ההמלצות של הבנקים הגדולים: כיצד להשקיע כיום תיק של 100 אלף שקל?

לנוכח הסיטואציה המורכבת בשוקי ההון, פנה Bizportal לבנקים הגדולים בשאלה כיצד לחלק את תיק ההשקעות. צפו בהמלצות
|
(30)
תמהיל 2012
שנת 2011 הייתה מאתגרת ביותר למשקיעים הפרטיים שהתמודדו עם נפילות חזקות בשוקי המניות בישראל. בזמן שהמעו"ף צנח 18.2%, האפיק הממשלתי היכה את הציפיות עם עלייה של יותר מ-5%, גבוה מהתשואה הפנימית באג"ח והיווה השקעה מועדפת בדיעבד. כל זאת למרות שהקונצנזוס בשווקים היה כי האפיק לא אטרקטיבי.

תנו בלייק! לעמוד הפייסבוק של Bizportal - לחץ כאן

משקיעים רבים עומדים בפני שאלות קשות להמשך 2012 - כיצד עליהם להתאים את תיק ההשקעות לתקופה הנוכחית בה שאלת התאוששות שוקי העולם עדיין מרחפת, בדגש על מוקד הבעיות באירופה והריביות הנמוכות מסביב לעולם שלא מייצרות אלטרנטיבת השקעה ראוייה.

לאור הסיטואציה, פנה Bizportal לבנקים הגדולים בבקשה שהתייחסו לפורטפוליו ההשקעות המומלץ בימים אלו, תחשבו על תיק של 100 אלף שקלים. המלצות באופן כללי הן הגדלת הרכיב האג"חי, שדיסקונט ממליץ שיהווה 90% מהתיק, ובסקטור המנייתי התבצרות בסקטורים דפנסיביים תוך חשיפה שווה לחו"ל, בדגש על ארה"ב. לאומי שוקי הון ממליצים על השקעה מט"חית דולרית כרכיב דפנסיבי בתיק וכהגנה על תיק האג"ח והמניות.

עם זאת, בהמשך השנה מצפים הבנקים כי נראה התאוששות במצב הכלכלה העולמית ושוקי המניות ישובו להיות אטרקטיבים. פועלים צופים מפנה בהמשך השנה ובבנק מזרחי טפחות ממליצים להגדיל בהדרגתיות רכיבי סיכון תנודתיים שמחירם כעת זול כאשר ישנה היתכנות לשינוי למגמה חיובית.

פועלים: "נקודת המפנה בשוק המניות המקומי תגיעה במהלך שנת 2012"

בנק הפועלים ממליץ על רכיב מקומי בשיעור של 75% מהתיק: "ציפיות האינפלציה כפי שמשתקפות משוק ההון מתאימות לסביבת האינפלציה החזויה לשנה הקרובה (כלומר צפי לאינפלציה של 2%). על כן, אנו ממליצים לחלק את הרכיב האג"חי בתיק ההשקעות באופן שווה יחסית בין האפיק השקלי לצמוד, עם נטייה קלה לשקלי, לצרכי נזילות".

ניתוב הכספים באפיק השקלי שיהווה 40% מהתיק יעשה כך: 15% לצרכי נזילות, 20% אג"ח ממשלתי שקלי בריבית קבועה במח"מ בינוני כאשר "שילוב של ירידה בתחזית האינפלציה בארץ וצפי להמשך הורדת , יחד עם פער גבוה יחסית בין האיגרת הממשלתית האמריקאית ל- 10 שנים למקבילתה בישראל תומכים באטרקטיביות של אפיק זה". 5% אג"ח קונצרני שקלי בריבית משתנה במח"מ ארוך "לאור העובדה כי הן נסחרות בתוספות תשואה גבוהות מעל המק"מ".

באפיק צמוד המדד (35%): 20% אג"ח ממשלתי צמוד מדד במח"מ בינוני ארוך.
15% אג"ח קונצרני צמוד מדד במח"מ קצר –בינוני בדירוג A+ ומעלה - לאור תוספות התשואה הגבוהות יחסית מעל אגרות החוב הממשלתיות.

אג"ח זרות יהווה 5% מהתיק כאשר מצויין כי רמת התשואות הנוכחית באג"ח קונצרניות בדירוג השקעה עדיין אינה אטרקטיבית יחסית ורמת תשואות/סיכון גבוהה יותר קיימת בעיקר בסקטור הפיננסים.

"אנו מעריכים, כי נקודת המפנה בשוק המניות המקומי תגיע במהלך שנת 2012, ובתלוי בנעשה בשוקי העולם", כותבים בפועלים ומקצים לרכיב זה 10%. שיעור זהה מוקצה למניות זרות: "אנו מעדיפים להמשיך ולנקוט בגישה זהירה ולמקם את תיק ההשקעות בעמדה הגנתית יחסית, תוך ניהול סיכונים קפדני. זאת, תוך מתן דגש על רכיבים דפנסיביים בטווח הקצר, עם עדיפות לשוק המניות בארה"ב על פני אירופה".

לאומי שוקי הון: "ממליצים על השקעה בדולר כרכיב דפנסיבי בתיק"

פילוסופית הרכבת התיק לשנת 2012 של לאומי שוקי הון כוללת את ההתייחסות לשוק האג"ח הממשלתי "ריבית בנק ישראל תמשיך לרדת, כאשר סביבת המקרו ממשיכה לתמוך בשוק הממשלתי בישראל. המח"מ המומלץ הינו בינוני לאור תלילות עקום התשואות ובשל חשש מעליית הגרעון הממשלתי בישראל בשנת 2012".

לאומי שוקי הון מזהירים מפני השוק הקונצרני: "שנה מאתגרת מצפה לשוק הקונצרני לאור העובדה כי הצמיחה צפויה לרדת, וכן על רקע העובדה כי השוק יצטרך להתמודד עם מחזור של כ-30 מיליארד שקלים. כן יש להוסיף את העובדה כי האשראי במערכת הבנקאית לא צפוי לגדול משמעותית עקב דרישות להעלאת הלימות ההון".

בלאומי שוקי הון אך מוסיפים את העובדה כי גל הסדרי חוב משפיע על המסחר בשוק. "בסך הכול אנו ממליצים על מח"מ קצר תוך בחירת חברות פרטנית חלף השקעה באינדקסים", כתובים בלאומי.

לגביי שוק המט"ח נכתב: "לאור המשך הגרעון המסחרי, המשך ירידת פער הריביות בין ישראל לחו"ל והחשש מהתדרדרות גיאופוליטית אנו ממליצים על השקעה בדולר כרכיב דפנסיבי בתיק וכהגנה על תיק האג"ח והמניות".

ההמלצה של לאומי למניות נובעת בעיקרה מרמת התמחור הנמוכה. "הקצנו 10% לשוק האמריקאי, משום שאנו סבורים כי הנתונים האחרונים אותם מציג המגזר העסקי שם, בפרט ביצועי החברות, אינם תואמים את מחירי המניות".

דיסקונט: "50% באג"ח שקלי; 40% באג"ח צמוד"

הרכב השקעה המומלץ של בנק דיסקונט כולל 50% מסך התיק באג"ח שקלי, מתוכם עד שליש באג"ח חברות בדירוג מקבוצת AA ומעלה במח"מ קצר והשאר באג"ח ממשלתי שקלי במח"מ עד 3 שנים (שילוב סינטטי של אג"ח קצר וארוך).

40% מסך התיק יושקע באג"ח צמוד מדד, מתוכם עד שליש באג"ח חברות בדירוג מקבוצת AA ומעלה במח"מ קצר והשאר באג"ח ממשלתי צמוד במח"מ עד 4 שנים (שילוב סינטטי של אג"ח קצר וארוך). 10% מסך התיק השקעה במניות. מתוכם 5% במניות בישראל, ו-5% במניות בחו"ל (בדגש על חברות בארה"ב).

מזרחי טפחות: "הגדלה הדרגתית של מרכיב הנכסים התנודתיים בהמשך השנה"

"עד אמצע השנה יהיו תיקים מאופקים, עם נכסים שיורדים פחות בעת משבר (למרות מחירם הגבוה). בהמשך תיבלם הירידה באג"ח האירופאיות ויגדל הדרגתית מרכיב הנכסים התנודתיים יותר, הנוטים לעליות עודפות לקראת שינוי מגמה (ומחירם זול)", כך מסכמים בבנק מזרחי את כל פילוסופיית ההשקעה שלהם לשנה הקרובה.

בחו"ל מוצע להתמקד בחברות עם פריסה גיאוגרפית רחבה (בדגש על ארה"ב ומספר משקים מתעוררים). בישראל מוצע להתמקד בחברות ותיקות, שהוכיחו עצמן ונהנות מביקוש קשיח. "לשוק המניות אין כעת יתרון על שוק האג"ח, עקב ריבוי סימני השאלה, אך לקראת אמצע השנה, אם ההאטה בארץ ובעולם לא תחמיר, יהפוך אטרקטיבי יותר", כותבים במזרחי טפחות .

לסיום - בית השקעות. פסגות: "יותר אג"ח כחול לבן והגדלת הרכיב תוצרת החוץ באפיק המנייתי"

"ההנחייה הכללית לקראת השנה היא להתרכז יותר באג"ח ופחות במניות", אומר יניב קוניס, מנהל מחלקת מחקר ליועצים בפסגות, בשיחה עם Bizportal. בכך מתמודד קוניס עם הסיכון העיקרי לשווקים שהוא המשך התדרדרות המשבר באירופה לכדי קריסה של המערכת הפיננסית ביבשת. "הצל שהוא מטיל על השווקים יקשה על המשקיעים לצבור מספיק ביטחון במהלך השנה כדי לייצר חיובי ארוך טווח"

יותר מניות חו"ל. "באפיק המנייתי מומלץ להתרכז יותר במניות תוצרת חוץ ובמיוחד באפיקים דפנסיביים וסקטור הצריכה הפרטית. ההמלצה היא להחזיק 50% מהאפיק המנייתי בישראל ו-50% בחו"ל. אנחנו רואים תיקים שבהם 20% בלבד מהאפיק המנייתי מופנה לחו"ל וזה פשוט לא מספיק. עכשיו יותר משנים קודמות יש להפנות את החשיפה לכיוון חו"ל".

בין הגורמים הצפויים להעיב על השוק המקומי מונים בפסגות את השפעות המחאה החברתית על הפירמות, את הפחתת היקף האשראי ע"י הבנקים בשל הצורך להעלות את הלימות ההון ואת ההרעה צפויה בשוק הנדל"ן. "גם השנה אנו מעריכים כי שוק המניות בארץ יפגין ביצועי חסר ביחס לשווקים המפותחים. מכאן, כדאי לנצל את התקופה הנוכחית להגדלת החשיפה בתיק לחו"ל, בעיקר בארה"ב, על חשבון ישראל".

"בתקופה זו ממולץ עוד לצמצם נזילות ולהעמידה על 15% מכלל התיק לעומת ההמלצה שלנו ל-30% משנה שעברה. את רוב הפרש הכספים יש לנתב לאג"ח קונצרני שיקבל תוספת של 10% ושאר ההפרש מומלץ לנתב לאג"ח מדינה", אומר קוניס.

ברכיב האג"חי של התיק מומלף להגדיל את הרכיב המקומי בגלל ה"תשואה הריאלית החיובית בישראל והריבית הנמוכה בחו"ל שהופכת את האפיק בחו"ל לפחות אטרקטיבי".

בפסגות מציינים כי פרט לבנקים ולעוד מספר מצומצם של חברות בעלות גבוה, שנהנים מאמון המשקיעים ולראייה, איגרות החוב שלהם נסחרות במרווח של 1%-1.5% מעל אג"ח ממשלתיות, יתר הסדרות הקונצרניות בבורסה סובלות מסיכון אשראי בינוני עד גבוה.

"מרווחי התשואה באג"ח הללו עלו משמעותית ב-2011, כך שמשקיעים שיבררו ויבחרו סלקטיבית את איגרות החוב שכן יעמדו בהתחייבויותיהן, צפויים ליהנות השנה מרווחי הון. עם זאת, אציין כי רמת הסיכון בקבוצת האג"ח הזו עלתה ביחס לשנה שעברה ולכן את ההשקעה בהן יש לבצע תוך כדי פיזור רחב ובאמצעות אנליזת חוב", אומר קוניס.
תגובות לכתבה(30):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 24.
  תיק 100000 ש" ח לטווח הארוך.
  וורן באפט 25/01/2012 10:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  40000 תעודות סל ת" א 25 100 30000 אג" ח ממשלה 20000 אג" ח קונצרני מובחר 10000 קרן נאמנות bric זאת בהינתן שיש לכם כסף נזיל נוסף בצד
  סגור
 • 23.
  פרסומות בצד הכתבה
  שלמה 24/01/2012 16:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שימו לב בביזפורטל, לא ניתן לקרוא את הכתבות הפירסומות בצד שמאל עולות על הכתוב ולא ניתן להסיר אותן.
  סגור
 • 22.
  מרכיב נכון לשנת 2012
  בוגר מפולות 23/01/2012 06:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  50 אחוז מניתי בארה" ב היתר שווה בשווה בין אגח קונצרני לבין דולר
  סגור
 • 21.
  המלצות שגויות דפנסיביות מידי
  בוגר מפולות 23/01/2012 06:17
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מרכיב המניתי בארהב צריך להיות חצי מהתיק החצי השני מתחלק בין אגח קונצרני לבין השקעה בדולר
  סגור
 • 20.
  70% אבנר ודלק קידוחים. 20% דולר אוסטרלי
  ברנדון 22/01/2012 20:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פקדון 5-6% תשואה לשנה. 10% שקלי מזומן
  סגור
 • 19.
  אחד בפה ואחר במעשה
  דליה 22/01/2012 12:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בנק הפועלים רק מיעץ וממליץ כפי שהצליץ לכם. בפועל השקעתי אצל יועץ שלהם שהשקיע בהמון מניות והפסדתי הרבה כסף. עכשיו הם חכמים אבל מה עם כל ההפסדים של שנה שעברה. לקחו כסף ולא עשו כלום. מובן שברחתי מהם אבל ההפסד קיים.
  סגור
 • 18.
  עד עכשיו ההרכב שלהם לא הוכיח את עצמו
  שון 20/01/2012 15:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הם לא קראנו נכון את השוק. צריך לעשות הפוך מהאינטואיציה.
  סגור
 • 17.
  השקעה רק במנית קבוצת דלק וישראמקו
  ישראלי 20/01/2012 13:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תגליות מוכחות! מנותק ממצב השוק המקומי והבין לאומי!
  סגור
 • 16.
  אלוקציה
  מבין בשוק 20/01/2012 10:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מניות בחול נשארו יציבות-בניגוד למה שכתוב יש להתרכז במניות בארץ כרגע ופחות בחול-אצלנו ירד 20% בארה" ב לא ירד-האיזון יגיע בצורת עלייה גבוה יותר כאן השנה.באגח-חד משמעית בארץ-אין מנגנוני הצמדה למדד באגח בחול כמעט.הממשלתי השנה ידשדש במקום כיון שכאשר הציבור מסיט כספים לאפיקים אחרים-הממשלתי יסבול מפדיונות-מי שחושב שהריבית תרד-טועה.שבת שלום.
  סגור
 • 15.
  אג" ח
  תשובה 19/01/2012 23:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  להשקיע בתשובה הוא חייב אותנו ולכן ישלם
  סגור
 • 14.
  השקעה נבונה- שימו לב- 100,000 ש" ח
  פנימאי 19/01/2012 15:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  100%- מניית אבנר. אני אחזור על כך עוד 200 פעם. אני יושב באבנר משער 120 עם 100,000 ש" ח ותראו איפה היא היום. רוב המוסדיים משקיעים בה ובעיקר הפונציאל העתידי עוד רחוק מלהיות ממומש. דירה לילדים בעוד 15 שנה כבר אמרנו?.....
  סגור
 • פרייאר. אבנר זה כבר חדשות ישנות מאוד. הזדמנות
  חחח 19/01/2012 16:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תהפוך את ה200K המסכנים שלך לשבע ספרות.
  סגור
 • 13.
  אין נביאים בישראל
  צבריקו 19/01/2012 14:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ניחוש שמניות הגז והנפט יעלו, ויהיו עוד הפתעות לטובה, כמו פריגו, אז קדימה לעבודה, בהצלחה
  סגור
 • 12.
  כתבה צריכה להקרא ממה בנקים יחפשו להיפטר ב2012 (ל"ת)
  papik 19/01/2012 13:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • חחח (ל"ת)
  גדול 19/01/2012 21:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  100 אלף ש" ח - אפשר בסום כסף הזה לקנות חמוצים
  רון 19/01/2012 11:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תראו כמה עולה לקנות ממשלתי אפילו בפעילות המזערית ביותר ותבינו ש-20% לא יכול להיות אף פעם (בנק הפועלים ),או 15% אג" ח קונצרני , מה תקנו אג" ח אחד - הסכומים והפיזורים אינם מתאימים
  סגור
 • טען עוד
 • ערימת שטויות כמו תמיד
  רמי 19/01/2012 12:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברים, אל תאמינו לשום יועץ ושום ממליץ ושום בנק. ההשקעה באג" חים אינה כדאית וזה נכון תמיד לטווח הארוך. התיק צריך להיות בנוי ממניות בלבד, שום אופציות (אלא אם מזמן לא הייתם בקזינו ובא לכם להמר בישראל), שום אג" חים ומק" מים. את המניות יש לבחור בקפידה. מי שרוצה ללמוד - אפשר להפוך לגאון לאחר קריאה של 2 - 3 ספרים רציניים (רק באנגלית ורק כאלה שנכתבו על-ידי משקיעים רציניים עם קבלות - וורן באפט, פיטר לינץ' , מרטין צוויג וכו' ). בהצלחה לכולם ותהפנים כלל חשוב: לאף אחד מהממליצים אין מושג מה יהיה, כי אין חוקים לבורסה ורק כלל אחד עובד תמיד: בטווח הארוך חברות רווחיות עולות ומכות את המדדים וכל אפיק השקעה אחר.
  סגור
 • 10.
  תודה לביז ,נושא חשוב ! (ל"ת)
  טובי 19/01/2012 11:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  אג" ח כחול לבן?
  yad2count 19/01/2012 11:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השתגעתם? החברות ימשיכו לעשות תספורת. וה-" סולידיים" בתשואה נמוכה בשביל הסיכון (בנקים בעייה, סלולר לפני תחרות, כל המשק ייכנס למיתון, כי יוקר המחייה הוא על המקסימום האפשרי).
  סגור
 • 8.
  מה שהם אומרים אני עושה הפוך זה עובד יופי
  fכלכלן 19/01/2012 11:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אמרו לקנות אג" ח קניתי מניות אנחנו בתןך ראלי עכשיו מי שלא בפנים אוכל את הלב
  סגור
 • 7.
  בגדול - הבנקים ומנהלי ההשקעות מאחרים
  שאול 19/01/2012 10:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ההמלצות מאחרות אחרי השוק ומפספסות את העליות ולא יוצאות מוקדם מספיק בירידות. גם כאן אותו דבר
  סגור
 • 6.
  הנה תיק מאוזן לרבעון הקרוב
  רואה קדימה 19/01/2012 09:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  50% הזדמנות ישראלית אופציה 3 50% הזדמנות ישראלית אופציה 4 תעשו הכי הרבה כסף בחיים שלכם. תזכרו מה רואה קדימה אומר לכם.
  סגור
 • רואה קדימה טועה בגדול! כנסו לתיק הנכון:
  רן רן 19/01/2012 14:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  100% אופציה 3, תעשו עוד יותר כסף!!!
  סגור
 • 5.
  תיק מניתי
  ניו 19/01/2012 09:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק רציו עוד חודש נדבר ואתם תיראו כמה ששיקרו אותכם כל הבנקים האנליסטים וכל הנוכלים שבכל העולם שונאים אותם אתם תיראו כמה נפט יש במאגר כל כך גדול של גז תגלית המאה ליויתן שמו ועדיין לא מיצאו את כל מה שיש בכל האיזור חברה הסבלנות מישתלמת מדכאים את המניה אם כל מני חסימות הכל בכונה יתכן מאוד שאיזה גוף גדול ירצה לישלוט על רציו כי רציו היא 75 אחוז של הציבור אז הם עושים כל מיני תחבולות בשביל לדכאות את רציו חברה לא להיתיאש בקרוב תבינו עדיין לא מדובר על מיבנה גל שהממונה על העסקיים לא נתן אישור לקבלת הרשיונות הם עושים הכל כידי לידחות ולדכאות את רציו הכל בכונה חברה בבדיקות הססמיות גילו הרבה גז ונפט בגל כך שהסבלנות מישתלמת ובקרוב מאוד מיחוסר בררה אם יצתרכו כל הממונים האלה לאשר לרציו את הרשיונות הם עושים כל מיני תרגילים כמו ועדת שישנסקי הכל ביכדי להכשיל את רציו ממש זה בדוק חברה ובעזרת השם צריך להצביע למופז להיות ראש הממשלה אולי הוא לא יהיה שקרן כמו נתניהו וכל החבורה של הליצנים האלה חברה ניפגש בבחירות בעזרת השם ושם נישפוט אותם על הנזק שהם גרמו לנו אנחנו העם והאזרחים של המדינה ובזכותנו גילו את הגז לא לישכוך
  סגור
 • 4.
  מנותקים
  יעקב 19/01/2012 09:08
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הממליצים לא ממש נותנים פתרון ראוי לתיק של 100 א' ש" ח. 5% מהתיק זה 5000 ש" ח בסה" כ. איפה עמלות מינימום, עמלות המרה וכד' ? אתם באמת חושבים שאדם יקח את הסכום העצום של 5000 ש" ח וישקיע באג" ח חו" ל? 15% מק" מ לנזילות? מי שיש לו רק 100 א' ש" ח פנויים צריך לפחות 50 א' ש" ח בצד. ולא חשוב בכלל שזה 50% מהתיק! מי שיעשה אחרת, ימצא את עצמו מממש ני" ע בתיזמון לא נכון, בגלל שיצטרך מזומנים.
  סגור
 • צודק 100 אחוז (ל"ת)
  שרון 19/01/2012 09:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  שמחוץ לתל בונד (ל"ת)
  זהירות מהאג" חים 19/01/2012 08:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אין להם מושג !!!!
  600 19/01/2012 09:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כרגיל רוצים שתשלמו להם יותר עמלות !!!!!
  סגור
 • 2.
  לפחות 35% מניות (ל"ת)
  יובל 19/01/2012 08:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  רק מניות עכשיו!! (ל"ת)
  שלי 19/01/2012 08:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות