מקרים נפוצים לרשלנות רופאים

|
ביז 253, צילום: Pixabay

כל אדם נזקק לטיפול רפואי כלשהו בימי חייו. חלקנו זקוקים לטיפול רציני ותכוף יותר, וחלק מהאנשים נזקקים לו רק במקרי חירום – אך בשלב מסוים בחיינו, נזדקק לטיפול ונרצה לקבל את הטיפול הרפואי האמין והטוב ביותר.
למרות שמערכת הבריאות בארץ ובעולם מתקדמת כל הזמן, לפחות מהבחינה הטכנולוגית, עדיין קיימים מקרים רבים בהם נקבע שהטיפול שקיבל החולה היה כרוך ברשלנות רפואית. מקרים בולטים בתקשורת בשנים האחרונות שיכולנו לשמוע עליהם היו אבחון של חולים בסרטן כאשר כלל לא לקו במחלה, וכן רשלנות בזמן ביצוע ניתוח – עד כדי השארת חפצים זרים בגופו של מנותח.
מהי רשלנות רפואית
רשלנות רפואית מוגדרת כמתן טיפול בלתי זהיר, הגורם לפגיעה של ממש בחולה. בכל מקרה בו ניתנת עצה רפואית (כמו קבלת מרשם) או מבוצעת פרקטיקה רפואית על חולה, שגורמת לו לנזק והייתה יכולה להימנע על ידי הרופא – יש חשד לרשלנות רפואית.
הרשלנות הרפואית יכולה להתבטא בכל מצב בו ניתן טיפול. החל מרופא משפחה הנותן מרשם לחולה המסכן את בריאותו, ועד למקרים של רשלנות רפואית בזמן ביצוע ניתוח כירורגי.
מכיוון שהרפואה היא תחום בו הרופא הוא בעל הידע והפציינטים תלויים בו במידה רבה וחסרי הידע המתאים לערער על קביעתו או דרך טיפולו, ננקטת בעולם הרפואה גישה של "חובת הזהירות". כלומר, על הרופא המטפל לנקוט משנה זהירות במתן הטיפול, על מנת שזכויות החולה ובריאותו לא יישמרו ולא ייפגעו בשום דרך. כאשר נקבע שרופא לא נקט מספיק זהירות, בין אם במתן אבחנה או במתן טיפול, הוא עלול להיחשד במקרה של רשלנות.
כמו כן, צריך להיות מוכח נזק בריאותי או גם עוגמת נפש קשה הנגרמת למטופל בעקבות הטיפול הרפואי הכושל.
מקרים של רשלנות רפואית לדוגמא
ישנם מקרים רבים בהם נפוץ חשד לרשלנות רפואית. ניתן להצביע על מספר מקרים בהם חשד לרשלנות רפואית שכיח יותר.
במקרה של היריון ולידה, למשל, נפוצים מקרים כאלו. החל מאבחנה שגויה בתהליך המעקב אחר היריון ועד ביצוע כושל במהלך הלידה עצמה. נשים רבות נפגעות מרשלנות רפואית הקשורה להיריון ולידה, ומספר תביעות לא מבוטל מוגש מדי שנה בהקשר זה לבתי המשפט.
ניתוחים פלסטיים הם תחום נוסף בו יש צורך במציאת עורך דין רשלנות רפואית. הניתוחים הנפוצים ביותר בהם מטופלים עלולים להיפגע הם הגדלת חזה, ניתוחי אף ומתיחת פנים וכן הזרקות של חומרים "מאטי הזדקנות" לעור הפנים.
מקרים נפוצים נוספים הם מתן מרשם של תרופה לחולה, שאינה מתאימה לו ופוגעת בבריאותו. זה יכול לקרות עקב התנגשות עם תרופה אחרת שהמטופל כבר לוקח, או בגלל מצב רפואי אחר בלתי מאובחן כראוי.
לבסוף, גם אי זיהוי נכון של הבעיה הרפואית של המטופל עלול להיחשב כמצב של רשלנות רפואית. זה קורה במקרים רבים במצב של גידול ממאיר או סרטן, ובמקרים רבים האבחנה הנכונה אינה ניתנת בזמן ועלול להיגרם נזק רב לחולה.
מה עושים?
במקרה בו יש חשד כי אדם נפגע ממקרה של רשלנות רפואית, מומלץ להיעזר בעורך דין רשלנות רפואית. ייעוץ משפטי מקצועי יכול לעזור ולהעריך את רמת הנזק שנגרם והאם הנזק הוא תוצאה של חוסר זהירות או חוסר מקצועיות של הרופא המטפל. במקרה זה ניתן להגיש תביעה אזרחית בבית המשפט כנגד הרופא או בית החולים והמקרה יעבור להכרעת בית המשפט.
מבחינה משפטית, יש צורך בהוכחת הנזק הרפואי ועוגמת הנפש שנגרמה, כמו גם שהרופא הנתבע פעל בחוסר זהירות מקצועית. בית המשפט יבחין אם מדובר ב"טעות" בלבד או במקרה של רשלנות רפואית.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות