אושר בוועדת הכספים: קיצור הזמן לפטור ממס שבח ממכירת דירה בקרב משפרי הדיור

אושרה בוועדת הכספים הצעת האוצר, לפיה הפטור ממס שבח על מכירת דירה יוגבל לשנה וחצי במקום שנתיים

 | 
(1)
צריכים למכור מהר
משרד האוצר מנסה להוביל מהלכים שיתמרצו משפרי דיור, שבבעלותם דירה קודמת - למכור ומהר ככל הניתן בכדי להגדיל את היצע הדירות בשוק. במסגרת כך, ועדת הכספים מאשרת היום (ב') לקריאה שנייה ושלישית, הצעת חוק שמשנה את מדיניות המיסוי על מקרקעין כך שהפטור ממס שבח על מכירת הדירה יוגבל לשנה וחצי במקום שנתיים. האוצר התכוון לקצר את תקופת הפטור לשנה בלבד, אלא שמרבית חברי הוועדה התנגדו והושגה הפשרה של שנה וחצי בפטור ממס השבח.
כאמור, החוק צפוי לעלות בימים הקרובים להצבעה שנייה ושלישית במליאת הכנסת, כאשר יחול כהוראת שעה בלבד לתקופה של 5 שנים בין השנים 2016 עד 2021. הכוונה היא כי משנת 2021 המצב יחזור לקדמותו לשנתיים ותהיה השוואה של פרק הזמן גם לעניין מס הרכישה. 
כתוצאה מלחצים בוועדת הכספים, הוצא מהחוק סעיף הנוגע לאחים יורשים. עפ"י ההצעה המקורית ולאחר שהחוק פוצל מחוק ההסדרים האחרון, החוק איפשר לדרישת ועדת הכספים לשלושה אחים שיורשים דירה, שלא יראו אותם כמשקיעים, אף אם לכל אחד מהם יש דירה מבעלותו במקביל לשליש דירה שירש. עתה, בהצעת החוק שאושרה היום בוועדה, האוצר קיבל את עמדת ועדת הכספים והוחלט שהדבר יחול גם על שני אחים. כלומר שני אחים יורשים שלכל אחד מהם דירה בנפרד, לא יראו את חצי הדירה שירשו כאילו היא דירה להשקעה ועל-כן לא יחולו עליהם מסים מוגדלים.  
כחלק מהדיונים, האוצר דחה בקשה אחרת של ועדת הכספים, לפיה מי שבבעלותו דירה אחת ורוכש דירה בעלת שווי נמוך, של עד שליש ממחירה של דירה הפטורה ממס רכישה, שמחירה הוא כ- 1.5 מיליון שקל, היינו ירכוש דירה בשווי של עד חצי מיליון שקל, לא ייראו בו משקיע לעניין חבות המס.  
המצב כיום, לפני אישור רפורמה זו, הינו כך שהמדינה גובה מס רכישה כאחוז ממחיר הקניה, ובעת המכירה מס שבח של 25% (ביום קבלת המפתחות). רוכשי דירה יחידה למגורים נהנים מהטבות בשיעור מס הרכישה שהינו נמוך יותר וכן פטורים ממס שבח כאשר מוכרים את דירתם תוך שנתיים מיום רכישת הדירה החדשה. הרפורמה כאמור מציגה קיצור במשך זמן המכירה לשנה וחצי בלבד. 
יו"ר ועדת הכספים גפני מציג כי הרפורמה לא תפתור את בעיית ההיצע בשוק הדיור: "אף שהמטרה לפתור את מצוקת הדיור היא מטרה חשובה, הפתרון האמיתי והמלא, לא יבוא משינויי מדיניות מס אלא מנקיטת צעדים של ממש בהגברת ההיצע. אני שמח שהצלחנו לרכך את החוק ומנענו פגיעה קשה באנשים שמתקשים למכור את דירתם הישנה ועקב כך עשויים היו לספוג הן מס רכישה מוגדל והן תשלום מס שבח".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מחוקקים חוקים נגד העם (ל"ת)
  ממשלה אוכל יושבה 28/03/2016 21:26
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור