביניים. לצערי, זה נעשה בכוונת מכוון ולא נעשה כבדרך אגב", כך אומר ח"כ מאיר שטרית (קדימה), מי שכיהן בשנת 1998 במשך 5 חודשים כשר אוצר בממשלתו של נתניהו ולאחר מכן כיהן כשר במשרד האוצר בשנים 2003-2004, ומוסיף "למה שאני מתגעגע מתקופת היותי שר אוצר זה לאקשן".

הראיון ב-Bizportal שנערך עם ח"כ מאיר שטרית בשלכתו שבכנסת הינו במסגרת סדרת מפגשים עם שרי אוצר לשעבר, שחלקם כבר התפרסמו. ח"כ שטרית הוא הראשון מבין המרואיינים שמכהן בתפקיד פוליטי גם כיום.

מה דעתך על הקמת ממשלת האחדות הלאומית עם הצטרפותה של קדימה? "לדעתי זו היתה טעות שמופז הלך עם נתניהו. אם היו בחירות בספטמבר כמו שהיה מתוכנן נתניהו היה מתרסק. מופז לא הבין שהוא מציל את נתניהו ולא שנתניהו מציל אותו. לדעתי זו טעות גדולה מאוד שנכנסנו לממשלת האחדות. אם הינו נלחמים ומהווים אלטרנטיבה ראויה לנתניהו לדעתי הינו זוכים לתוצאה טובה מאוד וביבי היה מתרסק. הכניסה לממשלה הזו יוצרת לנו בעיה גדולה מאוד כי היא הופכת את קדימה לסרח עודף".

מה הטעות הכלכלית המרכזית של הממשלה הנוכחית? "מהיום הראשון של הממשלה הזו, ביבי החליט ללכת על תוכנית של הפחתת מסים ישירים דרסטית, שהיתה אמורה להוריד מהכנסות המדינה ממס הכנסה כ-75 מיליארד שקל ב-5 שנים, מי היה מקבל את ההנחות האלה? רק האוכלוסיה החזקה, העשירים והחברות. נתניהו הוריד את מס החברות מרמה של 30% ל-24% ורק בעקבות המחאה החברתית נבלמה המגמה והעלו את מס החברות באחוז אחד ובמס ליחידים עצרו את ההפחתה".

מה צריך לעשות על מנת לצמצם את הפער החברתי? "הפערים בישראל הם מהגבוהים בעולם בעקבות המדיניות הממשלה. הצעתי לממשלה שתהפוך את הקערה ותוריד את המע"מ ואני אתמוך בה, אבל זה לא קרה. צריך להבין שהמע"מ הוא מס רגרסיבי שפוגע בעיקר בשכבות החלשות. יש בישראל כ-50% מהאוכלוסיה שמשכורתם לא מגיעה לרמת הסף של מס ההכנסה, אבל אותם אנשים משלמים בטוח 16% מהכנסתם על כל שקל שהם מוציאים, והם אלו שבאמת גם מוציאים את כל הכנסתם. לעומתם, מי שמקבל 100 אלף שקל בחודש משלם את המע"מ רק על מה שהוא צורך, והוא הרי לא צורך את כל הכסף, כך שמה שנשאר לו נשמר וצובר רבית.

המדיניות הנוכחית של נתניהו מזכירה את המדיניות בה נקט בעבר כשעבדת איתו במשרד האוצר, אם אתה מתנגד לה איך כיהנת תחתיו? "הויכוח הזה שלי עם נתניהו הוא לא מהיום, גם כשהיינו ביחד באוצר בשנת 2003-2004 היתי בראש המתנגדים למדיניות הורדת המסים הישירים תוך הגדלת הנטל על הציבור החלש דרך המסים העקיפים, מדיניות עליה החליט נתניהו לקראת סיום התקופה. ראש התומכים במדיניות זו היה אז ירון זליכה, החשכ"ל. להתנגדות שלי היו שותפים אז גם מנכ"ל האוצר בכר וגם ראש אגף תקציבים. אבל ביבי שכיהן כשר האוצר החליט כראות עיניו למרות ההתנגדות החריפה שלנו.

"אנחנו הובלנו אז את המשק חזרה לפסים של צמיחה ולשם כך נקטנו בשורה של צעדים קשים שאני עומד מאחוריהם עד היום, כמו קיצוץ קצבאות הילדים וקצבאות הבטחת הכנסה, קיצוצים דרסטים בתקציבי משרדי הממשלה - אני הלכתי כל הדרך בלי חוכמות כי המשק היה אז במצב חמור ביותר ואם לא היינו נוקטים בצעדים נחרצים שכאלה המשק היה מתמוטט.

"קיבלנו ב-2003 משק עם צמיחה שלילית של 1.5%. ישראל לא יכלה אז לגייס כסף בארה"ב בריבית של פחות מ-13%, זה היה מצב נורא ולכן נקטנו את הצעדים הכי חריפים שאפשר היה לנקוט. כבר בשנת 2003 עבר המשק לצמיחה חיובית של כ-0.5% ובשנה שלאחר מכן הסתכמה הצמיחה בכ-4%, כלומר הצעדים שהובלנו, שכללו גם הפחתת שכר בהסכם עם ההסתדרות - נשאו פירות למשק כולו. אבל אז, כשהמצב התייצב, ביבי החליט לקצץ במסים הישירים, ולי היה ויכוח חריף מאוד איתו על זה".

כלכלה חופשית - אבל עם חמלה

אם היית היום שר האוצר מה היית עושה? "היתי מבטל את כל הטבות המס שנהנים מהם בעיקר העשירים כמובן, ומקטין את המע"מ. מדינה צריכה לנהל משק חופשי וכלכלה חופשית - אבל עם חמלה, עם התייחסות לחלש - זה תפקיד של שר אוצר לא לרסק את האנשים לאדמה. אפשר לעשות את זה וזה לא עולה המון כסף כמו שחושבים. לא צריך לעשות את זה במתן הקלה חד פעמית שהיא כמו צדקה, אלה אפשר להניע אנשים מחיים מקצבאות לחיים מעבודה".

"כיום בישראל המס הישיר והעקיף עומדים על כ-50%, בעוד שבעולם, ב-OECD, המס הישיר מהווה כ-70% והמס העקיף רק 30% מסך נטל המס. ה-OECD וגם התנגדו להמשך הפחתות המסים הישירים אבל ביבי ציפצף על זה והמשיך במדיניות שמגדילה את הפערים החברתיים. המדיניות של נתניהו אמנם הובילה לצמיחה אבל צמיחה עקומה ומעוותת ביותר מאחר שבעשור האחרון מצבם של שני העשירונים העליונים השתפר מאוד, המצב בעשירוני הביניים נותר ססטטי או השתפר רק במעט ואילו מצבם של 5 העשירונים התחתונים הורע מאוד, כלומר מרבית העם לא זכה להנות מפירות הצמיחה שנתניהו מתפאר בה".

צעדים אופרטיביים אלטרנטיביים

איזה צעדים אופרטיביים אלטרנטיביים אתה מציע לעשות על מנת לשנות את חלוקת נטל המס? "לדוגמא, כיום היצואנים, שהם בין אלה שמרוויחים הכי הרבה, משלמים מס נמוך מאוד שנע בין 6% ל-12% את ההטבה הזו צריך לקצץ, לפחות באופן חלקי. מה, הם לא ייצאו לפני שנתנו להם את ההטבה הזו? ייצאו! למה ההטבות האלה ניתנות לייצואנים ולא ניתנות כעידוד למפעלים שמייצרים בעבור המשק המקומי? ההטבות האלה עולות למדינה בשנה כ-5.5 מיליארד שקל ואני חושב שאפשר לקצץ את ההטבות האלה לפחות בחצי.

"ביטול הטבות המס על השקעה בקופות הגמל גם זו שגיאה של הממשלה ואני לא מבין למה זה היה טוב למי זה הפריע שאנשים חסכו לפנסיה? ביטול הטבות המס האלו גרמו לכך שלא משתלם לחסוך בקופת גמל, אותן ניתן לפדות רק בגיל הפנסיה ולא אחרי 15 שנה וגם אז מקבלים את הכסף רק כקצבה, מה ששוחק עוד יותר את ערכו. זה גרם לכך שהממשלה למעשה דחפה את הציבור להשקעות מסוכנות בבורסה כי לא נותרה אלטרנטיבה סבירה לחיסכון.

"לעומת זאת, בקרנות ההשתלמות, שניתנות לרוב רק לשכבה מצומצמת בחברה, שכבת המנהלים - הן דווקא כן נותרו פטורות ממס. זו עוד דודמא לכך שרק החזקים מרווחים מהטבת המס וזה לא פייר. הטבת המס הגלומה בקרנות ההשתלמות שווה כ-2.5 מיליארד שקל בשנה ולדעתי צריך לחשוב על ביטול ההטבה. בנוסף אני תומך בהעלאת מס המעסיקים".

הממשלה נכשלה גם בטיפול בכלכלה השחורה. בישראל כ-23% מהתל"ג מוגדר ככלכלה שחורה. בבריטניה למשל מדובר על 13% ובארה"ב על 9%. המשמעות של זה היא הפסד של 200 מיליארד שקל שלא נכנסים לקופת המדינה. אני לא אומר שצריך להוריד את השיעור הזה לאפס אבל לפחות לעשות צעדים שיובילו את ישראל להיות ברמה שקיימת בעולם המפותח.

על מנת להתמודד עם בעית ההון השחור במדינה הייתי דורש חובת דיווח אישי שנתי של כל עובד במשק למס הכנסה, בדומה לקיים בארה"ב. אני מציע לשנות את התפיסה ושהצהרתו של האזרח על הכנסותיו והוצאותיו השנתיות יתקבלו כנכונות כל עוד המדינה לא הוכיחה אחרת, אבל אזרח שחתם על הצהרה והתגלה כי עבר עבירת מס הכי קטנה, יכנס מינימום לחצי שנה לכלא, בלי שאף נציב מס לשעבר יעזור לו לסדר כופר. בארה"ב זה עובד כבר שנים וזה חלק מהתרבות וזה עובד כי אנשים יודעים שאם לא ידווחו כראוי הם צפויים לשלם מחיר כבד מאוד".

שטרית גם מציע שורה של הטבות במס לנשים עובדות והרחבת ההטבות הגלומות במס הכנסה שלילי על מנת לעודד יציאת יותר אנשים לעבודה ואומר "היום נותנים הטבות למי שלא עובד. ואת זה צריך לשנות. אם היתי שר אוצר היתי אומר - כל מי שעובד לעולם לא יהיה מתחת לקו העוני, ואם המשכורת שלו לא מספקת, אז מס ההכנסה ישלים לו את המשכורת". ומוסיף, "אם נגדיל את כוח העבודה בישראל ב-10% זה יצור תוספת צמיחה של עוד כ-10%.

מתנגד טוטאלית להגדלת הגירעון

על רקע הירידה בהכנסות המדינה והגידול הצפוי בהוצאות הממשלה האם יש לאפשר גידול בגירעון? "אני מתנגד באופן טוטאלי להגדלת הגירעון הממשלתי, זה מסוכן במיוחד לנוכח המצב הכלכלי בעולם. מה שאני מציע הוא לא להגדיל את הגירעון אלא לשנות את תמהיל נטל המס, באמצעות שורת הדוגמאות שנתתי, שהיא רק חלק משורה ארוכה יותר".

מה מצבנו ביחס לעולם ואיך נראה העתיד? "יחסית למה שקורה בעולם בכלל ובמדינות המפותחות בפרט - ישראל היא במצב טוב, אבל ישראל עלולה להידרדר ואנחנו רואים את הסימנים לזה כבר עכשיו. האינפלציה עלתה, הגירעון הממשלתי עלה ועומד כבר עכשיו על כ-50 מיליארד שקל ולהערכתי עד סוף השנה הוא יעלה לכ-70 מיליארד שקל, מה שעלול לפגוע בדירוג של ישראל וביכולת הגיוס שלה. להערכתי הממשלה תאלץ לבצע קיצוצים של 13-15 מיליאד שקל לפחות. אם אנחנו נבצע את כל השינויים שהצעתי קודם נוכל לקצץ לפחות 10 מיליארד שקל".

מנסה להעביר 'חוק טייקונים' מרוכך

איך לדעתך צריכה הממשלה להתייחס לתספורות שמבצעים הטייקונים בכספי המשקיעים? "אני לא מכיר שום שוק הון בעולם שטייקונים יכולים לעשות את מה שהם עושים בבורסה בישראל - אין דברים כאלה. למה הבנקים מקבלים מהטייקונים כל שקל והציבור עובר תספורות? כי אין מי שמגן על הציבור. אני חושב שאגף הפיקוח על שוק ההון באוצר נכשל כישלון חרוץ גם בכך שלא הגן על כספי הציבור.

"חוק הטייקונים שהגשתי נפל לצערי ועכשיו הגשתי הצעת חוק מרוככת במקצת שנקראת 'חוק הקלון הכלכלי'. כשהממשלה הפילה את החוק שאלתי את ראש הממשלה - 'אם היית מלווה למישהו כסף והוא לא היה מחזיר אותו היית מלווה לו שוב?' הוא ענה לי, 'כניראה שלא', שאלתי אותו 'אז למה אתה מרשה שיעשו את זה לציבור?' הוא הבין את העניין וביקש ממני לדחות את ההצבעה על מנת שיוכל לבדוק את העניין, אז דחיתי בשבוע, בשבועים בחודש אבל כמה אפשר לדחות, ואז כשהצעת החוק באה להצבעה - היא נדחתה. הצעת החוק החדשה שהגשתי יחד עם האגודה לאיכות השלטון אומרת - אם אתה לא מחזיר חובות אתה חייב לשעבד את כל הדיבידנדים שאת מושך מכל החברות שלך לטובת החוב".

האם אתה לא חושב שגם אלו שמנהלים את כספי הציבור אשמים? "בהחלט. אני לא מבין איך מנהלי קופות הגמל וקרנות הפנסיה יכולים להמשיך לעבוד אחרי שמשנת 2006 ועד 2011 הם גבו מהעמיתים דמי ניהול בסך 11 מיליארד שקל והשיגו להם של 0%. המנהלים האלה מקבלים מיליני שקלים במשכורתם מדי שנה ולא ממלאים את תפקידם. אני אומר את זה בצער כי מי שהפסיד זה הציבור.

יש בריחה של מיליארדים מהארץ

מה צריך לעשות על מנת לעצור את בריחת ההון מפה? "באמת בורח המון הון מהארץ כי אי אפשר לשכנע אנשים להשקיע בארץ רק בגלל ציונות - זה לא עובד. אנשים יודעים לקרוא את הכתובת על הקיר ורואים שהגירעון פה גדל, היצוא יורד האינפלציה עולה והמצב הביטחוני בעייתי והם חוששים. יש בריחה של מיליארדים מהארץ. צריך לזכור גם שהרבה זרים ניצלו את המדיניות של הנגיד ועשו עלינו סיבוב וכשהמדיניות השתנתה הם קמו והלכו. אני חושב שהנגיד היה צריך להעלות את הריבית יותר כי ברמת כל כך נמוכה זה עודד את העם לפנות לבורסה ולסכן את כספו. אם הריבית היתה יותר גבוהה הם היו מפקידים את כספם בבנק באופן בטוח יותר בעבור ריבית קצת יותר גבוהה".

מרחו את המוחים

המחאה החברתית הצליחה לדעתך לפתור משהו? "לצערי מרחו את המוחים במחאה החברתית. ועדת טרכטנברג היתה ועדה לחיסול המאהלים ולא לחיסול הבעיה החברתית. טרכטנברג מרח כל מני הצעות שהממשלה אימצה רק חלק מהן בצורה חלקית ולא רצינית. טרכטנברג למעשה לא פתר כלום. בעיית הדיור לא נפתרה ושר השיכון דואג רק לסקטור שלו, לחרדים.

במה המחאה החברתית צריכה להתמקד? "אם המחאה החברתית תתעורר מחדש אני מציע להם להתרכז בדבר אחד וזה שינוי בשיטת הממשל והבחירות. כיום ח"כ לא חייבים כלום לציבור ומצביעים נגד טובת הציבור. אם היו בחירות ישירת אזוריות אז חברי הכנסת היו חייבים לציבור שבחר בהם ולא למפלגה שבחרה בהם. שיטת המשטר הנוכחית פשטה רגל".

יש פתרונות למצוקת הדיור

אחד הנושאים המרכזיים שהעלו המוחים היה מצוקת הדיור, מה אתה היית עושה על מנת לשפר את המצב? "הצעתי לרה"מ לבטל את המע"מ על דירת יחיד ראשונה ששווה עד 1.5 מיליון שקל. גם הצעתי להוריד את שכר הטרחה שמקבל מהקונים העו"ד של הקבלן מ-1.5%-2% ל-0.5% או ל-5,000 שקל, הנמוך מביניהם, אבל הממשלה התנגדה כי ח"כ עו"ד דוד רותם שרצה להגן על עורכי הדין התנגד והממשלה שינתה את דעתה והפילה את החוק. לא רק שהממשלה לא פותרת את מצוקת הדיור היא גם מתנגדת לדרכי הפיתרון שמציעים לה.

"הצעתי דרך שיכולה לפתור בקלות את הבעיה ע"י שיטה שנקראת התחייבות רכישה. עשינו את זה כשהעלייה הגדולה הגיעה לארץ ואפשר לעשות את זה שוב. למדינה דרך המינהל יש קרקע עליה צריך לתכנן שכונה ומוציא אותה למכרז לקבלנים כשהמכרז הוא על המחיר למ"ר. אני אומר לך שהעלות לקבלן לבנות מ"ר באיכות טובה בכל הארץ לא עולה על 1000 דולר למ"ר. נגיד שהקבלן שזכה במכרז הוא זה שהציע 1,500 דולר למ"ר, כלומר רווח של 50%, אז דירה של 100 מ"ר תעלה 150 אלף דולר, לא משנה איפה בנית אותה.

"הגורם היחידי שכיום משנה את המחיר הוא הקרקעות שהמדינה מספסרת בהן והקבלנים מחזיקים בהן בלי לבנות ומעלים את המחירים לשמים. אני מציע לנטרל את הספסרות הזו בקרקעות. קבלן שיזכה במכרז יבנה את אותן 250 דירות בשכונה שתוכננה בעבור זכאי משרד השיכון. הממשלה תתחייב לקנות מהקבלנים כל דירה שהם לא יצליחו למכור וכך יהיה להם ביטחון מלא לתמורה. במכירת הדירה היא תימכר ללא אלמנט הקרקע, אלא הזוג הצעיר שירצה לקנות את הדירה יחתום במינהל על חוזה לחכירת הקרקע ל-100 שנה וישלם למינהל 1% מערך הדירה כל שנה כדמי חכירה כלומר 1000 דולר לשנה או 80 דולר לחודש. בכך תופסק כל הספסרות בקרקעות ומחירה של הדירה יהיה נמוך בהרבה מהיום. ככה עשו במדינת ישראל כל השנים עד שהחליטו על ואני מציע לחזור לזה.

"אני מציע גם להתחיל ולהפעיל את החוק שהעברתי לבניית דירות להשכרה ארוכת טווח. עד היום אף דירה לא נבנתה לפי חוק זה וחבל. החוק הזה יוצר הטבות מס פנטסטיות למי שבונה דירות להשכרה ל-25 שנה תוך שהן מבטיחות לו תשואה של 7%-10%. מי מממן כיום בעולם בניית דירות להשכרה? הגופים המוסדיים כמו קופות הגמל וקרנות הפנסיה - במקום לתת את הכסף לטייקונים לפחות שיבנו דירות להשכרה שיאפשרו לילדים שלנו לשכור דירה. צריך לבנות כל שנה 10,000 דירות כאלה כשבכל בית יהיו לפחות 16 דירות, כלומר בניה להמונים".

לראיונות נוספים עם שרי אוצר לשעבר

"העלאת המס על הבורסה זו שגיאה" - לראיון עם יורם ארידור

"שטייניץ פעל נכון בנושא תמלוגי הגז" - לראיון עם יגאל כהן אורגד

"אסור להעלות מסים במשק - במיוחד לא את המע"מ" - לראיון עם משה נסים

"איך שטייניץ מוכן לספוג מביבי כל כך הרבה מכות" - לראיון עם בייגה שוחט
תגובות לכתבה(36):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 31.
  מדיניות הח״כים בדבקותם לכסא ולתרבות השקר מועלים בתפקידם
  שלומי 23/05/2012 23:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה קרה לך מאיר שטרית? אם אתה אומר שזאת טעות להצטרף לממשלה, למה הסכמת? למה אתה לא מתפטר? מה התרומה שלך שמה? האם אתם לא מבינים שהיוואשתם רוחכם בעיני הציבור, עד כמה תוכלו לתעתע? חיים רמון אם ירצה יוכל להיות שר אפילו ראש ממשלה כי הוא לא מכר את נשמתו לשטן.
  סגור
 • 30.
  צביעות
  יוסי 22/05/2012 08:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כן, הבקורת היתה נעלמת אם היה מקבל תפקיד במשרד האוצר אצל אותו ביבי!
  סגור
 • 29.
  מאיר שיטרית הוא ניאו ליברל בעור של סוציאל....
  ששון לולו 21/05/2012 18:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אסור להאמין לו. החמלה ממנו והלאה! אומר את מה שרוצים לשמוע אבל זה יהיה אסון לתת לו את המושכות.
  סגור
 • 28.
  בונה לעצמו מעמד אנטי מופז כדי להחליפו בקדימה!
  כהןמרק רחובות 21/05/2012 18:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איש קדימה אמיתי, תכמן ומשחק ברגשות ושתמיד יתריס נגד הימין וארץ ישראל(היחידי בליכוד שלא הצביע נגד הסכם אוסלו)
  סגור
 • 27.
  שיטרית לשם שינוי, חושף עד כמה שמאלן הזוי הוא!
  כהןמרק רחובות 21/05/2012 18:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בליכוד שיחק אותה ליכוד והתנהג לכאורה כמבקר..אך כולו ונשמתו איש שמאל.. בונה לעצמו מעמד אנטי מופז כדי להחליפו בקדימה!
  סגור
 • 26.
  הוא איש האחרון שיכול לדאוג לשכבות החלשות (ל"ת)
  מרציאנו 21/05/2012 16:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 25.
  דיור בכתבה השיטה ששיטרית דיבר עליהה הכי נ
  בנטוב 21/05/2012 14:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נכונה ומתאימה למציאות הבילתי ניסבלת שקיימת עכשיו יש להפריד שוק הדירות לזכאים וללא זכאים דירה לזכאי צריכה ליהיות במחיר עלות בנייה וגם להפריד בין מענקים לזכאים יוצאי צבא ולזכאים שלא שירתו בצבא ממשלת ישראל תיתעוררו ואל תישכחו את מגיני הארץ והעם
  סגור
 • 24.
  ביזפורטל בבקשה תקציבו 500 מילים לתגובה ולא 2
  בנטוב 21/05/2012 14:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דקות זמן
  סגור
 • 23.
  מספורי שטרית שקיצץ בקצבאות נכים ורצה שיגיעו ל
  זוכר את הגזירות שלו 21/05/2012 13:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לדעתי- חלק מהציבור לא זוכר את שטרית באוצר, בעידן קיצוצים דרסטי הלך להיות שר נוסף באוצר בלי לעשות חשבון לכספי ציבור, אח" כ לא האמין במקבלי הקצבאות ורצה שנכים יגיעו כל שנה מחדש לביטוח לאומי על מנת שווכחו שהנכות אמיתית, ועוד...., היום הוא מדבר על חמלה?? אני חש שצוחקים ממני.
  סגור
 • יותר מדי שנים בכנסת והקסם כבר עבר מטאטא ישן (ל"ת)
  אסנת 21/05/2012 15:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 22.
  שטרית צודק
  נני 21/05/2012 12:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לכולם עיניים צרות,מציע שינוי שיטת בחיחרות,כלומר לא רווח אישי,יש ריח של גזענות בתובנות,שטרית צודק...הוא חושב על 100% מהעם,לא יקרה כלום אם העשירים ישלמו יותר,והעיקר,שכל עובד יוכל לחיות בכבוד מעמלו...................
  סגור
 • 21.
  שק@ר , הוא האחראי לבועת הדיור בארץ
  יוסף 21/05/2012 11:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כשהיה שר השיכון מנע בניה של דירות ודורות של זוגות צעירים נפלו בגללו. לא נשכח ולא נסלח. עתה הוא מתעטף באיצטלה של עזרה לחלשים? אין יולר חוצפה מזה!!
  סגור
 • 20.
  שיטרית אם תקבל תיק גם תמשיך לזעוק??
  איציק 21/05/2012 10:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ז
  סגור
 • 19.
  שיטרית שכחת?? אתה שר מיוחד, שותף לגזירות 03
  איציק 21/05/2012 10:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לשר שיטרית, אתה שוטף לביבי בגזרות 2003 חתכתם בחד הוריות בנכים בכל מה שאפשר גימלאים, קיצבאות שונות שב בשקט, הס.
  סגור
 • 18.
  אמר אמר. שיטרית אלוף הסאונד בייטס שאומר כלום (ל"ת)
  שיטרית יאדה יאדה יאד 21/05/2012 10:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 17.
  תפרקו את קדימה ותצאו מהממשלה
  פחדנים !!! 21/05/2012 09:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין לכם שום מנדט מהבוחר לשבת בממשלת העושק .
  סגור
 • טען עוד
 • 16.
  החוק הביומטרי - לא נשכח ולא נסלח! (ל"ת)
  רואי 21/05/2012 09:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 15.
  כל האמת על מדיניות ביבי והפגיעה במעמד הביניים
  קפיטליזם חזירי . 21/05/2012 09:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יוצאת החוצה , במספרים שלא משקרים - ביבי לקח מהציבור הרחב והעניק לאדוניו לא צריך את אלון גל בשביל להבין למה מעמד הביניים על הקרשים במיוחד צעירי העם . למה משפחות מתפרקות ושוק הגרושים בשיאו . למה שוק ההפריות פורח , ביבי שלח דור שלם לאבדון .
  סגור
 • 14.
  בלדבר אתה אלוף, למה הצבעת נעד כניסה לקואליציה (ל"ת)
  מוטי 21/05/2012 09:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 13.
  קשקשן בגרוש
  יחי 21/05/2012 09:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראינו אותך שר אוצר לכן זה שאתה פותח את הפה הגדול שלך זה מסריח לך לרופא שיניים ותבלום
  סגור
 • 12.
  למה בשכבות החלשות? הם לא מקבלים כספים
  עומרי 21/05/2012 09:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מהמדינה?????????? מי שנפגע מר שיטרית זה מעמד הביניים ומעלה שנדפק ומשלם מיסים עבור אלה שלא עובדים ועבור כל החוקים שאתה וכל ממשלות ישראל חוקקו למען העשירים כל השנים ויצרתם אחת מהמדינות בעלות הריכוזיות הגבוהות ביותר במערב , כלום לא עשיתם למען אזרחי המדינה , העם צריך לדרוש שקיפות של אופן התנהלותכם כי אנו אלה שמשלמים לכם משכורות , כך שאין לך זכות בכלל לדבר !
  סגור
 • 11.
  נזק שלא ישוער
  איש שלום 21/05/2012 09:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שישנסקי פגע פגז, טרכטנברג מס בורסה, כחלון דרס חברות סולולר וגרם לפיטורי ענק. איזה צעדים חכמים יש להם עוד?
  סגור
 • 10.
  כולם חכמים שהם לא בתפקיד
  אלי נמני 21/05/2012 09:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לבטל את המע" מ זה יהיה דבר גדול -אבל להגיד שקרן השתלמות זה לעשירים זה שטות גמורה היום מטפלת בויצו עם משכורת מינימום מקבלת קרן השתלמות
  סגור
 • כמה שאתה צודק שיטרית יקבל תיק ודממה מצידו (ל"ת)
  איציק 21/05/2012 10:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  הילדים עם הנכדים חוזרים להורים בזיון של ממשלה (ל"ת)
  הומלס 21/05/2012 09:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  שטרית הוא הגורם העיקרי לעליית מחירי הדיור
  אבי 5 21/05/2012 09:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צר לי אבל גם מר שיטרית עשה שגיאות בסיסיות שגרמו למצב שהוא מציע כאן איך לצאת ממנו
  סגור
 • אבי 5 אתה הכי צודק בעולם (ל"ת)
  איש קדימה 21/05/2012 09:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  למספר 1 מה שאתה רואה זה כסף שחור (ל"ת)
  איציק 21/05/2012 09:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  גם לו היו בחירות בספטמבר ספק אם מופז היה לו
  דודי 21/05/2012 09:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סיכוי קלוש להגיע לכסא ראש הממשלה. בצעד המטופש של " אחרי המבול" שלדעתי שעשה " הרויח" מופז קדנציה של שנה וחצי כמשנה לראש הממשלה. תמורת הכסא הנ" ל ישלם העם בגזרות מס חדשות שביבי יוכל להעביר בקלות וקדימה תימחק מעל המפה הפוליטית. מופז עצמו ימחק מהמפה הפוליטית בבחירות של נובמבר 2013. אין לו יותר מה למכור ולמי למכור.
  סגור
 • 5.
  קדימה לא הפכה ל" סרח עודף" היא הפכה לסרח מסריח
  דודי 21/05/2012 08:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם 3 מנדטים שניבאו לה כיום בסקרים זה יותר מדי.
  סגור
 • 4.
  ההצעות של מאיר שטרית ישפרו את החיים במדינה
  אחד 21/05/2012 08:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבעיה היא שיש קבוצות של אינטרסנטים שנהנות מהמצב הקיים בעוד 90 אחוז מהעם כורע תחת הנטל ולכן מפילות כל הצעות לשיפור . לדוגמה , אנשי האוצר, או ח" כ דוד רותם שהובא בכתבה, סוכני החרש של הקבלנים , ועוד..
  סגור
 • שטרית אלוף בגזרות
  איציק 21/05/2012 10:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שכחתם שהיה שר מיוחד במשרד האוצר צמוד לביבי אז בתור שר תמך, היום ללא תיק זועק האם תיק בממשלה יסתום לו את הפה??
  סגור
 • 3.
  את כל מה שהוא מציע - זה הגיוני (ל"ת)
  הלוואי שהיו עושים 21/05/2012 08:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  שיטרית, לשבת בקואלציה ולקטר הופך אותך לסרח (ל"ת)
  עודף. היית ותישאר 21/05/2012 08:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  אין חדש תחת השמש
  צבריקו 21/05/2012 08:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חכמת שיטרית היא לא חדשה. קל מאד לסנגר, אבל משק ישראל פורח, עובדה, סוכניות הרכב מלאות קונים, ועל הכבישים רואים רכבים חדשים.
  סגור
 • שלא תהיינה לך אשליות, הרוב נרכש מלקיחת אשראי.
  דודי 21/05/2012 09:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בישראת פושה תרבות האוברדרפט, חיים היום ע" ח העתיד וכשמגיע יום הדין וצריך להחזיר את האשראי שלקחנו אז הבנקים הם פושעים, שודדים וגזלנים........
  סגור