נשיא התאחדות בוני הארץ: "בנק ישראל מונע בנייה של מאות אלפי יח"ד"

התאחדות בוני הארץ במסיבת עיתונאים באילת עם תחזית לענף הנדל"ן והחסמים הבולטים: "אם נגמר האשראי  הבנקאי ב-50 אלף יח"ד, מה יקרה ב-60 אלף?" 
|
חששות בענף

מפגש ענף הנדל"ן מציג את החשש ממחסור בקרקעות ובאשראי. היום (ד') במסגרת מסיבת עיתונאים שמתקיימת באילת, כחלק מכנס התאחדות בוני הארץ, רוני בריק נשיא הארגון סיפק תחזית ואמר כי "בשנת 2016 נראה כ-53 אלף התחלות בנייה של יח"ד - שיא שלא נראה בשנים האחרונות. תוך שהערכתנו היא זינוק בהתחלות בנייה ב-2017 שיגיע לכדי 60 אלף יח"ד".

"הענף מתמודד עם אתגרים רבים, כמו מחסור בעובדים, כאשר גם כאן נעשים מעשים רבים בהכנסת עובדים למשל מן הרשות הפלסטינית. אנו בארגון מקיימים מיונים קפדניים לעובדים פוטנציאליים נוספים ", אמר בריק.  

בהתייחס לצעדי הממשלה ציין, "הממשלה צריכה להשלים את פרויקט הבאת העובדים הזרים לענף הבנייה וממדינות נוספות. הענף מעסיק למעלה מ-250 אלף עובדים, תוך שהתכנית צריכה לפנות לפתרון ארוך טווח. הגענו לנקודה בה לחברות הבנייה בישראל, חשש גדול כי בעוד שנתיים לא יהיה להם מה לבנות".

בריק מתח ביקורת על בנק ישראל: "בנק ישראל מייצר בסיס של מניעת בנייה של מאות אלפי יח"ד. יש צורך לשחרר את מחנק האשראי, תוך שהמצב הוא רע מאוד. כמו כן, זינוק מחירי הקרקע הפרטית איננה אפשרית ויש צורך לפנות לא רק לרוכשי דירה ראשונה אלא גם למשפרי הדיור. בפרויקטים של 'מחיר למשתכן' יש צורך לחייב ראשי הרשויות לאפשר את הבנייה וכן למנוע את זכות הוטו לתוספות הבנייה".

על האטה במשק ציין בריק, "אנו מזהים ירידה דרמטית במשק. הצענו לקדם את כלל הנושאים שעל הפרק, מפינוי בינוי להתחדשות עירונית תוך תמריצים ליזמים בתשתיות ופיתוח, חיזוק הבנייה בפריפריה – ולא עושים עם זה כלום". 

מנכ"ל התאחדות בוני הארץ הרחיב את נושא החסמים בענף ואמר, "בנק ישראל סיים את האשראי הענפי והמצוקה היא קשה. הבנייה עומדת כיום על תקרת ה-20% שמאפשרים לענף וכבר שלושה בנקים לפחות עברו את התקרה ולכן לא יוכלו לספק אשראי יותר. ללא האשראי לא נוכל להתקדם או לבנות -אם נגמר האשראי ב-50 אלף יח"ד, מה יקרה ב-60 אלף?". 

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות