פרוטוקלי הפד': העלאת הריבית נעשתה ברקע לחשש מעלייה חדה במחירים

 | 
החלטת הריבית
פרוטוקולי הפד', מישיבת הריבית האחרונה בדצמבר, פורסמו הערב. על פי הפרוטוקול, נציגי הבנק המרכזי חששו שפעולה פיסקלית רחבה מטעם ממשלת ארה"ב עשויה לגרום לקפיצה חדה מדי במחירים. נזכיר כי אותה ישיבה הסתיימה בהודעה על העלאת ריבית לכדי שיעור שנע בין 0.5% ל-0.75% והכרזה על כך שצפי הבנק הוא כי בשנה הנוכחית (2017) הריבית תועלה שלוש פעמים נוספות. 
הפרוטוקולים מישיבת דצמבר אמנם לא כללו אזכור ישיר של בחירת דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב אך ההשלכות לבחירתו בהחלט נכחו בחדר. לאורך קמפיין הבחירות של טראמפ, האחרון הבטיח כי יפעיל מדיניות פיסקאלית מרחיבה המבוססת על גרעון ויגדיל את הביקושים במשק. כחלק מהפעילות תפעל הממשלה הנכנסת לתיקון ושכלול התשתיות במדינה. הפד' מצידו חושש כי פעולות טראמפ יגדילו את הביקושים לסחורות ושירותים במשק מעבר לנקודה הרצויה, פעולה שעשויה לגרום לעלייה במחירים ואינפלציה של הנכסים. 
נזכיר כי גם השוק הגיב גם הוא באופן נחרץ אחרי בחירתו של טראמפ. זאת כאשר מדדי המניות רשמו ראלי מתמשך, בעוד שווי אגרות החוב ירד מתוך החששות לאינפלציה. נציגי הבנק מצידם טעונים כי "תוכנית פיסקאלית רחבה מדי, תשנה את המדיניות המוניטארית שתהפוך למצמצת". כלומר ככל שהתוכנית תהיה משמעותית יותר, כך הריבית תעלה מהר יותר.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה