בנימה אישית: כיצד יצרתי פתח לכוח יצרני לרכישת דירות ראשונות

אסף אנגל, מנכ"ל משותף ב"אנגל-שביט" המייעצת ומלווה קבוצות בתהליך רכישה מיזמים, על שיתוף הפעולה למען יצירת אפשרות לזוגות צעירים לרכישת דירות, מבלי להסתמך על שיטות הפוליטיקאים
|
(20)

בשבועיים האחרונים אני שותף מלא למיזם שנקרא "הבית האקדמי" - מיזם משותף עם התאחדות הסטודנטים הארצית, אשר זכה לסיקור יוצא דופן בכל כלי התקשורת. כן, זה היה די צפוי שמצוקת הדיור וקהל הסטודנטים, ממנו מצפים להוביל מהפכות, יחברו יחדיו ויזכו לתשומת לב בפרופיל גבוה מאד. לצד תגובות מאד מפרגנות, תומכות ואוהדות, הן של התקשורת ובעיקר של ציבור הסטודנטים והאקדמאים, היו גם ביקורות.
 

שבועיים בחרתי שלא לכתוב על כך, אך ככל שפגשתי יותר ויותר את באי הפרויקט הראשון והדרישה העצומה מצדם - הסיפורים האישיים שאני שומע כל יום כמה חיכו לפתרון דומה - גמלה בליבי ההחלטה לשתף את הקוראים בכל תהליך קבלת ההחלטות וההתלבטויות, טרם הושק המיזם - והכל ממקור ראשון.
 

תחילה גילוי נאות: אני, הח"מ, כותב טור זה, שותף בחברת "אנגל שביט", אשר נתבקשה על ידי  התאחדות הסטודנטים והקימה, כאמור, יחד איתה את מועדון הצרכנות לסטודנטים הידוע בשמו "הבית האקדמי".

<

השיקולים שהנחו אותנו בשנה וחצי האחרונות, בטרם הקמנו את מועדון הצרכנות "הבית האקדמי", עלו לדיון במאות פגישות משותפות לנו ולהתאחדות הסטודנטים. אפילו הגדלנו להיעזר בקבוצות מיקוד לשם השגת התובנות הטובה והראויות ביותר לציבור הסטודנטים. 

<

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

ראשית, חשוב לציין כי שיווק דירות אינה מטרתו היחידה של המיזם. מדובר במטרה רחבה וחשובה יותר. עיקרה ביישום אותם עקרונות המחאה החברתית מקיץ 2011. בבסיס של הרעיון עומד הרצון להקנות לסטודנטים את הכלים הכלכלים הנכונים עת כניסתם רגע לפני כניסת לעולם "הבוגרים". כך למשל, במסגרת פעילותנו נקיים מפגשים רציפים עם הסטודנטים בקמפוסים השונים על מנת להעניק להם כלים מעשיים להתמודד עם סוגיית הדיור בישראל, ומידע הכרחי לאלו מהם אשר בכוונתם לרכוש דירות (כן, רבים מהם נמצאים בטווח הגילאים בו מתחילים לרצות ולחשוב על המשך הדרך כשהצעד הראשוני הוא רכישת דירה).

<

מעבר לכך, במסגרת המטרות שהציב לעצמו שיתוף הפעולה, עמדה לנגד עינינו מטרה חברתית לחיזוק ערים ושכונות מתפתחות על ידי ויסות אוכלוסייה איכותית למקומות אלו ויצירת שותפות הדדית בין הדיירים הוותיקים לאלו החדשים.

האם אנחנו יוצרים בועה?

במקום לשבת ולחכות (או כפי שאני עשיתי פעמים רבות, בעיקר להלין על חוסר העשייה בטורי) מאז 2011 לרגולטור שידאג להגדלת ההיצע וייתן פתרונות אלטרנטיביים לשוק השכירות' הגיע הזמן שמישהו ירים סוף סוף את הכפפה ויעשה. יעשה למען אלו שצעקו בקיץ 2011 וזעקתם נשמעה אך אוזני הממשלה ערלות. יו"ר התאחדות הסטודנטים, גלעד ארדיטי, היה זה שהחליט לעשות, להקשיב לכל אלו שיצאו לרחובות. באומץ לב הוא החליט למצוא את הפתרון ולדאוג לקהל היעד עליו הוא מופקד ואותו הוא מייצג. לצד פעילות אינטנסיבית מול גופים ממשלתיים בנושא דיור לסטודנטים שהוא מקיים על בסיס קבוע, החליט ארדיטי כי הגיע הזמן שהסטודנטים בראשותו, ידאגו לעצמם.

<

נכון, רבים הרימו גבה לגבי הפניה לקהל יעד צעיר, אך גם בסוגיה זו התלבטנו רבות והמסקנה שלנו הביאה לשאלה, האם זוג צעיר, אפילו אקדמאי, שנמצא באמצע שנות ה-30 עם 2 ילדים, שחיי בעשור האחרון בשכירות, נמצא במצב טוב יותר ממצבו של אותו סטודנט צעיר?!  לצערי, התשובה לשאלה זו היא לא. מצבו של אותו זוג צעיר בהכרח לא טוב יותר. אתם יודעים הרי  שמחירי הדיור בארץ מכריחים את אותו זוג צעיר לגייס 500 אלף שקלים הון עצמי רק כדי לענות על הצרכים הבסיסיים לרכישת דירה למשפחה צעירה - אותו הון עצמי שעבר במהלך השנים כשכר דירה לבעלי הדירות אשר נמצאים בשכבה כלכלית חזקה ממנו.

האם לנצח נשמר את הפער הזה?

סוגיה שהעסיקה רבים הייתה, האם מתן האפשרות המימון הייחודית שעיקרה "הנגשת הדירה הראשונה", אינה מהווה איום על המערכת הבנקאית כולה? אף סטודנט לא ייהנה מהטבה או מהקלות שמאפשרות לו לקבל מימון ומשכנתא, אם הבנק לא יהיה סמוך ובטוח, כמו בכל מקרה אחר, כי יש ביכולתו לעמוד בהחזרים. אם אותו סטודנט יימצא עונה על הקריטריונים שקבע בנק ישראל - אין ספק כי הוא יזכה לתנאי מימון מהטובים ביותר במשק.
 

מעבר לזאת, ואני בהחלט גאה בכך - כל באי הפרויקט הנוכחי או הבאים אחריו, יזכו / ידרשו לשעת יעוץ פיננסית שתמומן על ידי המיזם, נהיה הראשונים להמליץ לאלו שאינם יכולים להרשות לעצמם - להימנע מכך. אין לבית האקדמי שום שאיפה לשכנע אף סטודנטים בישראל לרכוש דירה. יש מספיק גופים בשוק שעושים זאת. אנחנו, לעומת זאת, רוצים לעורר מודעות לגבי תכנון לטוח ארוך, ולאלו שבכל זאת רוצים לקנות דירה, לתת את מה שמגיע להם והם חלק ממנו באופן טבעי: כח צרכני אדיר שיאפשר להם קבלת הטבות יוצאות דופן. גם לסטודנטים, כמו לחברי "חבר", מותר וצריך לדאוג!

<

בוא נודה באמת, כמעט ואין זוג צעיר בישראל שקונה דירה ללא עזרת ההורים בגיוס הון עצמי. בעבודתי היום-יומית, שלא במסדרונות התאחדות הסטודנטים, אני נתקל בעשרות זוגות צעירים שלוקחים על עצמם את אותן התחייבויות בסכומים גבוהים ומאחוריהם הורים, ששוברים חסכונות ופנסיות על מנת לעזור לבני 35 (!) לגייס הון עצמי מטורף של חצי מיליון שקלים ויותר. האם מצב זה עדיף? האם כדאי להמשיך לסמוך על הממשלות הבאות שיעשו את השינוי בעצמן? - אנחנו הפסקנו להתלונן והחלטנו לקחת אחריות.

<

למה שלא נעשה צעד וננסה לתקן באמצעות הכלים שעומדים לרשותנו? למה שסטודנטים בגילאים צעירים לא יהיו בעלי דירות קטנות המותאמות לצרכיהם, תוך שהם נעזרים בהוריהם אבל הפעם, הסכומים אשר אותם הורים נדרשים להעמיד לטובת ילדיהם יהיו נמוכים בהרבה? לצורך העניין, במקום להעמיד 500 אלף שקלים כהון עצמי, בסכום של 100 אלף שקלים בלבד, הורים יוכלו לסייע לילדיהם להיכנס למעגל בעלי הדירות ואף להרשות לעצמם לחזור ולשמור על חסכונותיהם שצברו בעמל רב.

<

על ידי יצירת תודעה זו בלבד, ומתוך רצון לתת מענה לאלו שכבר החליטו לרכוש דירות, בכוונתנו להביא לשינוי מחשבתי בסיסי, שכן המצב המייאש ששורר היום בכל שיחת נדל"ן  המבטא אין מוצא ומסתיים במשפט "אין מה לעשות", צריך לבוא לסיומו ומהר. לכן, לשיטתי, גילם הצעיר יחסית של חלק מהסטודנטים אינו הבעיה, בדיוק להפך. הוא חלק מהפתרון להתמודדות עם מחירי הדיור הגבוהים. (הרי בני הדור הקודם, רכשו את דירתם הראשונה כבר בגיל 24, במקרה הגרוע).

תגובות לכתבה(20):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 13.
  ומה עם הריבית?
  אמנון 24/02/2015 00:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הורידו את הריבית, כנראה לכבודנו.מה זה יעשה להשקעות? למשכנתאות?
  סגור
 • 12.
  איפה אנחנו ואיפה קניית הדירה
  נעמי 23/02/2015 13:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המחירים עלו ואנחנו באדמה (במובן בירידה)
  סגור
 • 11.
  פתרונות משמעותיים בשוק הדיור
  דורית מיכלובסקי 23/02/2015 05:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ציבור הזוגות הצעירים מחכה מראש הממשלה הבא להביא פתרונות משמעותיים בשוק הדיור, שיכללו בין היתר הגדלת היצע באופן משמעותי ויישום החוק של התכנון והבנייה.
  סגור
 • 10.
  בניה למגורים - ומי יבנה - לא הקבלנים והיזמים
  יואל 22/02/2015 23:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מתוך העיתונים אני לומד שעל המדינה להשקיע בבניה למגורים ורק כך אפשר יהיה למתן את המחירים
  סגור
 • 9.
  רק אל תגיד לי שלא בדקת מה יקרה להם אם המחיר ירד ב 30%
  תשובה ל"שאלה לאסף.. 20/02/2015 01:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פעם - וזה לא מזמן כמו שנשמע - המצב בארץ היה גם קטסטרופלי כמו עכשיו - אינפלציה: השקל (ואולי הלירה?) היתה צמודה לדולר והשינויים היו יומיומיים!היו כאלה ששמו את הכסף בבנק ובערב של אותו היום הוציאו והרוויחו ...וכמובן שרוב האנשים הפסידו...ואז הגיע שר אוצר חדש ושינה את הנוסחה - ומהיום למחר המצב נרגע. יש אפשרות לשנות יש אפשרות להרגיע ואולי אפילו להוריד את המחירים!!!
  סגור
 • טען עוד
 • "היו זמנים" מה יש להגיד הלוואי וההיסטוריה היתה חוזרת (ל"ת)
  יעל דרורי 21/02/2015 11:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  רק אל תגיד לי שלא בדקת מה יקרה להם אם המחיר ירד ב 30%
  שאלה לאסף אנגל 18/02/2015 09:45
  הגב לתגובה זו
  6 0
  הרי אם יוצאים מנקודת הנחה שהמחירים יעלו או ישארו כמו שהם, אז זה כאילו אנחנו בעולם שאין בו סיכון, ולכן סתם מיותר לשלם בו שכר דירה ותמיד עדיף לקנות. בעולם כזה דנקנר ותשובה לא היו מתרסקים ביחד עם מחירי הנדל"ן ברומניה ובלאס ווגאס. אני חושב שזה ריאלי שהמחירים עלולים לרדת ב 30% תוך 4 שנים, בעיקר כשהפוליטיקאים מתחרים בינהם מי יצליח לבצע זאת, הריבית כבר לא יכולה להמשיך לרדת כפי שעשתה ב 3.5 השנים האחרונות, וכמובן מדי פעם יש מיתון, אפילו במדינות משגשגות. השאלה מה יקרה לאדם שהביא 100,000 מההורים, לקח 900,000 חוב, קנה נכס במיליון שקל, ומגלה שהוא שווה 700,000 בלבד כך שגם אם ימכור ישאר עם חוב. שלא לדבר על הנושא של הלוואה בריבית משתנה, שההחזר החודשי יכול להתנדנד ולעלות 30%-40% בלי בעיה בכלל. מי שפועל כאילו הסיכונים אף פעם לא יתרחשו, הוא אדיוט חסר נסיון כלכלי. מי שדוחף אחרים להאמין שאין שום סיכון, הוא כבר פושע.
  סגור
 • לדעתי מחירי הדיור בישראל יכולים לרדת - כבר קרה בעבר!!! (ל"ת)
  יואל 20/02/2015 06:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • מתי ירדו המחירים של הדירות בישראל!?
  יהושע 22/02/2015 02:23
  הגב לתגובה זו
  0 1
  חבל שלא נולדתי אז,בתקופה ההיא
  סגור
 • 7.
  מאיין תבוא הישועה???
  אבי בן חיים 18/02/2015 01:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אי אפשר לסמוך על הממשלות הבאות שיעשו את השינוי בהנגשת הדיור לזוגות הצעירים.
  סגור
 • 6.
  שיהיה בהצלחה במיזם הזה
  יואל 18/02/2015 01:03
  הגב לתגובה זו
  0 2
  אסף אנגל בעל הטור הזה כותב: "בשבועיים האחרונים אני שותף מלא למיזם שנקרא "הבית האקדמי" - זה היה די צפוי שמצוקת הדיור וקהל הסטודנטים, ממנו מצפים להוביל מהפכות, יחברו יחדיו ויזכו לתשומת לב בפרופיל גבוה מאד." חבל ממש חבל שלא פתחתם במבצע הזה לפני שנתיים שלוש הפסדנו זמן יקר. בכל אופן שיהיה בהצלחה במיזם הזה. אני כבר מחוץ לתחום(בגילי...)
  סגור
 • 5.
  יוזמה מבורכת
  טובי 17/02/2015 17:18
  הגב לתגובה זו
  0 3
  לא מאמין שאף אחד מלבד צעירים יעשה פה שינוי במשהו. שמולי, שפיר ועכשיו ארדיטי. אלו המנהיגים שלנו!
  סגור
 • זה שינוי זה? זה לקפוץ ראש מהגג. (ל"ת)
  ר 17/02/2015 19:35
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 4.
  בנימה אישית: 90% מימון לסטודנטים מרודים היא לא מהפכה!!
  מתן 17/02/2015 16:56
  הגב לתגובה זו
  7 0
  בקיצור ולעניין, אנשים כמוך שיודעים לפתות את אלו הכמהים לדירה ע"י מימון זול לדירת 2 חדרים ביפו, הם נוכלים! קניית דירה בתנאים שאתה מציע לאוכלוסיה החלשה שאתה מציע היא פשוט לא כלכלית מכל בחינה ונועדה לשעבד את 20-30 השנה הבאות לנכס רעוע.
  סגור
 • 3.
  האם חריש,קרית גת לגיטימים למגורי יהודים?
  קליפ 17/02/2015 16:46
  הגב לתגובה זו
  3 0
  עניים,חסרי הון עצמי לכו לפריפריה הנידחת. על הנייר יש תחבורה ציבורית. רכבת. לכיוון א"י (ת"א רבתי)
  סגור
 • 2.
  מבלבל את המוח
  אני 17/02/2015 15:04
  הגב לתגובה זו
  7 1
  אולי תפסיק לבלבל את המוח. גבר בין 35 שעובד מגיל 25 ויחד עם אישתו נניח 10 שנים והצליח לחסוך יחד עם קה"ש ביחד, 2 בני הזוג 3000₪ בחודש יכול תוך 10 שנים להגיע ל 360K₪. אם הוא לא הקשיב לשטויות שלך ועשה 10% בבורסה אז הוא הגיע לסכום של 614K₪. ככה מגיעים לדירה. לא ע"י תדלוק של בועה עם הלוואות זולות. תחסכו, תשקיעו ואל תקשיבו לעצות אחיתפול. לא מאמינים? ככה אני הגעתי לדירה, ולא קיבלתי שקל מההורים. די כבר לבכיינות. אפשר גם לחסוך 5000₪ ויותר. נו, עכשיו יגיעו כל הבכיינים יגידו שאי אפשר לחסוך. תעזרו לעצכם כי אף אחד לא יעזור לכם. עוד פעם: חסכון+תשואה+זמן: כסף. אני כבר מחכה לטוקבקיסטים שיגידו שאני מרוויח מלא ועניינים ואני אוכל חינם.. אני מרוויח מלא? למדתי, חסכתי, השקעתי. קניתי דירה בגיל 40, לא בגיל 35. ל-ב-ד. מי שאוכל חינם זה כל הקרציות ששואבים כסף מהמדינה בדיור ציבורי וכל מיני חוקים פופוליסטים שרק מתדלקים את הביקוש. אני מציע פשוט לבנות יותר ולהסיר רגולציה. זה יפתור את כל הבעיות.
  סגור
 • gam any (ל"ת)
  abaass 17/02/2015 19:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  בראייתי מה שאתה עושה הוא נוראי, אתה גורם לאנשים להתחייב
  אשראי 17/02/2015 11:27
  הגב לתגובה זו
  9 1
  לסכומי ענק עוד בטרם הם יודעים איך יוכלו להחזיר! עוד בטרם יש להם תעסוקה ארוכת טווח! אתה ממשיך להזין את מפלצת הנדל"ן! אם באמת אתה רוצה לדאוג לצעירים - צריך להוריד את המחירים ולא לתדלק אותם עוד יותר! צריך לדחוף אותם מטה ולא מעלה, אולי כוונותיך טובות אבל אתה גורם בדיוק להפך. אנשים כבר כעת חותכים חלק ניכר מאיכות חייהם לטובת הוצאות הדיור ואת היתר מממנים באמצעות עוד ועוד הלוואות. צריך להפסיק את ההתמכרות להלוואות ולטפל בצורה רצינית במחירים ולא במימון! מימון קל יותר רק דוחף את הלווה צעד אחד קדימה אל עבר הצוק!
  סגור
 • אתה מפספס את הנקודה
  טובי 17/02/2015 17:15
  הגב לתגובה זו
  0 5
  הרי הם יגיעו לגיל מבוגר יותר, עם משפחות וילדים ויקחו על עצמם מימון ואשראי גבוהים בהברה. אז מה עדיף? שהבן שלי ימשיך לשלם שכירות ואחכ ייכנס להרפתקאות אשראי?
  סגור
 • אז עדיף שיכנס להרפתאת אשראי בגיל כה צעיר ללא תעסוקה
  אשראי 17/02/2015 18:12
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מובטחת?!!? אתה שומע את עצמך? אתה מבין מה יקרה אם יגיע משבר כלכלי ? מה יקרה אם חלילה הבן שלך יפוטר? אתה מבין כמה אחריות ונטל יש בלקיחת חוב של 7 ספרות (כולל ריבית) ? האזרחים במדינה התמכרו להלוואות בשנים האחרונות ובזמן האחרון ההלוואות הללו הפכו לנטל שחונק אותם ואת כל המשק , חוסר ההבנה בקלות הדעת של נטילת חוב כה גבוה תביא למשבר אדיר מימדים בטווח הלא רחוק ואני לא מדבר מזווית הנדלן אלא מזווית ההלוואות , אבל שיהיה בהצלחה , איש איש ודעתו.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות