במריל לינץ' מספקים המלצה לבנק ישראל בנוגע לדולר

 |  (13)
יושב על הגדר
המטבע האמריקני נסחר במהלך היום בטריטוריה האדומה כאשר בשלב הרציף עבר הדולר לעליות של כ-0.3% ובכך גם חוצה חזרה מעלה את הרף הפסיכולוגי ברמת ה-3.5 שקל. כזכור, רמה זו נשברה במהלך השבוע שעבר כאשר בססיכום השבוע איבד הדולר כ-1.3% מערכו. בתוך כך, נראה כי בנק ישראל ממשיך לשבת על הגדר בכל הקשור להתערבותו בשוק מטבעות החוץ, זאת בניגוד לפעילותו האגרסיבית בשוק במהלך החודשים קודמים לטובת בלימת התחזקות השקל. ובינתיים, בשוק מזהירים כי השקל החזק עשוי להביא לסגירת מפעלים ופיטורי עובדים במשק.
מאי דואן, אנליסטית של בנק אוף אמריקה מירל לינץ', המתמחה בכלכלות מרכז ומזרח אירופה ובכלכלת ישראל, מסבירה בשיחה עם Bizportal, כי אם המגמה של התחזקות השקל תימשך, על בנק ישראל לשלוח איתותים ברורים יותר לשוק.
דואן: "אני לא חושבת שהבנק המרכזי בישראל מכוון לרמה מסוימת של הדולר מול השקל, אבל בבנק בהחלט מודאגים לגבי הקצב המהיר של התחזקות השקל מתחילת השנה. הנקודה היא קצב הייסוף, אם זה יימשך כפי שראינו במגמה האחרונה, הן האינפלציה והן הצמיחה ייסבלו, במיוחד במגזר ההיי-טק של המשק. עם זאת, יש מגבלות לגבי מה שהמדיניות המוניטרית יכולה לעשות בהתחשב בסוגיות המבניות של המשק. יש לטפל במדיניות הממשלה. אני חושבת שבנק ישראל ימשיך לקזז את התחזקות השקל, אבל יתקשה לעשות כך. לכן, על בנק ישראל לשלוח איתותים אגרסיביים יותר לגבי ההתערבות בשוק, הצטברות העתודות נתפסת כמדיניות האופטימלית להיאבק במחלה ההולנדית, ובמיוחד במקרה של השקל החזק בישראל, שם שיעור הריבית הוא אפסי".
"אנחנו חושבים, לכל הפחות, כי עלייה של למעלה מ-110 מיליארד דולר ביתרות מטבע חוץ, יחד עם התערבות מילולית תכופה יותר, תהיה דרך "זולה" עבור בנק ישראל לשלוח את המסר לשוק. על בנק ישראל לשקול להגדיל הרכישות להתמודדות עם התכנית לנטרול השפעת הגז ל-40% מהתוצר כך שהמדיניות עדיין תראה מתונה, בטח בהשוואה לרפובליקה הצ'כית למשל, שהסתמכה עד לאחרונה על התערבות במט"ח בגובה של 70% מהתמ"ג".
נזכיר כי אתמול מפעל סוגת הודיע על סגירת בתי הזיקוק בקרית גת בעוד כחצי שנה, ותייבא סוכר לבן ממקורות שונים בעולם. המהלך צפוי לגרור פיטורים של 60 עובדים. 
עם זאת, בבית ההשקעות פסגות כתבו אתמול כי הבעיה היא לא הדולר החלש אלא השקל החזק, שממשיך במגמת הייסוף על רקע הסביבה הכלכלית שתומכת בהתחזקות השקל. (לכתבה המלאה)
תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  נראה שברגע זה בנק ישראל שוב קונה (ל"ת)
  ערן 03/07/2017 15:39
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 8.
  תעלו את הריבית , תצברו תחמושת מוניטרית! אתם ללא תחמושת!
  ג 03/07/2017 15:30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תהפכו את השמועה לחדשות! כל העולם מעלה ריבית ואנחנו במצבנו לא ?! תעלו ריבית!!!!
  סגור
 • הפוך
  אהרון 03/07/2017 20:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התכוונת להוריד את הריבית
  סגור
 • 7.
  קיבעון פונקציונלי
  יוםטוב 03/07/2017 14:17
  הגב לתגובה זו
  4 0
  בשביל מה היה צריך לקנות עשרות מיליארדים של דולרים אם פתאום מפסיקים את זה ללא הסבר . לא היה צריך לקנות מהתחלה או לחלופין , צריך להמשיך בקנייה המסיבית בשביל להחליש את השקל . הזיג זג הזה מראה שבנק ישראל והעומדים בראשו מבולבלים לגמרי או שהנמק פשה במוחם והאפאטייה לגורל הייצוא והעובדים הפכה לנחלתם וכל הדיבורים שלהם זה רק מס שפתיים . בסוף הם יעשו פיחות כי לא יהיה מוצא אחר בשביל להציל את הכלכלה הישראלית שתקרוס ואת האבטלה הנוראית שתתפרץ . אמות הסיפים ירעדו , ראה תראו !!!
  סגור
 • 6.
  סוגת זה רק הסנונית יהיה הרבה יותר גרוע לפני שהתקון יגיע (ל"ת)
  אחד העם 03/07/2017 13:54
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 5.
  יורו - דולר - שקל
  חניבעל 03/07/2017 13:54
  הגב לתגובה זו
  0 3
  בנק ישראל צריך לרכוש בשוק יורו ולא דולר. קל יותר להשפיע דרך היורו. עליה של היורו לעומת השקל (מעבר להתחזקות היורו - דולר) תביא בעקיפין להתחזקות הדולר (כי הס יתחזק). פשוט יעיל יותר מרכישת דולר.
  סגור
 • אי אפשר לקנות יורו בלי דולרים
  יעקב 03/07/2017 19:57
  הגב לתגובה זו
  0 2
  כזה קישקוש הרבה זמן לא שמעתי. נראה לך שבנ ישראל משפיע על היורו/דולר? בקושי על הדןלר שקל הוא מצליח אז איך יזיז את היורו?
  סגור
 • 4.
  מהומה רבה על לא מאומה
  שמטוב 03/07/2017 13:23
  הגב לתגובה זו
  2 4
  מאתמול אין כמעט שינוי. כל שינוים הוא פחות מרבע אחןז. הדולר יתייצב בערך על ערכו במחיר השוק. משהו שהוא בערך בין 3.5 ו- 3.4 של לדלר. לא לשים לב להיסטריה, שום בעיה לא צפויה מהנורמליזציה שתיווצר לאחר שבנק ישראל בשנתיים האחרונות סיפסר בשער הדוךר. בנק ישראל לא אמור לסייע לתעשיה ולא לעשות מהומות, סיוע לתעשיה זה תפקיד של משרד האוצר (באמצעות מיסים ופרמיות שונות לפי ענפים חשובים, ענפים לא חשובים יצרכו לבסתדר בעצמם או שיסגרו את הבסטה אם אינם יכולים לתפקד בשוק נורמלי).
  סגור
 • 3.
  סקטורים יקרסו
  קובי 03/07/2017 13:16
  הגב לתגובה זו
  5 2
  כל הגורמים צריכים להיתאחד נגד הפיגווע שיגרום לאבטלה שתלך ותחמיר הרי לא יתכן שבנק ישראל יעמוד לבדו מול הפשע המאורגן ורשות המסים ורשות נירות ערך יעמדו מהצד זו פגיעה לא רק ביצרנים זו פגיעה בבטחון המדינה הבה ניתחקמה להם
  סגור
 • ההשקעות שלך בצמודי דולר הן שקרסו. אתה דואג רק לכסף שלך
  שמטוב 03/07/2017 15:18
  הגב לתגובה זו
  1 4
  עלק דואג למשק.
  סגור
 • 2.
  רק תוכנית משולבת זרועות תעזור
  אזרח 03/07/2017 12:42
  הגב לתגובה זו
  5 1
  1.פיחות עצבני בארנונה לעסקים ולציבור הרחב (שהעיריות יקצצו תקנים לא מועילים ויש המון, בעיקר הפסקת הטייס האוטומטי). 2.הקמת קרן שתסייע ליצוא להתמודד עם שער החליפין. 3.בנק ישראל יפעל בזירת המט"ח, תוך כדי משחקי ריבית שעולה ויורדת ובודקת מה יגרום למט"ח לעלות. פער הריבית שגדל עשה בדיוק את ההפך אולי צריך גם כאן להעלות ריבית ולבדוק אם זה ישפיע לחיוב, והיה וזה לא יעזור שיורידו ריבית. 4.כמו כן להטיל מס ספקולנטים, ומס על משקיעים זרים שרוכשים מטבע אג"ח מדינה/מקמים.
  סגור
 • 1.
  המטח לא חלש.בכוונה מחלישים אותו בחול
  מלחמת מטבעות 03/07/2017 10:04
  הגב לתגובה זו
  4 2
  ופה יש אותם כלים אבל לא בשימוש.כל עוד שהמשכורת והפקדונות בשקלים אז ישראלים מתעשרים ואיך!!!
  סגור
 • ויטמין C היה עוזר לדולר... (ל"ת)
  אחד שמבין 03/07/2017 13:20
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור