רוב דחוק צופה כי הריבית תישאר ברמה של 2.75%

מחר ב-17:30: הכרזת ריבית בנק ישראל. מדד המחירים לצרכן נשאר ללא שינוי. פסגות: "הבנק יעדיף להימנע מהפחתת הריבית על מנת לשמור 'תחמושת מוניטארית' למקרה של הדרדרות נוספת בגוש האירו"
 | 
(2)
סטנלי פישר
יכריז על בנק ישראל לחודש פברואר מחר ב-17:30. נגיד הבנק, פרופ' סטנלי פישר, בראשות כבר הוריד את הריבית בחודשים האחרונים בשתי פעימות מרמה של 3.25% מיוני עד ספטמבר לרמה של 2.75% בחודש דצמבר וינואר. כעת הכלכלנים הבכירים חלוקים באשר להחלטת הועדה המוניטרית בראשות פישר.

מתוך 20 החזאים הנסקרים בסקר הריבית של "בלומברג", 11 סבורים שבנק ישראל יותיר את הריבית על כנה ברמה של 2.75% והשאר מעריכים ירידה של רבע אחוז ל-2.5%.

לחודש דצמבר נותר ללא שינוי - 104 נק' ובכך הפתיע את החזאים שצפו כי יעלה ב-0.1%. בסיכום שנת 2011 עלה המדד 2.2% ובכך יכול נגיד בנק ישראל לרשום לזכותו הישג עמידה ביעד האינפלציה: 1%-3% בשנה השנייה ברציפות. נציין כי לעמידה ביעד האיפלציה בשנתיים האחרונות קדם פיספוס צורם בשנים שלפני כן, מ-2005 ועד 2009.

"יציבות של סביבת האינפלציה תתמוך ביציבות של ריבית בנק ישראל"

דודי רזניק, מנהל מחקר בלאומי שוקי הון: "אנו מעריכים כי למרות ההאטה בפעילות הכלכלית, לא תחול ירידה חדה בקצב עליית המחירים. יחד עם זאת, האינפלציה צפויה להיות בתחום טווח יציבות המחירים, כאשר לשמירה על יעד זה חשיבות רבה בפעילות המשק. יציבות של סביבת האינפלציה תתמוך ביציבות של ריבית בנק ישראל".

"יחד עם זאת, במידה ותחול החמרה בתנאי הרקע הכלכליים בעולם, או לחילופין, ירידה משמעותית יותר בביקושים המקומיים, עשויות לחול הורדות ריבית נוספות", מציין רזניק.

בבית ההשקעות פסגות ממשיכים להעריך כי בהתאם למגמה העולמית, תוואי הריבית בארץ הוא כלפי מטה, בעיקר על רקע החשש מהחמרה במשבר החוב באירופה. להערכת פסגות, הבנק יעדיף להימנע מהפחתת הריבית בישיבה הקרובה מחר וזאת על מנת לשמור "תחמושת מוניטארית" למקרה שבו תירשם הידרדרות במשבר בגוש האירו.

רון אייכל, כלכלן ואסטרטג ראשי במיטב: "הגורמים שיפעלו להותרת הריבית ללא שינוי: (1) הפעילות הריאלית הנוכחית בישראל נמצאת ברמה סבירה יחסית. (2) התייצבות השווקים הפיננסיים - מתחילת השנה רשמו רוב השווקים הפיננסים המרכזיים בעולם תשואות חיוביות. (3) רמת הריבית הנומינלית והריבית ריאלית נמוכה. (4) האינפלציה במרכז היעד הממשלתי".

יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון: "לאור סימני ההתייצבות בכלכלה הגלובלית, אופטימיות זהירה לגבי הטיפול במשבר החוב באירופה, כנראה שבנק ישראל יחליט לשמור על הריבית ללא שינוי בסוף החודש (בהסתברות של 60%), זאת למרות המדד הנמוך והירידה בסביבת האינפלציה בישראל. חשוב לזכור, עיקר הדחף להורדת ריבית נמצא בסביבה הגלובלית אשר לאחרונה השתפרה. כעת הריבית הריאלית בישראל בהחלט נמוכה מאוד ( 0.5% ), מחירי הדיור יורדים באופן מתון (ולא מפולת אשר מדאיגה את בנק ישראל) כך שאין הצדקה למהר בהמשך הורדת הריבית".

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  25% מס בורסה תעודד את הציבור להשקיע בדירה
  יורם 23/01/2012 08:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ריבית נמוכה ומס גבוהה על רווחי הבורסה יביאו לגידול בהשקעות הציבור בדירות ... הבעיה שתשואה של 3% תשלח חלק נכבד מהציבור שיהמר על השקעה בדירה בחו" ל
  סגור
 • 1.
  נו קדימה להסתער על הנדל" ן
  אפי המתווך 23/01/2012 07:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הריבית יורדת
  סגור