בכירי האוצר באירופה בוחנים עיכוב חבילת הסיוע ליוון או חלק ממנה

גורמים באיחוד האירופי מטילים ספק במחויבות היוונים לתוכנית הצנע - ושוקלים דחיית הסיוע לאחר הבחירות באפריל תוך מניעת הכרזה על חדלות פירעון במדינה
 | 
(3)
לוקאס דימיטריוס פאפאדמוס (קרדיט: Getty images Israel)
בכירי האוצר בגוש האירו בוחנים דרכים לעכב חלקים מתוכנית החילוץ ליוון או אפילו לעכב את העברת כל החילוץ כולו, כך על פי דיווחים באירופה. מקורות באיחוד האירופי מסרו לרויטרס כי כל המהלך יתבצע תוך מניעת הכרזה על חדלות פירעון במדינה. על פי הדיווח הדחייה תתבצע עד אחרי הבחירות במדינה הצפויים בחודש אפריל.

בתוך כך, האירו נפל בחדות מול הדולר והעליות באירופה מתמתנות. נציין כי ברקע לפיקפוק מצד בכירי האוצר במדינה מוטל הספק הגדול כי הפוליטיקאים הבכירים ביוון יהיו מחוייבים מספיק לתוכנית הצנע אשר מעלה מרמור גדול ומחאה בקרב הציבור. נזכיר כי בין הקיצוצים מרחיקי הלכת ביוון נכללים גם הקיצוץ בשכר המינימום ובפנסיות.

"רבים היו רוצים לראות את יוון מחוץ לאיחוד האירופי" כך אמר היום (ד') שר האוצר היווני בראיון לרשת CNBC והוסיף כי "יוון מצויה בין הפטיש לסדן. אזרחיה סובלים מתוכנית צנע חריפה כאשר הברירה האחרת היא חדלות פירעון של המדינה".

הדברים נאמרו על רקע ביטולה של פגישת שרי האוצר של האיחוד שאמורה היתה להתקיים היום בבריסל ובמקומה צפויה להתקיים שיחת ועידה. "ההחלטה לבטל את הפגישה היא מאוד מדאיגה ומשקפת את החשש ההולך וגובר בקרב חלק מהמדינות איחוד האירופי כי יוון לא תעמוד בתנאים שהוגדרו לה לצורך קבלת חבילת החילוץ השניה" אמר היום ניקולה מאי, כלכלן מ-JP מורגן- צ'ייס בלונדון והוסיף "נראה כי חלק מהמדינות האירופיות מוכנות לתת ליוון לפשוט רגל".

בינתיים, בכירי האיחוד ממשיכים ללחוץ על הממשלה היוונית ליישם את תוכנית הקיצוצים שאישרה על מנת שכספי תוכנית החילוץ השניה בסך 130 מיליארד אירו יאושרו ויועברו ליוון, כאשר עד ל-20 במארס חייבת יוון לשלם לנושיה כ-14.5 מיליארד אירו ובאופן כללי חובותיה לנושים הפרטיים מסתכמים בכ-100 מיליארד אירו. עד כה הוצגה הגישה של שרי האוצר האירופיים כאילו הם מתעקשים להצהיר כי חדלות פירעון של יוון ויציאתה מהאיחוד - אינה . אך לאחרונה נראה כי המחלוקת בעניין זה בקרב ההנהגה האירופית צוברת תאוצה.

"ההחלטה על ביטול הפגישה היום הינה תוצאה ממהערכתו של יו"ר ה-Eurogroup, ז'אן קלוד יונקר, כי אין מספיק אלמנטים שיש עליהם הסכמות על מנת שניתן יהיה להבטיח את הצלחת הפגישה", אמר אתמול בראיון ברשת SKY איטליה, ראש ממשלת איטליה, מריו מונטי.

נציין כי התגברות משבר החוב ביוון בפרט ובמדינות הפריפריה החלשות באיחוד בכלל במהלך הרבעון הרביעי, הובילה את הלמ"ס בגוש האירו להודיע היום כי התמ"ג הכלל אירופי התכווץ ב-0.3%, בזמן שמדינה חבוטה וגדולה בהרבה, איטליה גלשה למעשה למיתון כאשר התוצר המקומי הגולמי התכווץ ב-0.7% ברבעון האחרון של שנת 2011.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  אולי יעשו להם להמן ברודר
  בא 15/02/2012 14:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דעתי על המפגינים ביוון ששורפים את אתונה .לטעות זה אנושי ,להאשים משהו אחר זה עוד יותר אנושי ,נכון דבילים .
  סגור
 • 2.
  הכי טוב שיזרקו את היוונים הבטלנים
  פפו 15/02/2012 14:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מגוש האירו. זה אומנם טיפול כואב, אבל פעם אחד ולתמיד יתפטרו מהבעיה לטווח ארוך. יתר הפתרונות הינם בחזקת אקמול.
  סגור
 • 1.
  ואם בעיית יוון תיםתר אירופה תעבור לצמיחה???
  רגע רגע 15/02/2012 14:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באירופה יש צימצום פיזיקלי והרחבה מוניטרית . עליית מחירי הנפט וירידת ערך הנכסים לא יביאו לשיפור יכולת התחרות ולצמיחה . אירופה רחוקה מחזרה לצמיחה .
  סגור