כשבחוץ סוער: 'מדד הפחד' קרוב לשיא של שנה - מה זה אומר על כיוון השוק?

לפי בחינה של מדד ה-VIX, המודד את התנודתיות בשוק המניות, אפשר להעריך את המגמה בוול סטריט בתקופה הקרובה
 | 
רכבת הרים
בימים סוערים כמו היום, כשרוב המשקיעים לא יודעים למה לצפות מיום המסחר הבא, רק טבעי שנראה קפיצה רצינית ב'מדד הפחד', ה-VIX, לרמה הגבוהה ביותר מזה למעלה משנה. לא רק המדד עולה - גם היקף המסחר בחוזים על ה-VIX רשם שיא חדש בחודש ינואר.

המסחר במדד, שמשמש מעין אינדיקטור לתנודתיות במדד ה-S&P 500, סיכם חודש עם 4.4 מיליון חוזים (בעיקר לונג, אבל גם שורטים). ה-VIX טיפס ביום ב' ל-21.4 נקודות, הרמה הגבוהה ביותר מאז סוף דצמבר 2012. למי שלא מכיר איך עובד ה-VIX, נסביר בקצרה.

המדד מחושב לפי האופציות על מדד ה-S&P 500 ב-30 הימים הבאים, ומשקף את התנודתיות הצפויה במדד המוביל בשנה הקרובה. כלומר, אם ה-VIX נסחר כעת ברמה של 20 נקודות, הציפיה בשוק היא שקיים סיכוי של 68% שהמדד יעלה או ירד כ-20% בשנה הקרובה. מכיוון שהמשקיעים מעדיפים להתמקד בצד השלילי של התמונה, המדד מכונה 'מדד הפחד'.

נוסיף עוד שבדרך כלל יש מתאם שלילי של בערך 0.8 בין ה-VIX למדד ה-S&P 500, כלומר כאשר השוק יורד, משקיעים מנצלים את הזינוק ב-VIX לעשות רווחים מהירים.

אבל האם באמת אפשר להשתמש במדד כדי לנבא מה יעשה השוק בשנה הקרובה? לפי ריצ'ארד רוס, טכני ב-Auerbach Grayson, "ה-VIX נותן לנו מעט מאוד בקשר ליכולת לחזות קדימה. זה בערך כמו לקבל את תחזית מזג האויר אחרי שכבר יצאנו החוצה - שוק המניות יורד, אנשים נלחצים, אז ה-VIX עולה".

רוס מציין נתון מעניין - ה-VIX נסחר ברמות היסטוריות נמוכות מאוד בשנה האחרונה, ורק פעמיים עלה מעל לרמת 20 נקודות - בפעם הראשונה היה זה החשש מצמצום תכנית הרכישות בסוף יוני, ובפעם השניה החשש בא מוושינגטון, כשהמשקיעים פחדו מ'דיפולט' של ארה"ב בחודש אוקטובר. בשני המקרים מדד ה-S&P 500 רשם ירידה של כ-6%, לפני שזינק בחזרה למעלה.
מדד S&P500 מול ה-VIX, 12 חודשים
מדד S&P500 מול ה-VIX, 12 חודשים

גם עכשיו אנו רואים רמה דומה ב-VIX, לאחר ששוק המניות הדרדר כבר כ-6% מהשיא האחרון. השאלה שחייבת להישאל היא אם זה אומר שהגענו לתחתית.

"תשימו לב שראינו כבר שנים של תנודתיות נמוכה ב-VIX, כך שזו לא שנה יוצאת דופן", מוסיף רוס. "אבל באותה מידה אי אפשר לשלול זינוק נוסף במדד כפי שראינו בעבר". מדד הפחד של וול סטריט הגיע בשיא המשבר הפיננסי האחרון, בזמן נפילת ליהמן ברדרס, לרמת 100 נקודות. בשנים 2010 ו-2011 המדד זינק לרמות של 50 נקודות בתקופות משבר החוב באירופה ובזמן ה'פלאש קראש'.

למרות זאת, רוס לא מודאג מהמצב בשוק יותר מדי. "אני אוהב את השוק ברמות האלה, לאחר התיקון הקל. אני לא מודאג מדי ולא נותן ל-VIX לשנות לי את אסטרטגיית המסחר".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות