שרי אריסון תצטרך למכור את הפועלים או שיכון ובינוי, איפקס תיפרד מתנובה או פסגות, וגם ליאורה עופר במערבולת

מסקנות וועדת הריכוזיות הוצגו לציבור. נתניהו: "המסקנות של הוועדה הן חשובות ופורצות דרך". יובל שטייניץ : "השוק ייפתח להשקעות מחו"ל". צפו בתמצית המסקנות
 |  (24)
שרי אריסון
היום בצהריים התקיימה בירושלים מסיבת עיתונאים שבה הוצגו לציבור ההמלצות הסופיות של הוועדה להגברת התחרות במשק, אשר קרויה גם 'וועדת הריכוזיות. Bizportal ליווה את מסיבת העיתונאים בעדכונים חיים.

במסיבת העיתונאים לקחו חלק ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יובל שטייניץ, נגיד סטנלי פישר. יו"ר הוועדה הוא חיים שני שכיהן כמנכ"ל משרד האוצר ופרש מתפקידו.

"רמת הריכוזיות היא גבוהה יותר ממדינות מתוקנות אחרות והיא מקשה על התחרות", כך אמר נתניהו בפתח מסיבת העיתונאים. "אני תמיד האמנתי שצריך להגביר את התחרות. התחרות היא החבר של הצרכן ושל האזרח. היא מבטיחה את הצמיחה והתחרות במשק הישראלי אינה מספקת התחרות משאירה הרבה יותר כסף בכיס של הצרכן ולכן אני חסיד של תחרות. אני נגד מונופולים ונגד קרטלים".

נתניהו הוסיף כי "היזמים הם הקטר של המשק. בלי היזמים אין לנו שום דבר. אנחנו בסוף נבנים על היצירתיות של הסקטור הזה והנכונות שלהם להשקיע אבל מנגד אנחנו רוצים שזה יימשך אצל דור חדש של יזמים ורוצים לאפשר לצמיחה הזאת להתרחש כל הזמן".

עוד ציין נתניהו כי "המסקנות של הוועדה הן חשובות ופורצות דרך. אין לי ספק שניקח את המסקנות האלו וניישם אותם. יש זמן של התאמה מצד המערכת הישראלית לדברים החדשים אבל בשורה התחתונה יש כאן שינוי של הגדלת התחרותיות במשק".

שר האוצר יובל שטייניץ אמר במסיבת העיתונאים: "המסקנות של הוועדה יובילו להיעלמות תופעת הפירמידות בשוק ההון. אני מאמין שהשוק ייפתח להשקעות מחו"ל. התפתחות כלכלת ישראל משרתת את האזרחים. זה מעלה שכר, זה מקטין את האבטלה לשנים קדימה ולכן יש פה שירות חשוב".

מסקנות הוועדה

אחת המסקנות הבולטות של הדו"ח הסופי של מסקנות וועדת הריכוזיות הוא שינוי בהגדרה של תאגיד ריאלי. במסקנות הביניים הגדירה הוועדה תאגיד ריאלי כגוף אשר מציג הכנסות של 8 מיליארד שקל בשנה. המסקנות הסופיות מצביעות על הורדת הרף להגדרה של תאגיד ריאלי משמעותי ל-6 מיליארד שקל בשנה. המשמעות היא שקרן אייפקס המחזיקה גם בפסגות וגם בתנובה תידרש למכור את אחת מההחזקותיה.

בנוסף לכך - בעיות עלולות לחול גם על שרי אריסון וליאורה עופר. אריסון תידרש להחליט האם למכור את בנק הפועלים או את חברת שיכון ובינוי שבה היא שולטת. גם ליאורה עופר תידרש לבחור האם למכור את החזקותיה בחברת מליסרון או את השליטה בבנק מזרחי טפחות.

דרישה נוספת היא הפרדה של הדירקטוריונים של חברה פיננסית לחברה ריאלית. שינוי ביחס להמלצות הביניים היה שיישום המסקנה יתבצע בתוך שנתיים בלבד, ולא במקום ארבע שנים בהמלצות הביניים.

נושא נוסף עליו הוחלט על ידי הוועדה הוא הגבלתן של חברות הפירמידה. במסקנות הביניים המליצה הוועדה על כך שחברות לא יתקיימו במבנה של יותר משלוש שכבות. המסקנות הסופיות קובעות כי במבנה הפירמידיאלי לא יהיו יותר משתי שכבות. הדבר צפוי להשפיע על איש העסקים אילן בן דב ושאול אלוביץ המחזיקים את השליטה בפרטנר ובבזק באמצעות חברות החזקה של שלוש שכבות.

ככלל, בעלי שליטה יוכלו לשלוט בחברות פירמידיאליות עם שלוש שכבות. עם זאת, כוחם של בעלי השליטה יירד ויחולו על החברה כללים נוקשים כגון מספר הדירקטורים הבלתי תלויים בחברה ועוד. בכל מקרה הוחלט כי יהיה איסור על שליטה ציבורית בחברה בשכבה רביעית ומעלה.

לפני כשבוע סיימה וועדת הריכוזיות את עבודתה - וכעת מסקנות הוועדה עולות שלב. לפני מספר חודשים פרסמה הוועדה את מסקנות הביניים של הוועדה שהצביעו על הפרדה בין השקעות בגופים פיננסים להשקעות בתאגידים ריאליים. בשבועות האחרונים שמעה הוועדה את הטענות של החברות השונות והיום יתברר האם הוועדה קיבלה חלק מהמלצות החברות.

נושא נוסף שבו דנה הוועדה הן חברות במבנה פירמידה, חברות שהוגדרו על ידי הוועדה כ'חברות פער'. במסקנות הביניים המליצה הוועדה על מספר צעדים שמטרתם להעלות את כוחו של הציבור בשליטה בחברות.

תגובות

מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות אילן פלטו: "ההמלצות הסופיות של הועדה להגברת התחרותיות בפרק הממשל התאגידי הן בגדר שינוי חיובי ביחס להמלצות הביניים, שהיו מובילות ללא ספק לפגיעה משמעותית במאות חברות ציבוריות בשוק ההון הישראלי".

לדבריו, ""בהופעתם בפני הועדה העלו נציגי האיגוד את הסתייגויותיהם מהמלצות הביניים של הועדה, שהיו מעניקות למעשה את זכות הניהול בחברות הציבוריות לגופים המוסדיים- בעלי מניות המיעוט. לשמחתנו, בחרה הועדה לשנות את המלצות הביניים בפרק הממשל התאגידי, תוך קבלת עמדת האיגוד שלפיה מדובר בהמלצות שנזקן גדולה מתועלתן".

לדברי פלטו, "למרות השינוי המהותי מהמלצות הביניים בכל הנוגע לפרק הממשל התאגידי, ההמלצות הסופיות עדיין מכילות הכבדה רגולטורית נוספת על החברות הציבוריות. הכבדה זו, על רקע המשבר הכלכלי הגלובאלי ומשבר האשראי המתהווה במשק הישראלי, עתידה להוביל לירידה בשיעור הצמיחה של מדינת ישראל ולעלייה באבטלה. בכוונת האיגוד לפעול מול המחוקק תוך מטרה להקטין ככל הניתן את הנזק שעתיד להיגרם לחברות הציבוריות ולכלכלה הישראלית כתוצאה מיישום ההמלצות".

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' אומרת כי מסיבת העיתונאים של רה"מ נתניהו על הריכוזיות היא חסרת ואין מאחוריה כל כוונת אמת. "לנתניהו ולשטייניץ היתה קדנציה שלמה להפריד בין אחזקות פיננסיות לריאליות, לטפל בפירמידות, לאסור עסקאות בין בעלי השליטה, למנוע העסקה צולבת של דירקטורים ועוד - אולם הם בחרו שלא לעשות דבר ולאפשר את המשך ההשתוללות בשוק ההון. כעת בעיצומו של מה שמסתמן כמושב האחרון של הכנסת ה-18 אין לדברים כל ערך והם אינם אלא הבטחת בחירות שאין מאחוריה כיסוי."
תגובות לכתבה(24):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 17.
  עופר-בזן.צים.מזרחי.כיל.מליסרון ומכוניות חשמלי
  קוקוס 23/02/2012 05:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה לא ריכוזיות .זה כל המשק.שליטה על כל הקניונים.על הדלק שאנו צורכים.על ההובלה הימית(הם רוצים לרכוש גם את נמל אילת)על הפוספטים רכוש המדינה.הדבר האחרון על העתיד רכבים חשמליים .לסיום תקבלו סיפור הסטורי:בשנות השישים גביר בשם שאול איזינברג שעשה את הונו מפסולת מתכת לאחר מלחמת העולם השנייה .נתבקש ע" י שר האוצר יוסף ספיר לבוא להשקיע בארץ.מה הייתה בקשתו של הגביר?הוא ישקיע רק בדברים בטוחים:פוספטים.(כיל)הובלה ימית(צים)בתי זיקוק.(בזן)ועוד כל מיני עוגות טעימות.מה הדבר החשוב שאיזנברג קיבל ?הוא לא ישלם מיסים במשך 30 שנה וספיר הסכים.מי רכש את החברה אם אותם תנאים ?כן רבותי משפחת עופר.
  סגור
 • 16.
  דווקא כול הכבוד לביבי ,תפסיקו להתבכיין ,וגם
  בא 22/02/2012 15:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תיכתבו מקסימום 3 שורות ,לאנשים אין זמן ,יש לאנשים עוד דברים לעשות בחיים חוץ מלקרוא טוקבקים .
  סגור
 • 15.
  פשוט טיפש עם תואר.
  טרכטנברג 22/02/2012 14:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה יגרום לפיטורים זה בטוח פתאום עובד ימצא עצמו עובד של חברה אמריקקית.במקרה הטוב או חברה רוסית . ולמה שערבים לא יקנו את בנק הפועלים?
  סגור
 • 14.
  בדרך למיתון הגדול (ל"ת)
  א. 22/02/2012 14:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 13.
  ממשלת ישראל מודיע בזאת בצער רב וביגון קודר:
  ערן (דובר הממשלה) 22/02/2012 14:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ביום ד' , ה-22/02/2012, בצהרי היום, נפטר באופן סופי שוק ההון הישראלי והמשק המקומי. צעדי הממשלה מתחילת שנת 2011, נשאו פרי, וסביר להניח שלא יהיו הקעות זרות (ואף מקומיות) במשק המקומי עקב מדיניות לא עקבית בעליל, העלאות מס רטרואקטיביות (השקולות להלאמה הלכה למעשה), עודף רגולציה דרקוני שמעולם לא נראה באף מדינה מערבית (ועוד בתקופת " גאות" שכזו) וכו' . מכיוון שאין לנו כל ספק שהשקעות זרות לא יגיעו למדינה זו יותר, והשקעות מקומיות שעדין לא ברחו יחלו בהליך, אנו מתכוונים לפעול בכל הכוח להגברת המגמה עד חיסול המשק המקומי (יחי סטלין את יחימוביץ' ). אי לכך, בכוונתנו בקרוב להכריז חד צדדית על הצעדים הבאים בשם מנהיגנו האהוב למען הרס המשק באופן סופי והשמדת המדינה (האירנים והערבים יכולים לשבת בשקט ולחכות): 1. העלאת מס חברות בכל שנה בכ-5%, עד שלא ישאר גוף עסקי אחד בארץ. 2. העלאת מיסוי על כל מחצבי הטבע (ממים, דרך אשלגן ועד גז ונפט) ל-95%, והוצאה להורג של בעלי ומנהלי חברות שיסרבו להמשיך לפתח ולחפש משאבים במחירי הפסד! 3. איסור השקעות זרות במדינה לאלתר (דבר ראשון נתחיל בגירוש הקפיטליסטים האיומים דוגמא: אינטל, IBM, גוגל, HP וכו' ). 4. העלאת מס רווחי הון באופן מיידי ל-50% כדי שאף אחד אפילו לא ידמיין להרוויח כסף במדינה זו. 5. פירוק כוחני ואלים של חברות, בלי לבדוק אם יש קונים, את מצב הכלכלה העולמית, את מצב המשק המקומי וכו' . כבר אמרנו, המטרה הינה לזרוע הרס ומדון במשק המקומי. 6. הגדלת קצבאות לדוסים, בתני שבשום מקרהלא ישקלו יציאה לעבודה או שירות צבאי/לאומי, לסכום הגדול פי 2 מהשכר הממוצע במשק (ואם השכר הממוצע ירד כפי שאנו מצפים עקב צעדינו, הקצבאות יקובעו בהתאם לשכר שהיה ב-2011). 7. איסור לימודי ליבה בכל בתי הספר (גם החילונים ימך שמם), וחובת הפיכת כל מוסדות הלימוד לכויללים. 8. איסור יציאת מובטלים לשוק העבודה. במידה וצעדים אלו לא יצליחו להפוך אותנו לצפון קוריאה (או לכל הפחות קובה, וונצואלה או ברה" מ טרם קריסתה), נבצע את כל הצעדים הנוספים אשר ידרשו על מנת להגיע למטרתינו (צפון קוריאה משולבת כפיה דתית נוסח אירן). בכבוד רב, מנהיגיכם הקומוניסטים האהובים והדגולים, שלי יחימוביץ' את עופר עיני את דפני ליף (ונתניהו כשליחנו)
  סגור
 • שכחת רק שצריך להכתיר את טרכטנברג למשיח ישראל!
  כל הכבוד מצויין! 22/02/2012 14:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נכון ממשלה לא יציבה טמנה לכולם מלכדת דבש ביבי בהתחלה טען שהטייקונים מספקים לנו עבודה וכו' העול יורד ממדינת העשקנים הם לא צריכים לדאג להמונים. אז עכשיו תקעו להם סכין בגב. וברור שהם הרסו את כיל ואת מניות הגז. פשוט טרטנברג הוכיח שלא כל פרופסור הוא גאון. הרס עוד יותר . ממשלת ביבי תאבת השלטון בחרה מהר להטיל עלינו מס בטענה שטראח החליט כך לנו אין כלום מזה. המדינה החרא הזאת שוב מתעשרת על חשבון האנשים. היא מדינה שתוקעת לכולם סכינים בגב. חבל שביבי לא שם לב לתנועת המטוסים של צעירים משכילים שפשוט עוברים לחו" ל ובצדק.
  סגור
 • שכחת רק שצריך להכתיר את טרכטנברג למשיח ישראל!
  כל הכבוד מצויין! 22/02/2012 14:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נכון ממשלה לא יציבה טמנה לכולם מלכדת דבש ביבי בהתחלה טען שהטייקונים מספקים לנו עבודה וכו' העול יורד ממדינת העשקנים הם לא צריכים לדאג להמונים. אז עכשיו תקעו להם סכין בגב. וברור שהם הרסו את כיל ואת מניות הגז. פשוט טרטנברג הוכיח שלא כל פרופסור הוא גאון. הרס עוד יותר . ממשלת ביבי תאבת השלטון בחרה מהר להטיל עלינו מס בטענה שטראח החליט כך לנו אין כלום מזה. המדינה החרא הזאת שוב מתעשרת על חשבון האנשים. היא מדינה שתוקעת לכולם סכינים בגב. חבל שביבי לא שם לב לתנועת המטוסים של צעירים משכילים שפשוט עוברים לחו" ל ובצדק.
  סגור
 • 12.
  איך שיכון ובינוי ובנק הפועלים זה ריכוזיות
  לא הבנתי 22/02/2012 14:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה אתם עושים נגד אלו שיש להם 8 דירות והם מרויחים השתלטו על רחוב שלם. זה לא ריכוזיות?
  סגור
 • 11.
  ששרי תמכר את בנק הפועלים
  הלואי 22/02/2012 14:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סוף סוף יפטרו שם עובדות בוגרות סמינר שנהפכו לסגני מנהל עם משכרת עתק ממה שגונבים לנו בתור עמלות. יאלה לפטר את אלו הסתומות שמחחמות כסא ומתחנפות לבוס יש להם משכרת עתק בשעה שבוגרי כלכלה ומינהל עסקים וקורסים בהשקעות וכו' לא מתקבלים לבנק או מתקבלים במשכרת רעב.
  סגור
 • 10.
  אבל כל זה נשמע מטומטם לא רציתם כלכלה חפשית?
  אני לא יודעת למה 22/02/2012 14:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עכשיו זה רוסיה לנד הממשלה לא מרשה כלום. הגבירה את הפקוח על הכל נכנסת לכולם לכיסים. מה שיקרה זה שאת בנק הפועלים יקנה שייך סעודי ואת מליסרון יקנה מליונר אירני הישראלים יקנו בחו" ל ויעברו לגור שם.
  סגור
 • 9.
  ועדה
  גו 22/02/2012 13:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שתיניץ שום משקיע לא יגיע לארץ להשקיע אם שר אוצר כמוך נוכל ומושחת אתה רימיתה את המשקיעים ולא יעזור לך רק דבר אחת אתה צריך להחליף את הכיסה למישהו יותר מיקצועי בשביל טובת המשק וטובת המשקיעים לא חשוב איזה משקיעים גם זרים וגם ישראלים מבין שתיניץ תפנה כי אתה גורם נזק רב למשק תיראה לאן יגענו אם כל העליות במשק החשמל בגללך וכל היתר בגללך לא תוכל לתקן את הנזק שגרמתה אתה ונתניהו לכו הביתה נימאסתם לכל המשקיעים ממשלה עלק אני מיתביש שיש לי ממשלה כזאת בושה וחרפה בימקום שהמשקיעים ישמחו המשקיעים בוחים בגללכם נוכלים אם רשיון מנחם בגין מיתאפך מיקברו אם הוא היה חי הוא היה מצדיע למשקיעים שסיכנו את כספם והיה אומר להם לבריאות בזכותכם יש למדינת ישראל גז ונפט ואילו אתם נותנים למשקיעים רק בכי ליכלוך בושה וחרפה לממשלה כזאת
  סגור
 • אבל ביבישטיניץ אטומים וחרשים. (ל"ת)
  בדיוק! 22/02/2012 14:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  ביבי:" היזמים הם הקטר ושישיסקי זה הדלק" (ל"ת)
  ארקדי 22/02/2012 13:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  שניכם הזוהים,אתם חיים בללה לנד. (ל"ת)
  לביבי ולשטיימיץ 22/02/2012 13:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  ביבי אתה דיבורים!!!,עובדות,מעשים ופרטים תכלס (ל"ת)
  בנק,ממשלה גנבים 22/02/2012 12:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  העיקר עבדו עלינו עם 25% מס. הכל התחיל משלי
  ישראבלוף 22/02/2012 12:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היתה נגד הטייקונים. מה יצא מזה? אלפי מפוטרים היתה נגד כיל המניה התרסקה וגם המשקיעים לא יהנו. לאן הכסף הולך? לשום מקום. לביבי וחבריו. הכל חרטה ברטא המשקיעים מחול ילמדו מי זאת מדינת ישראל תוקעת הסכינים בגב.
  סגור
 • טען עוד
 • 4.
  למגיבים באתר ,לא להיות כמו גיטרה עים מיתר אחד
  בא 22/02/2012 12:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ביבי עובד לכוון הנכון בעניין התחרותיות במשק ,כול הכבוד ,ודרך אגב אין יובל שטיניץ ,במשרד האוצר ,יש ביבי שטיניץ ,אתם יושנים .
  סגור
 • 3.
  היזמים הם הקטר והממשלה היא הבלם.
  אריה 22/02/2012 12:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תראו איך עושים עוול לגבעות עולם שכבר מצאו נפט ומעכבים להם את המשך הפיתוח. מדינה מטומטמת.
  סגור
 • הם נוכלים ,לך תיקנה סכל. (ל"ת)
  שתוק לטאה 22/02/2012 13:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • נזכרו עכשיו בים המלח?
  ותראו מה עשו לכיל 22/02/2012 12:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם יש שכל לאחים עופר הם צריכים להפסיק לתרום למדינה הזאת למה מדינת ישראל לא בנתה אגף כמו באיכילוב מכון הלב? היא מחכה לתורמים מה עם הכסף שלה? הטילו מס על הבורסה ושום דבר טוב לא יצא לאזרח מזה. בושה וחרפה. צריך להוריד את המס על הבורסה וגם להוריד את צמד הקומיקאים ביבי ושטיימיץ.
  סגור
 • 2.
  ביב עלוב שנותן במה לחדל אישים כמו שטייניץ (ל"ת)
  שיתפטר העלוב 22/02/2012 12:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  המנהלים בישראל מתנהגים לעובדים ברוע
  בגלל שטייניץ 22/02/2012 12:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השכר בישראל לעובד ממוצע הוא 23 שקל לשעה סמוך מאוד למינימום 4.5 יורו לשעה לעומת אירופה הנאורה איפה ששטיינץ לוקח מיסים כמו נורווגיה שם בממוצע משלמים 8 יורו וספציפית בנורווגיה יותר צריך להפגין נגד שר אוצר שרוצה פה סין והודו להעיף אותו להפגין ולא ללכת לעבוד תמורת פחות מ 30 שח לשעה יקר פה וזה נדרש כדי להתקיים
  סגור
 • עוד חמור...
  דני 22/02/2012 14:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה יודע מה גכר המינימום הנהוג בספרד (הסוציאליסטית מאוד), בצרפת (הדי סוציאליסטית) ובגרמניה (לא קפיטליסטית במיוחד)? אני אגיד לך, כיוון שברור שאן לך מושג, מדובר ברוב ארצות אירופה על שכר מינימום שבין 700 ל-900 אירו! ראיתה כמה המצב ביוון ופורטוגל נפלא נכון? ראית איך אירלנד הצליחה לקרוס לחלוטין לאחר שהפכה לאחת המדינות העשירות עקב אימוץ הקפיטליזם, מייד לאחר שהפכה לסוציאליסטית קיצונית (מהגרים מקבלים דירות על חשבון המדינה, קצבאות, הנחות מפליגות וכו' , וברור שאז קורסים). ראית איזה מצב נפלא יש בספרד נכון? מעל מיליון דירות ריקות, עשרות ומאות ערי ועיירות רפאים חדשות לחלוטין, 25% אבטלה, הפסד מוחלט של כל חסכונות הציבור וכו' ... כן, הגישה שלך באמת נכונה. עדיף לכרות למוצלח ממך שהשקיע יותר ויכולותיו גבוהות יותר (ואולי גם נהנה מקצת מזל) את הידיים וגם לך כמובן, מאשר לנסות גם להתאמץ כמוהו, ללמוד כמוהו ולנסות להתקדם. לתפארת הקומוניזם!
  סגור
 • שמע אתה לא חכם במיוחד
  אלעד 22/02/2012 14:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי שמרוויח 23 שקל לשעה לא מגיע בכלל למצב שהוא חייב במס, אז מה אתה ממציא פה דברים?! יש הרבה דברים שאפשר לבוא בטענות למשק הישראלי, לשיטת הכלכלה ולמחירים, אם אתה רוצה להתלהם לפחות תמצא על משהו שהוא נכון.
  סגור