תגובות לדו"ח השמאי הממשלתי: "הציבור איבד אמון, והביקוש רק הולך וגובר"

התגובות לדוח השמאי הממשלתי לא איחרו לבוא והתמונה המצטיירת היא שהמחירים לא יירדו ותכנית 'מחיר למשתכן' לא מסייעת בפתרון הבעיה - ואף גורמת נזק
|
(2)
נדל"ן, צילום: Bizportal
דוח השמאי הממשלתי שפורסם הבוקר הראה כי גם הרבעון האחרון של 2015 הציג עלייה של 2.5% במחירי הדיור (לכתבה בנושא). רבים בענף מגיבים ובמיוחד מזהירים שהמחירים ממש לא עומדים לרדת והפערים בין ההיצע לביקוש הולכים ומתרחבים. השמאית נחמה בוגין: "הנתונים המגיעים מכיוונו של השמאי הממשלתי שמים לכולנו מראה מול הפנים ומוכיחים שוב שהשינוי המיוחל במצב השוק והתקווה להתמתנות בעליות המחירים, רחוקים מאד".
בוגין מתריאה מפני מיעוט בהתחלות הבנייה: "בין היתר ניתן להטיל את האשמה על התחלות הבניה הנמוכות שדווחו בחודשים האחרונים על ידי הלמ"ס, שמביאות לפער גדול בין היצע לביקוש.  ככלל, אנחנו רואים בשטח יותר הצהרות סטטיסטיות של גורמים ממשלתיים שונים מאשר עשייה אמיתית שתביא להתייצבות בשוק הנדל"ן וחבל שכך".
"ברקע משווקת המדינה בעיקר קרקעות במסגרת מכרזי מחיר למשתכן שחלקם נדחים והיקף יחידות הדיור המשווקם דרכם נמוך מאד. הבעיה בשוק הנדל"ן הייתה ונשארה פער גדול מדי בין הביקוש להיצע ותוך פניה לנתח זניח יחסית של מחפשי דירות. כאמור, עד שלא תשתחרר לשוק כמות מכובדת של קרקעות לבניית דירות שוק הנדל"ן ומחירי הדירות לא ישתנו".
לדברי נסים אחיעזרא, מנכ"ל חברת אחים דוניץ "אנו רואים שדווקא ברבעון האחרון הואצה העלייה – מה שמראה שהציבור מביע חוסר אמון בתכניות הממשלה, וחושש שכמו שהיה בתכנית מע"מ 0 – תהיה בהמשך עלייה נוספת במחירים. גם בתוכנית מחיר למשתכן אין פתרון ארוך טווח מאחר ומדובר בתוכנית נקודתית לזוגות צעירים בלבד, והבניה מתבצעת בעיקר באזורי פריפריה. אנו רואים למשל שבערים חולון, ראשל"צ ורחובות היתה עליה של בין 4-6%, וזה מרמז על כך שנוצר חשש מירידה במלאי הדירות, וכך במקום שהשוק יירגע – הביקוש רק גובר. נקודה נוספת שראויה לציון היא שהמשקיעים לא התרגשו מהגדלת המס, והמשיכו לרכוש דירות במקומות שהמחירים בהם כיום נראים נמוכים יחסית".
שמאי המקרקעין, עו"ד חיים מסילתי "הנתונים מראים על החשיבות ברפורמות שמנהיגה הממשלה ושר האוצר ובראשן המחיר למשתכן. מטבע הדברים, לוקח זמן עד שתוכנית דיור משפיעה על המחירים. אני מאמין שברגע שיחלו ההגרלות אנו נראה ירידת מחירים של 10%-20% ביישובים רבים בישראל במיוחד בערי הפריפרייה".
אלי אביסרור מנכ"ל חברת אביסרור משה ובניו ויו"ר ארגון קבלני באר שבע מציין כי "מחירי הדירות בישראל ימשיכו לעלות ותוכנית מחיר למשתכן אינה מהווה פתרון לבעיה. אביסרור התייחס לעליית המחירים הגבוהה בבאר שבע ואשקלון וציין כי המחירים שם עלו במיוחד מאז שהכריזו על תוכנית מחיר למשתכן. ברגע שרשות מקרקעי ישראל הקפיאה את כל המכרזים הרגילים והכריזה על שיווק של מכרזים רק למחיר למשתכן, כלומר רק לזכאים, נוצר ביקוש לדירות מצד משקיעים ומשפרי דיור שגורם להמשך עליית המחירים. את המצב מנצלים גם בעלי הקרקעות הפרטיות ומעלים את מחירי הקרקעות מתוך ידיעה שאין להם תחרות מצד המדינה . הפתרון לייצוב המחירים הוא לחזור  ולשווק קרקעות על ידי המדינה גם למכרזים רגילים  או לשלב בין דירות למשתכן לדירות בשוק החופשי באותם פרויקטים".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  בחיפה כבר יש ירידת.מחירים ות (ל"ת)
  חיפאי 21/02/2016 20:40
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 1.
  תקראו מאמר מצוין בגוגל: " עסקת אקזיט בנדל"ן " (((((
  יחיאל 21/02/2016 15:09
  הגב לתגובה זו
  2 7
  לא קל
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות