חלם: "בת"א מעדיפים שימור מבנים על פני חיזוק והתחדשות עירונית"

איגוד לשכות המסחר הגיש ערר בעניין תכניות רובע 3 ורובע 4 החולשות על רוב מרכז ת"א, אשר מונעות היתכנות כלכלית לתמ"א 38
|
(7)
אסון טבע
איגוד חברות תמ"א 38 והתחדשות עירונית שבאיגוד לשכות המסחר הגיש ערר למועצה הארצית בעניין תכניות רובע 3 ורובע 4 החולשות על רוב מרכז תל אביב, שאושרו לאחרונה בוועדה המחוזית מחוז תל אביב.

הערר מתייחס לעשרות סעיפים שאושרו בדוח החוקרת שמונתה מטעם הוועדה המחוזית לשמיעת ההתנגדויות לתכניות אלה, וזאת משום שהשינויים שהוכנסו על פי המלצתה אינם מספקים ולא יאפשרו התחדשות עירונית משמעותית במרכז תל אביב.

לפי הערר, בכל תחום רובע 3 לא תהיה כלל היתכנות כלכלית לביצוע פרויקטים של הריסה ובנייה בשל מגבלות גובה מחמירות. באזור תחום רובע 4 קיימת היתכנות גבולית במגרשים מסויימים אך התכניות כוללות עדיין בעיות רבות שיכשילו פרויקטים של בנייה חדשה. בנוסף לכך התכניות סובלות מהוראות שימור מחמירות ביותר בתחום אזור ההכרזה של אונסק"ו ובסעיפים מסוימים אף מחוצה לאזור זה. הוראות שימור אלה צפויות להכשיל אפילו קידום פרויקטים של חיזוק ותוספת קומות על בניין קיים.

אחת הבעיות החמורות בתכניות היא מגבלות תכנון שלא יאפשרו הוספת ממ"דים לדירות קיימות ברוב הבניינים בתחומי רובע 3 ולנוכח המתקפה הנוכחית על תל אביב בימים אלה, נדרש פתרון אמיתי לסוגיה זאת במסגרת התכנית.

"מעדיפים שימור מבנים על פני חיזוק בניינים"
לדברי אילי בר, ראש תחום תכנון באיגוד חברות תמ"א 38 והתחדשות עירונית שבאיגוד לשכות המסחר ומנכ"ל משותף בחברת אקו סיטי: "התכניות עדיין מעדיפות שימור בניינים על פני התחדשות עירונית בהיקפים גדולים. לצערנו נותרו בדוח החוקרת עשרות סעיפים גדולים וקטנים בעיתיים מאוד שימנעו חיזוק מבנים קיימים ובניית מבנים חדשים. בכתיבת הערר סרקנו את דוח החוקרת שהינו מסמך ארוך ומורכב סעיף סעיף ומצאנו בעיות רבות שלא בהכרח קופצות לעין בקריאה ראשונה. כמובן שדרשנו לאפשר תוספת גובה למבנים כדי לאפשר תמריץ זכויות אמיתי לקידום פרויקטים, אבל התייחסנו גם לסעיפים קטנים כמו מסתורי כביסה ותכנון אזור קומת העמודים בבניין שיכולים להכשיל פרויקטים כל עוד לא יתוקנו".

"בשורה התחתונה התכניות יוצרות שינוי מינימאלי בהתאם למדיניות של עיריית ת"א לאזורים אלה ונותנת עדיפות לעשרות הוראות עיצוביות מאוד בעייתיות, במקום לשחרר חסמים ולתת למרכז ת"א את תנופת ההתחדשות לה הוא זקוק נואשות. אני מקווה שאת מה שלא הצלחנו לשפר במסגרת ההתנגדות לוועדה המחוזית נצליח לתקן בערר למועצה הארצית."

"לצמצם סמכויות רשויות מקומיות"
עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, אמר בתגובה כי "מקרה זה מוכיח כי יש לצמצם את סמכויות הרשויות המקומיות בכל הקשור בהחלת תמ"א 38. מדובר באחד הרעיונות המוצלחים שהגתה ממשלת ישראל המשלב בין הגדלת היצע הדירות למגורים והשבחת הדיור יחד עם המטרה המרכזית של חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה".

לין: "למרות שמדובר בתוכנית לאומית בעלת חשיבות עצומה לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, בשנתיים האחרונות חווים היזמים העוסקים בתחום והדיירים קשיים במימוש מיזמי תמ"א 38 בעיר, וזאת לאור אי הוודאות השוררת לאחר הפקדת התכניות עבור רובעים 3 ו-4 בעיר. הערר שהוגש היום, מהווה שלב נוסף במאבק להיתכנותם של מיזמי תמ"א 38, לרווחתם וביטחונם של התושבים, ובתקופה זו, חשיבות קידומם של מיזמים אלה, מקבל משנה תוקף."

הערר הוגש על ידי החברות: אגם שביט יזמות בנדלן, אנשי העיר – התחדשות עירונית ותמ"א 38, אקו סיטי אס.אל יזמות ובניה, התחדשות אורבנית ייזום ונדל"ן, י.ח גרינברג פיתוח ובנייה, ינושבסקי א. הנדסה ובניין, תל דן יזמות ונדל"ן, CPSL, משרד אדריכלים, ובאמצעות עוה"ד עפר טויסטר ושילה הרשקוביץ ממשרד עו"ד עפר טויסטר.


תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  תמא 38 תא
  einatcn 21/07/2014 20:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תושבי הביניינים הישנים בתא-במיוחד בימים אלו -המדגישים משמעות חוסר המוגנות ללא ממד ללא מיקלט,חשים חסרי אונים למול מדיניות העיריה-חולדאי. רבים ישמחו להתארגן ולעזור באם תקום יוזמה
  סגור
 • 4.
  מעדיפים לבנות לעשירים מאשר לצעירים ! ביבי הביתה !
  פריד היהודי 20/07/2014 14:36
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ההפרטה הרסה ותהרוס את המדינה וביבי הוא אבי אבות ההפרטה הפוגעת באזרח הקטן בדרך רשות השידור אפשר לחשוב שערוץ 10 שופע ומרויח רק מעשיר את מנהליו ועומד לפני פשיטת רגל טוטאלית
  סגור
 • 3.
  להפקיע לחלוטין מהעיריות כל סמכות לתמ"א (ת' מתאר *ארצית)
  לכפות תכנון ארצי 20/07/2014 13:56
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בלי שום זכות ערעור של הארכיטקטים המתוסכלים והמגאלומנים שיושבים בעיריות. הממשלה תכתיב מה מותר לבנות והעיריות יחוייבו לתת אישור בנייה תוך חודש לכל תכנית שעומדת בדרישות החוק הארצי. נגמרו המשחקים והחוכמות.
  סגור
 • 2.
  מדינה קשה עם מנהיגות שממררת לאזרחים את החיים
  חיים קשים 20/07/2014 12:42
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לאף אחד לא אכפת מהחיים שלנו העיקר שיהיה יפה חחח. ואת ראש עיריית פתח תקווה השריף צריך להכריח לגור בבית מגבס שילמד לקח
  סגור
 • 1.
  כעין וכאפס בהשוואה למה שמתרחש בירושלים, הוועדה המחוזית
  מרקו 20/07/2014 10:26
  הגב לתגובה זו
  2 2
  בראשות הגברת זילבר, מכשילה באופן שיטתי כל תכנית תמ"א 38 . אדרבה תצביע הוועדה על חיזוק מבנה אחד בעיר בשנה האחרונה. מרצים את העיריה בכך שמונעים פטור מהיטל השבחה, אבל מפקירים את חיי התושבים. ההפקרות שולטת. כל דאלים גבר. הגברת לא מתאימה לתפקיד, היועץ המשפטי בובה חסרת השפעה, הרפרנטים שבויים בשכרון כוח משחית. הרכבת נוסעת, והחיים מתים
  סגור
 • כמובן כאין וכאפס (ל"ת)
  מרקו 20/07/2014 14:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • צריך להעיף את כל תופסי התחת עם משרות שאנחנו גם אם
  מדינה רעה לאזרחיה 20/07/2014 12:44
  הגב לתגובה זו
  1 1
  נהיה גאוני הדור לא נתקבל .צריך להפגין נגד כל הנבלות האלה שגרים בבתים מוגנים אבל אותנו מפקירים.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות