"באים עם חוקים הזויים שאין להם ולא כלום עם פתרון מצוקת הדיור"

כך אמר יו"ר ועדת הכספים בדיון על המדיניות המגבילה והמעכבת התחלות בנייה של האוצר ובנק ישראל. "אנשי האוצר מקדמים המון רגולציה ומעט מעשים; על המדינה לממן פתרונות ממשיים למצוקת הדיור"
 | 
(5)
ח"כ משה גפני יו"ר ועדת הכספים (צילום: יח"צ)
האשמות חסרות תקדים כנגד אגף התקציבים באוצר, הושמעו היום (ד') בדיון על המדיניות המגבילה והמעכבת התחלות בנייה של האוצר ובנק ישראל. "הם מציעים רגולציה שלכל הפחות לא מועילה, שיש בה גם החמרות בתחום הנדל"ן ובכך מונעים את המעשה הנדרש; מימון פתרונות דיור מתקציב המדינה", אמר משה גפני, יו"ר ועדת הכספים.

הדיון התקיים בעקבות דבריו של שר השיכון, אריאל אטיאס במליאת הכנסת לפני כשבוע, מהם עלה ש"האוצר מעכב תקציבים המיועדים לאשראי שאמור לאפשר התחלות בנייה".

גפני הוסיף: "הנושא לא מתחיל בבנק ישראל או במדיניות הממשלה אלא באגף התקציבים. באגף יודעים שיש זעקה שמגיעה לקובעי המדיניות ואז הם מציעים פתרונות, מציעים רגולציה ואנחנו התפתינו לקדם אותה. כך אישרנו הוצאת מכירות להשקעה לשוק וזה לא פועל, אולי נמכרו כמה דירות בודדות. למשל פטור ממס שבח לשנתיים ואמרו שהשוק יוצף וגם הפטור ממס רכישה עד 1.35 מיליון שקל וחשבנו שהצלחנו לפתור את המצוקה אך זה לא קרה. באים עם חוקים הזויים שאין להם ולא כלום עם פתרון מצוקת הדיור ועל הדרך מרוויחים כל מיני החמרות כאלו ואחרות. עובדים עלינו באגף התקציבים".

האוצר: מנסים לקדם פתרונות
סגן הממונה על התקציבים באוצר, ראובן קוגן אמר: "הדברים שצוטטו בשם שר השיכון לא מדויקים. ניסינו לקדם פתרונות כגון; פריסת התשלומים למנהל מקרקעי ישראל, לקחת את סיכון המע"מ בעסקאות הנוגעות לחוק המכר, וכן לקדם חוק שיביא כסף נוסף לשוק הנדל"ן; בין השאר, את הכסף המוסדי ע"י קידום החוק למתן פטור ממס על דמי שכירות בעקבות בניית מגורים להשכרה. הבעיה של האשראי היא מרכזית בשוק אחרי שנושא התכנון והקרקעות נפתרו יחסית".

הצעותיו של קוגן: "1. בנושא האשראי: פריסת התשלום; הקלה מיידית על היזם שיוכל להתחיל בבנייה ולהגיע להסדר עם הבנק. 2. שהמדינה תיקח חלק מהסיכונים עליה. 3. שגם הגופים המוסדיים שישי להם המון כסף, כ- 150 מיליארד שקל, ישקיעו בנדל"ן, הם לא נכנסים היום בגלל התשואה הנמוכה".

ח"כ אורי מקלב אמר: "עשרות קבלנים החזירו קרקעות שזכו בהן במכרז כי הבנקים לא העמידו להם אשראי ולכן לא יכולים להתחיל בבנייה. הבנקים נחסמו, כיוון שרוב הכסף הולך לתשתיות. יש פתרונות, ניתן לנטרל את המע"מ על הבנייה ופתרונות נוספים אך אין רצון לכך. נלחם בפתרון רוחבי של מצוקת הדיור. יתכן שהדבר נובע מחששות בעקבות משבר הסאב-פריים בארה"ב אך ישראל רחוקה מזה. היחידים שפוחדים מהורדת מחירי הדירות הם אנשי בנק ישראל. הכל מתוך המדיניות של שמירה על הבנקים".

"עלויות המימון התייקרו ב-100%"
מנכ"ל התאחדות הקבלנים, מוטי כידור, הוסיף כי "עלויות המימון התייקרו ב- 100% וזה בעיקר באשמת בנק ישראל. הריבית על מימון שלוקחים הרבנים התייקרה מפריים 0.6 – 0.7 ל- 1.5 וזה עלייה של 100%. וגם ההון העצמי בין 15% עלויות היום זה למעלה מ- 30% וזה אומר שהמשק נסגר. יש מחנק נוראי"

לדברי סגן נשיא התאחדות הקבלנים, אילן מרדכי: "סופסוף יש פרויקטים ויש מה לשעות אבל יש מחנק אשראי ולא נותנים ערבויות. גם העמלות על הערבויות התייקרו מאוד. אכן מה שיקרה זה ריכוזיות; 4 -5 חברות קבלניות גדולות יממשו את כל הפרויקטים או שפרויקטים לא יתממשו. בנוסף, תשתיות ובנייה נמצאים באותו פול של אשראי וזה תמוה, כיוון שאנחנו לא באותה רמת סיכון; כשאני בונה כביש אני לא מתעתד למכור אותו לאף אחד".

גפני שב והטיל דופי בכוונות אגף התקציבים. כדוגמה להתנהלותם נגד מימון פתרונות לבעיות מתקציב המדינה ציין את נושא השירות בצה"ל: "כך למשל פסלו את ההצעה החיובית של ועדת פלסנר לתגמל באופן רציני את החיילים הקרביים בשנתם השלישית ובמקום זה דרשו להוציא כסף מחרדים שאינם משרתים; למשל מי שאינו משרת בצבא אשתו לא תקבל מס הכנסה שלילי".

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  רק קרוונים\מדינה יש לה חוב גדול\\יוון מטמוטט-גנבו,60שנה
  דוד 21/06/2012 13:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1.שס,אגודה,וכל יתר החרידים,הם עושים יום בחירות סוגרים ישיבות,בתי ספר כולם בהמונים דוהרים לקלפיות 2.עכשיו תראה אותם מסתובבים הם ונשיהם במכוניות אחד עבד קשה ומתיש והאחר חגג וגם קטפ פירות ששיך לשכן 3.די עד מתי ניצול זה אנו אחים וערבים זה לזה מדינה בבעיה ויורד גשם חזק 4.רוצה דיור לחבורה שלו די ולא הורים שלהם ואחיהם כבר קיבלו עכשיו צריך גם לנו אך לא נקבל אטייס וחבורתו כמו חרדים אלה לא יתנו לנו{עכשיו ממשלה חזקה אפשר לשנות תוכניות}וכן צריך בנייה לאיזורי בטחון לפי צורך הנדרש
  סגור
 • 4.
  גפבי דמי אחינו זועקים מהאדמה
  שמעון 20/06/2012 18:06
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ריבונו שלי עולם עד כמה אתם מסוגלים לשקר את העם אותך היתי זורק אתה יודע לאן לעבוד בזבל ואת ישי היתי זורק עי הסודנים שהם ילמדו אותו מה זה עבודה
  סגור
 • 3.
  עשו מיליארדים ע"ח העם הפראייר=חרםצרכן=סוף לגנבים!!!!!!! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשלה גנבים 20/06/2012 14:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  הפתרון היחיד- מכרזים לבניה שתוציא המדינה
  אחד 20/06/2012 14:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בדיוק כפי שעשו כשהיו גלי עליה בשנות החמישים ובשנות התשעים. אבל אז היתה ממשלה שאכפת לה מהציבור , היום יש ממשלה שאכפת לה רק מעצמה ומהגוב הבא שחבריה יקבלו במגזר הפרטי.
  סגור
 • 1.
  דיור
  שמעון 20/06/2012 13:20
  הגב לתגובה זו
  0 2
  אתה רק מדבר ולא עושה כלום חוץ מאשר לאכול לקבל משכורת צא כבר מהכנסת אחד כמוך אין לא מה לעשות בחיים לא אוהבים אנשים כמוך במדינה צא מהכנסת צא לעבוד בבנין עים משכורת 5000 שח
  סגור