התיקון בשוק מייצר הזדמנויות השקעה בחברות האנרגיה

למרות שמחירי הנפט והגז עלולים להמשיך להתדרדר, יכולות מניות האנרגיה המובילות להתחזק. פרשן וול סטריט שלמה גרינברג נותר אופטימי בצל הירידות החדות: "תחשבו מה יקרה אם המיתון אינו בפתח"

|
(82)
מניות חברות האנרגיה היוו, במהלך המאה ה-20, נכס צאן ברזל בכול תיק סולידי בארה"ב. חברות מהסוג של אקסון (סימול: XOM), שברון (סימול: CVX) או ConocoPhillips (סימול: COP) הופיעו  בהנחיות לבניית תיק אופטימלי שהוציאו בתי השקעה מובילים. המניות הנ"ל, לצד ענקיות שירותי האנרגיה, כמו DUK ו-ED ולצד ענקיות התעשייה הרפואה והצריכה האמריקאיות מהסוג של JNJ, GE, AT&T, PG ועוד היוו את הבסיס לתיק ההשקעות ארוך הטווח בארה"ב, בסיס ההכנסה/צמיחה של התיק.
מבחינת המשקיעים, ההשקעה ב"תעשיית האנרגיה" במהלך המאה ה-20 התמקדה בתעשיות הנפט, הגז והפחם בלבד, האלטרנטיבות החלו לקבל תשומת לב רק בסוף המאה. מי מאתנו שהשתתף בהנפקתה של חלוצת האנרגיה הסולרית הישראלית לוז בארה"ב בתחילת שנות ה-80 שמע כבר אז תחזיות אופטימיות מהסוג של "ירידת משקל הנפט והפחם המזהמים כמקורות אנרגיה" ואמירות מהסוג של "תעשיית הנפט והפחם תיעלם בתוך 30-40 שנה" ומשקיעים רבים האמינו בכך אז בדיוק כפי שנסחפו לכל חלום טכנולוגי אחר מה שהוביל ל"בועת 2000" בוול סטריט.
אבל להבדיל ממה שקרה בתחומים טכנולוגיים אחרים (כמו תכנה, העברת אינפורמציה ורפואה), למרות ההתפתחויות הטכנולוגיות המרשימות וההצלחות הגדולות והמוכחות כלכלית של מקורות אנרגיה אלטרנטיביים כמו השמש, הרוח, המים והביומסה (Biomass) ולמרות הדרישות הגוברות לאנרגיה נקייה ממשיכים הנפט, הגז הטבעי והפחם להוביל כמקורות אנרגיה. ובגדול, עד היום והתחזיות הנוכחיות לא רואות שינוי משמעותי בעשורים הבאים.
השלישייה הזו מספקת עדיין כ-80% מכל מקורות האנרגיה בעולם (הגז הטבעי מוביל כרגע עם 31.8%, הנפט עם 28% והפחם עם 17.8%) כאשר כל מקורות האנרגיה האלטרנטיבית ביחד מספקים 12.6% מהצריכה והיתרה מאנרגיה גרעינית. בדיעבד אפשר לומר שבתי ההשקעה צדקו בהמלצותיהם דאז. ב-50 השנים שהסתיימו ב-2014 הניבה מנית XOM, כדוגמה מייצגת, תשואה של פי 50 (מ-2 דולר ל-100) וזאת מבלי לחשב את הדיבידנד הנדיב שגדל מידי שנה כך שההגדרה "בסיס ההכנסה/צמיחה של התיק" הייתה במקומה.
ענקיות הנפט מתחילות להתדרדר
מאז 2014 החלו ענקיות הנפט להתדרדר, לאבד את "כיסא הכבוד" שלהן בתיק ההשקעות הסולידי בארה"ב. סל ה-XLE שכולל את 32 חברות האנרגיה, ציוד ושירותים, המובילות ירד בכ-40% מאז קיץ 2014 ואליבא קונצנזוס האנליסטים, נכון לשבוע זה, ההתדרדרות אמורה להימשך לתוך 2019-20.
רבים מייחסים את ההתדרדרות הזו והציפיות להמשכה לירידה במחירי הנפט מאז קיץ 2014 (מחיר החבית ירד עד כה ב-55%). ההנחה הזו מתבססת על מערכת היחסים בין מחירי הנפט הגולמי למניות חברות האנרגיה הגדולות במאה שעברה שלפיה ירידה במחירי הנפט (או הגז או הפחם) מביאה לירידה בהכנסות וברווחיות החברות ולפיכך גם במניות.
תשאלו סוחר חוזים עתידיים בנפט בשיקגו על כך והוא יאשר זאת. אלא שבשנים האחרונות מערכת יחסים ישירה זו משתנה וזו תוצאה של כמה תהליכים שקרו בעשור האחרון ושעדיין מתרחשים ושכולם קשורים בתהליך ההתמזגות בין מהפכת הטכנולוגיה לכלכלת המיינסטרים. מדובר בתהליכים מהסוג של ההתקדמות המהירה בפתוח האלטרנטיבות והירידה בעלויות הפתוח, ההתקנה והתפעול שלהן. העלייה המסיבית בקצב ובעלות גילויי והפקה של נפט גלמי וגז לצד פיתוח ההפקה מפצלים והשיפור בלוגיסטיקה של הפקה והעברת גז ועוד.
התהליכים החלו להשפיע על מערכת היחסים שבין מחירי הנפט/גז/פחם לפעילות הכלכלית שהיסטורית קבעה שכשיש התאוששות המחיר עולה ובהאטה הוא יורד ומחירי המניות נעות בהתאם לכך. אם כדוגמה תעקבו אחרי מחיר חבית נפט מאז תחילת המאה הנוכחית תגלו שמחיר החבית עלה, בעקבות ההתאוששות הכלכלית שלאחר משבר הבועה, מכ-25 דולר בתחילת 2002, לכ-170 דולר בקיץ 2008.
משבר 2008 וההאטה הכלכלית שהביא בעקבותיו הוריד את מחיר הנפט, בתחילת 2009, לכ-45 דולר  ומשם, שוב בשל ההתאוששות הכלכלית, חזר מחיר החבית ל-110-130 דולר אלא שמאז קיץ 2014 ולמרות המשך ההתאוששות הכלכלית הגלובלית (ואפילו ההאצה בו) בשנים 2015-18, מחיר הנפט יורד.
זו תופעה מעניינת והטענה שלנו היא שככל שהשפעת הטכנולוגיה על הכלכלה מתגברת כך גם הולך הקשר הישיר בין מחיר הנפט למניות ומתרופף. יכול מאוד להיות שהתיקון הנוכחי מייצר מצב מעניין להשקעה בחברות האנרגיה הגדולות ללא קשר להמשך המגמה במחירי נפט והגז. הטענה שלנו, כפי שננסה להסביר, היא שנוצר מצב שבו התיקון הכללי בשוק המניות "מסתיר" את השינויים שבהם צריך המשקיע להתחשב כשהוא בודק כדאיות ההשקעה במניות האנרגיה.
האם נוצרה הזדמנות בתחום האנרגיה?
הפרשנים והאנליסטים, שבמגזרים אחרים מתחילים לגלות הזדמנויות כלכליות עקב הירידות לא רואים הזדמנויות כאלו בתחום האנרגיה, הם מאוחדים עדיין בדעה שהחולשה במחירי הנפט תימשך לתוך 2019-20 ולכן מניות הנפט/אנרגיה ימשיכו להתדרדר. זו הסיבה שכל העדכונים האחרונים על מניה כ-XOM נגטיביים ונגיע לכך בהמשך.
אם בוחנים את הפעילות העסקית והמנייתית של ענקיות הנפט מאז 2014 מתגלית תופעה מעניינת. מהבחינה העסקית, ההכנסות, הרווח התפעולי והנקי של אקסון, שבשנת 2014 שברו שיאים של 364.7, 34.1 ושל 32.5 מיליארד דולרים בהתאמה, החלו, ב-2015 וב-2016 להתדרדר כאשר את 2016 סיימה החברה עם מכירות, רווח תפעולי ונקי של 201.6, 1.9 ו-7.8 מיליארד בהתאמה וכתוצאה אבדה המניה, בין 2014 לאמצע 2017, כ-30% מערכה והיא המשיכה בהתדרדרות הזו עד עכשיו.
אבל מה קרה עסקית בשנים 2017 ו-2018? ב-2017 עלו ההכנסות, הרווח התפעולי והנקי בצורה חדה ל- 238.9, 15.3 ו-19.7 מיליארד ואילו ב-2018 (על פי 9 החודשים הראשונים והתחזיות לרבעון האחרון) יציגו הנתונים מכירות של 320 מיליארד ורווח נקי שמעל ל-20 מיליארד כאשר הקונצנזוס ל-2019 עומד כרגע על מכירות של 335 מיליארד ורווח נקי של 22.5 מיליארד. הרווח למניה, שב 2017 עמד על 3.59 דולר, יגיע השנה ל- 4.7 ומוערך  להגיע ב 2019 ל-5.32 דולר.
כלומר, השנתיים האחרונות פלוס התחזיות לשנה הבאה לא השפיעו על מחיר המניה שהמשיך לרדת. זה קורה לדעתנו משתי סיבות. האחת כמובן בגלל התיקון הכללי שהחל לאחרונה אבל השנייה קשורה בדפוס המחשבה של העבר שקושר את מחיר המניה למחיר חבית הנפט. הדעה שלנו היא שההנחה ההיסטורית שהתוצאות העסקיות של חברות האנרגיה קשורות במחיר הנפט נכונה עדיין בוול סטריט אבל נראה שאינה נכונה יותר במיין סטריט.
העובדה שהמניה ממשיכה לנוע בעקבות מחיר חבית הנפט הגולמי והציפיות להמשך ההתדרדרות במחיר החבית מתעלמת לחלוטין מביצועי החברה שהולכים ומשתפרים מה שלמעשה אומר שמחיר המניה הולך ונעשה אטרקטיבי "על באמת" ככל שהיא ממשיכה לרדת וזאת לפני שחישבנו הדיבידנד שמועלה בכל שנה ומניב כרגע, במקרה של XOM, תשואת שיא כל הזמנים למניה, 4.34% (3.28 דולר לשנה). התיקון "מסתיר" הזדמנות שמתפתחת. אנחנו חושבים שלמי שאינו מאמין שסוף העולם הגיע ושמשבר 2008 נמצא מעבר לפינה, הולכת ונוצרת הזדמנות השקעה נדירה שנובעת מהנחות שאינן קיימות, שהשתנו.
מדוע לדעתנו נוצר מצב שבו למרות שמחירי הנפט והגז ימשיכו להתדרדר יכולות המניות של החברות המובילות לעלות בעקבות הגידול במכירות, ברווחיות ובדיבידנד? התחילו בבקשה עם הכתבה של דן סטפנס, נשיא קבוצת EPG, מומחה מוביל בתחום שאנחנו עוקבים אחריו שנים. הכתבה נותנת תמונה טובה על מצב ההיצע והביקוש לנפט וגז וגם מסבירה מדוע המשקיעים חוששים להשקיע במניות הנפט והגז.
בגדול, הביקוש לנפט/גז והמוצרים שלהם ילך ויגדל אפילו עם תחזיות הצמיחה הגלובלית שהונמכו (הביקוש, לפי ה-National Petroleum Council של ממשלת ארה"ב שיצא לאחרונה, מוערך שיעלה בין 50 ל-60 אחוזים עד ל-2030), מה שמבטיח שמכירות החברות יגדלו. הירידה במחיר הנפט והגז (שעלולה לפגוע ברמת ההכנסות) מתקזזת כנגד העלייה החדה בהיצע הנפט (במכירות) ההתייעלות בחברות כך שהמרווחים והרווחים, לבטח תזרים המזומנים ימשיכו לשגשג.
המספרים מראים שלמרות העליה בביקוש לנפט וגז הצירוף בין העליה בהיצע ממקורות חדשים, מפצלים, והאלטרנטיבות יגרום למחירי הנפט הנוכחיים לדרוך במקום אם לא לרדת. על כל אלו יש להוסיף את ההתקדמות הטכנולוגית שגם "עוזרת" במציאת שדות נפט וגז חדשים ומוזילה במהירות את ההפקה. ולבסוף ארה"ב, שוק הביקוש הגדול ביותר לנפט במאה ה-20, הפכה יצואן.
למעשה, ישנה הסכמה שאלמלא המניפולציות של מדינות אופ"ק ורוסיה והמשברים באיראן וונצואלה, מחירי הנפט והגז היו, ללא ספק, יורדים משמעותית.
"הבעיה" של הקונצנזוס
הקונצנזוס להיום, של 23 אנליסטים בכירים של אנרגיה/מינרלים/מחצבים, מחזיק בהמלצת "החזק" למנית XOM (וכך גם לרוב המניות המובילות). 11 מהם בדקו את החברה לאחרונה, במהלך נובמבר ומחצית דצמבר 2018 ו-5 מתוכם ממליצים ב"החזק", 3 ב"מכירה" ושלושה בהמלצת "קניה". מתוך שלושת העדכונים שנעשו מתחילת דצמבר, ע"י אנליסטים של ריימונד ג'יימס, ג'י פי מורגן וקבוצת Macquarie האוסטרלית (כל השלושה מומחים מובילים בתחום המחצבים והמינרלים ובמיוחד Macquarie), שניים ממליצים למכור ואחד (JP) ב"החזק".
כלומר, מגמת הקונצנזוס שלילית יותר. הקונצנזוס של המלצת ה"החזק" לא השתנה אגב מאז 2016. אפשר להניח שכתוצאה מההמלצות הנגטיביות, שמתבססות על המשך ההתדרדרות במחיר הנפט וביחד עם התיקון שעשוי/עלול להתמשך והחששות מהאטה, המניה תמשיך להתדרדר מה שיוצר מצב מעניין כי משקיעים שיבדקו הדוחות לעומק  יגלו שמדובר בדוחות חזקים ביותר שהולכים ומתחזקים ובחברה רווחית ביותר.
מרווחי הרווח גבוהים ויש לחברה למעלה מ-37 מיליארד במזומן עם חוב כולל (שלמעלה מ-90% לטווח ארוך) של כ-40 מיליארד ותזרים חיובי של למעלה מ-11 מיליארד ברבעון האחרון (מעל 30 מיליארד ב-2017). בנוסף ישנו הדיבידנד כאמור. מה שנכון ל-XOM נכון לרוב חברות האנרגיה המובילות כך שלדעתנו כדאי מאוד לעקוב אחרי ה-XLE (שמשקלן של שלושת החברות שהזכרנו בסל הוא 48.4%).
ולסיום, נובל אנרג'י (סימול: NBL) נמצאת בסל והיא אחת הבודדות שהמלצת הקונצנזוס עליה היא "קניה". מאז תחילת נובמבר עדכנו 11 אנליסטים את הערכותיהם על החברה ושבעה מתוכם ממליצים ב"קניה". NBL מומלצת כך מזה כשנה ובינתיים ירדה המניה ב-75% מאז קיץ 2014 וב-23% מאז תחילת נובמבר. לפי הקונצנזוס תסיים החברה את 2018-2019 עם רווח למניה של 64 סנט ו-1.35 דולר (בגלל הגז "שלנו") וזאת לעומת 31 סנט ב 2017 וגם היא משלמת דיבידנד.
"איך זה מסתדר לך בראש?", שאלנו אנליסט של אחד מבתי ההשקעה הגדולים שמחזיק בהמלצת "החזק" כרגע, לאחר ששלחנו לו את עיקרי הטענות שלנו שמופיעות במאמר הזה. "מעניין", אמר, "תן לי לבדוק" ועדיין לא חזר אלינו. תבדקו ותעקבו!! תחשבו מה יקרה אם המיתון אינו בפתח.
 
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(82):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 36.
  כולכם שכחתם את 2 החוקים של באפט
  סתיו 25/12/2018 12:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1) לעולם לא להפסיד כסף2) לעולם לא לשכוח את סעיף 1האמת גם באפט שכח
  סגור
 • 35.
  עם כול הבארדק בשווקים - תעודת הסל GLD עלתה
  GLD 24/12/2018 22:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בסהכ 8 אחוז מהנמוך השנתי שלה והיא עם תשואה שלילית של מינוס 3 אחוז מתחילת השנה. כול מוטרפי הזהב שיושבים שם שנים על שנים קיבלו תשובה - אין היסטריה של ריצה לזהב.
  סגור
 • חכה חכה... סבלנות אח שלו (ל"ת)
  יאן 25/12/2018 10:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • אתה חשוף לסיכון מטורף
  סיכון מטורף 25/12/2018 13:39
  הגב לתגובה זו
  0 2
  האמת לדעתי מי שיושב על זהב נמצא בסיכון מטורף. הסיכון הוא שפתאום יתחיל תיקון (עליות) בשווקים- מה שייאש את המעטים שיושבים על זהב - ויגרום לקריסה במחיר התעודה.
  סגור
 • 34.
  הרבה חברות החזיקו המניות שלהן "בכוח". אבל זה לא עזר להן
  סוף עידן ה-BUY BACK 24/12/2018 21:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרבה חברות ענק (=כולל אפל וברייקשייר של באפט) השקיעו הרבה כסף טוב בBUY BACK , מתוך רצון לשמור על ערך המניה. השיטה עבדה כל עוד התיקון לא היה רציני, אבל בסוף הגיע התיקון המטורף הזה...והסתבר שהרבה כסף טוב ירד לטימיון.
  סגור
 • הערה קטנה
  שלמה גרינברג 25/12/2018 11:16
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הסיבה לרכישת המניות אינה לשמור על מחיר המניה כמו להעלות הרווח למניה בעתיד
  סגור
 • 33.
  כשמחיר הנפט יורד, כדאיות ההפקה מפצלי הנפט יורדת מאד
  הבעיה של פצלי הנפט 24/12/2018 21:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרבה חברות שמפיקות נפט מפצלים נמצאות במצב קשה, חלקן בדרך לפשיטת רגל. גם נובל סובלת מאד מהנושא ולכן המניה שלה ירדה מאד
  סגור
 • הנפט יורד 7 אחוז ומניות חברות התעופה צוללות איתו
  שום הגיון לא עובד 24/12/2018 22:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שום הגיון לא עובד יותר. היום (שני) הנפט ירד 7 אחוז ו dal aal luv ירדו כול אחת מעל 3 אחוז.
  סגור
 • הנפט יורד בגלל
  לרון 25/12/2018 10:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכניסה למיתון וחברות התעופה אמנם יתדלקו בפחות עלות אך נוסעים יהיו פחות כי אין כסף בעקבות קריסת הבורסות ופיטורים שיתחילו לכן הצפי למיתון מוריד גם נפט וגם חברות תעופה
  סגור
 • 32.
  הירידות במחירי הנפט מלחיצות את אופ"ק: מתחייב לקיצוץ
  בני 24/12/2018 10:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נוסף בתפוקה קרטל הנפט עדיין לא התחיל ליישם את ההסכם להפחתת התפוקה – וכבר מודיע כי יאריך ואף ירחיב אותו "למדנו היטב את הקיצוצים המתוכננים בייצור הנפט, אבל אם זה לא יעבוד תמיד תהיה לנו אפשרות לכנס פגישה מיוחדת של אופ"ק, וכבר עשינו זאת בעבר", אמר נשיא אופ"ק, סוהייל אל מזרואי. "אם נידרש להאריך את ההסכם בשישה חודשים נוספים, נעשה את זה. אם המצב ידרוש צעד נוסף, נדון בנושא ונמצא את האיזון הנכון".
  סגור
 • 31.
  עונת הדוחות הקרובה - פחד ואימה
  סיכון ענק 24/12/2018 08:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תיפתח בפועל עוד 3 שבועות - כאשר הבנקים מדווחים בשבוע שמתחיל ב 14 לינואר וחברות האינטרנט הגדולות שבוע אחר כך.
  סגור
 • 30.
  החוב הקונצרני
  אפי 23/12/2018 22:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בחרונה גם בנק ישראל העלה את סוגיית החוב הקונצרני. המספרים מראים על עלייה חדה ברמת החוב . במידה ואכן חלק מבעלי החוב יתקשו לעמוד בהחזרים עד כמה לדעתך זה עלול לערער את המערכת הפיננסית בעולם ובעיקר בארה"ב.
  סגור
 • 29.
  CHK
  בני 23/12/2018 20:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה. תודה על המאמר. מה דעתך על CHEASEKAPE סימול CHK. גם ירדה חזק למרות עליית מחירי הגז. לאחרונה הרבה insiders הוסיפו לפוזיציה שלהם. האם הסיכון הוא גדול כל כך שמצדיק את המחיר?
  סגור
 • chk קרסה אתמול עוד 9 אחוז ! (ל"ת)
  chk 25/12/2018 07:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 28.
  האם יש מגזר לדעתך שיכול לשמש מפלט בימים אלה? (ל"ת)
  האם יש מגזר מפלט? 23/12/2018 20:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • מזומן
  לרון 25/12/2018 10:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ועוד מזומן
  סגור
 • טען עוד
 • מק"מ/זהב/שקלי קצר.
  דגן 24/12/2018 12:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  .
  סגור
 • 27.
  תודה שלמה (ל"ת)
  אריה 23/12/2018 19:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 26.
  השוק הינו סכין נופלת
  לרון 23/12/2018 11:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עם תנודתיות רכבת הרים כנראה עד התייצבות עם עליות מהוססות מאמצע פברואר 19 ואולי אף מעבר לכך
  סגור
 • התיקון
  לרון 23/12/2018 14:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לצערך מר גרינברג אינו תיקון אלא מיתון ולכן ההגדרה היא מפולת ללא הזדמנויות בשלב זה
  סגור
 • אין כעת הזדמנויות
  לרון 23/12/2018 13:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אולי בהמשך
  סגור
 • 25.
  גם אם הנגיד האמריקאי
  לרון 23/12/2018 11:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ילך אנו כבר בהאטה עולמית מזה חודשיים וירידת מחיר הנפט היא ההוכחה המובהקת
  סגור
 • 24.
  כרגע,דירה לא יכולה להיות באוויר,ללא יסודות על ה קרקע. (ל"ת)
  בינתיים 23/12/2018 10:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • ספר רק הקישקוש הזה לנפגעי ענבל אור והאדון מונסונגו (ל"ת)
  פקה פקה 23/12/2018 11:24
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 23.
  לשלמה גרינברג אם כבר כתבת על מניות חברות האנרגיה מה
  בני 23/12/2018 02:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דעתך על חברת הקידוח ימי לנפט וגז הכי גדולה בעולם Transocean תוכל להרחיב עליה טיפה תודה
  סגור
 • RIG
  שלמה גרינברג 23/12/2018 12:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  טראנסאושן אמנם חברת הקידוח הימי המובילה אבל בהתדרדרות מתמשכת תבדוק ההכנסות ב 5 השנים האחרונות. היא תלוייה בחברות הענק כמו שברון או רויאל דאטש שמספקות לה עבודה כקבלנית משנה ובשנים האחרונות פחות ופחות כי הן לוקחות את הביזנס ולכן המניה ירדה מ 50 דולר ל 6. במכלול היא חברה קטנה מאוד בין חברות הקידוח הגדולות ואם תצלול לדוחות תבין מדוע ירדה
  סגור
 • תודה שלמה ומה דעתך על ה backlog שלה יש לה
  בני 23/12/2018 14:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  11.5 מילארד דולר נכון ל אוקטובר.
  סגור
 • 22.
  שלמה אין ספק שאתה מבין אבל צריך להסתכל על המציאות
  סוחר 22/12/2018 19:33
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כשהריבית אפסית ומתחילים להעלות אותה בועות מתפוצצות והייתי מעדיף לשמור כסף בצד עכשיו לחכות שהמצב מגיע לקטסטרופלי ואז לקנות את השוק הזה.
  סגור
 • אתה צודק אבל איך תדע מתי לקנות? (ל"ת)
  יעקב 23/12/2018 12:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 21.
  שלמה מה הסיפור עם פריגו ?חטפה חזק לאחרונה (ל"ת)
  rsi 22/12/2018 19:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 20.
  מה דעתך על חברת enviva ,אנרגיה ירוקה? (ל"ת)
  רונן 22/12/2018 14:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 19.
  איזה חופר (ל"ת)
  בן 22/12/2018 05:53
  הגב לתגובה זו
  0 6
  סגור
 • תעשה חמוצים
  טל 23/12/2018 19:39
  הגב לתגובה זו
  2 0
  .
  סגור
 • 18.
  הרושם הוא שנכנסנו לשוק דובי, מה דעתך שלמה? (ל"ת)
  האם הדובים נרדמים? 21/12/2018 23:10
  הגב לתגובה זו
  4 2
  סגור
 • סטטיסטית בהחלט (ל"ת)
  שלמה גרינברג 23/12/2018 12:15
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • למה "הרושם הוא"?
  שלמה גרינברג 22/12/2018 09:22
  הגב לתגובה זו
  5 0
  יש סטטיסטיקה ברורה ואכן לפיה נכנסנו לשוק דובי
  סגור
 • 17.
  ראיתי שלמה שהמניות הללו עלו חזק, מה הבשורה? תודה (ל"ת)
  פאני מיי ופרדי מק 21/12/2018 23:07
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • איזה מניות בדיוק? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/12/2018 09:22
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 16.
  שאלה - למעשה לא רואים אף סקטור שהצליח להחזיק בירידות
  בעבר היה שונה 21/12/2018 09:55
  הגב לתגובה זו
  5 2
  סקטורים כמו Consumer Discretionary, Consumer Staples, Health Care שבעבר היו סוג של מפלט בתקופות כאלה של תיקונים. VOO ירד 17 אחוז מהשיא, VHT ירד 14 אחוז, VDC ירד 14 אחוז, VCR ירד 20 אחוז.
  סגור
 • גם מים וחקלאות ירד
  צפריר 21/12/2018 15:34
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אז שותים וצריכים פחות מיים ??
  סגור
 • לצפריר תפנים
  הערה לא במקום 23/12/2018 08:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מניה יכולה לרדת גם עוד עשרות אחוזים כאשר הביקוש למוצרי החברה ממשיך ממשיך להיות חזק מאוד ! למה ? כי היא עלתה המון בעבר על סמך ציפיות. לכן לספר לעצמינו סיפורים כאילו "תמיד יהיה ביקוש ל.... זה לא רציני.
  סגור
 • לא יודע לגבייך, אבל בני אדם תמיד ישתו מים
  צפריר 23/12/2018 12:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כך שגם עם הסל ירד עכשיו 10 שנים אחכ הוא יעלה 20. אי אפשר בלי מיםוהמשואה היא יותר אנשים בעולם ופחות מים לשתיה = ביקוש גובר = מחיר עןלה
  סגור
 • עם כל הכבוד לגרינברג
  לרון 24/12/2018 10:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אכן יזדקקו תמיד למים אך התשתיות יקרות במיוחד בשווקים מתעוררים אפריקה וכד"ו והרווחים ממים נמוכים
  סגור
 • MOAT סל על חברות "חפיר" גם ירד כמו SPY
  MOAT 22/12/2018 08:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כאשר SPY ירד 18 אחוז מהשיא ו MOAT ירד 16 אחוז מהשיא.
  סגור
 • 15.
  שלמה-אז בעצם ניתן להצביע על תשואת חסר בסקטור?
  טל 21/12/2018 09:37
  הגב לתגובה זו
  6 0
  .
  סגור
 • 14.
  MO אני בהלם - תסריט מחסניות הדיו חוזר (מדהמרקר)
  MO 21/12/2018 08:48
  הגב לתגובה זו
  2 0
  [אנחנו נחסוך, הם עלולים לקרוס: האם המודל שהטיס את ג'ול לשווי של 38 מיליארד דולר יפיל אותה? יצרנית הסיגריות האלקטרוניות נרכשה היום על ידי יצרנית מרלבורו לפי שווי כפול מההערכה שקיבלה לפני שלושה חודשים ? למרות האקזיט המרשים, שימוש בג'ול מעלה תהיה לגבי ''עקב אכילס'' שלה, והרצון המובן של המשתמשים לחסוך כסף עשוי לחסל את המודל הכלכלי שעליו היא מתבססת גיא ארז 20.12.2018 19:04 בדרך זו, המשתמשים בג'ול יכולים להמשיך ליהנות מהמערכת של החברה, העיצוב, קלות הטעינה הנוחה ושאר היתרונות – ולמלא את המחסניות בנוזלים הזולים בכ-90%. זאת, בלי להיות מוגבלים לטעמים של נוזלי ג'ול, אלא ליהנות ממגוון עצום של טעמים נוספים
  סגור
 • 13.
  התחושה היא שהתיקון ממשיך ואין לשוק מספיק כוח להתאושש
  האם התיקון ממשיך? 20/12/2018 23:13
  הגב לתגובה זו
  2 1
  ברור שקשה להעריך מה יהיה, אבל התחושה שלי נכון להיום שהתיקון הזה לא יחלוף בקלות. אשמח לשמוע הערכה שלך שלמה
  סגור
 • תקרא המאמרים (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/12/2018 09:23
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • עם תחושות לא תגיע רחוק בשוק
  מגי 21/12/2018 15:36
  הגב לתגובה זו
  4 4
  אולי עם בחורות.אל תתן לתחושות שלך להטעות אותך
  סגור
 • 12.
  פששש איזה ירידות פסיכיות (ל"ת)
  גביזון 20/12/2018 23:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 11.
  מרתק. תודה.
  מורדוך 20/12/2018 22:14
  הגב לתגובה זו
  4 0
  .
  סגור
 • 10.
  which is a better buy mo or pm???
  slavin 20/12/2018 22:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  thanks
  סגור
 • Excellent question for your consultant and yourself (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/12/2018 08:49
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 9.
  שלמה תודה רבה (ל"ת)
  גרי 20/12/2018 22:02
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 8.
  Dan Steffens
  אבנר 20/12/2018 17:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה שלום. כותב המאמר שצירפת צופה מחיר 100 דולר לחבית בשנת 2019. המאמר שלו נכתב ביולי האחרון. האם לדעתך המאמר שלו עדיין רלוונטי? הוא מדבר במאמר גם על הסנקציות על איראן, שלטענתו יסייעו לעלייה במחיר הנפט, אבל זה לפני שהוא ידע שטראמפ הולך לתת WAIVER לכמה וכמה מדינות
  סגור
 • אכן כך הוא צופה אבל
  שלמה גרינברג 21/12/2018 09:05
  הגב לתגובה זו
  3 1
  הוא באמת מבסס את המחיר על דברים כמו אירן ורוסיה ועל הביקוש ל"חביות נפט". לדעתי, שמסתמכת על מחקרים נוספים, סך ההיצע בתחום עולה בהרבה על סך הביקוש וימשיך (בגלל ההתפתחויות הטכנולוגיות) לעלות. סטפן מדבר על ביקוש/היצע ל"חבית נפט". השאלה הגדולה היא צפון אמריקה (קנדה וארה"ב ) ואם בתי הנבחרים יאפשרו לטראמפ את תוכניותיו לגבי הנושא (זה בספק גדול).
  סגור
 • 7.
  שלמה מה דעתך על מגזר הסיגריות
  בנצי 20/12/2018 16:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בדרך כלל יחסית חסין לירידות לפחות בהשוואה למגזרים אחרים.הפעם אלטריה פיליפ מוריס יורדות למחירים מעניינים ... מה קורה במגזר זה ? מה דעתך עליו? תודה רבה.
  סגור
 • הקדשתי מאמר על הנושא לאחרונה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/12/2018 09:05
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • הכתבה של שלמה מתאריך 26.10.18
  גגל 21/12/2018 09:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה גורם לאנליסטים לחזור ולהמליץ על פיליפ מוריס? יצרנית הסיגריות משקיעה הון תועפות בתחליף לסיגריה הקונבנציונלית ועושה צעד אחד קדימה במאבק נגד העישון. האם ה-IQOS היא טכנולוגיה משבשת? שלמה גרינברג | 26/10/2018 07:00
  סגור
 • 6.
  שלמה rds האם היא גם בקטגוריה שלהן
  גל 20/12/2018 14:30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  של שלושת הגדולות שהזכרת ? היא גם מאוד גדולה, גם ירדה המון, גם משופעת מזומן וגם הדיב' גבוה יותר.מה דעתך עליה? ואם אפשר גם השווטה קטנה בינה לבין אקסון ושברון.. תודה רבה
  סגור
 • בהחלט
  שלמה גרינברג 21/12/2018 09:07
  הגב לתגובה זו
  5 0
  הם אגב לא בסל שהבאתי כדוגמה
  סגור
 • אין עליהם
  אבנר 20/12/2018 17:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתמול חילקו דיבידנד :)
  סגור
 • אכן הגיוני
  לרון 20/12/2018 15:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יחד עם tot ואחרות גדולות עד ענקיות
  סגור
 • לרון מה דעתך על רויאל דאטש ואקסון
  בני 20/12/2018 21:10
  הגב לתגובה זו
  2 0
  במחירים האלה ... מעניינות
  סגור
 • תודה על השאלה
  לרון 21/12/2018 06:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חכה עוד קצת נאמר עד אמצע פברואר השוק לא יברח גם אם יעלה ירד מלכודת דובים כבר אמרנו???
  סגור
 • מסכים איתו יש לחכות מעט (ל"ת)
  סטיב 21/12/2018 15:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  שלמה תודה רבה כתבה מצויינת !! (ל"ת)
  עמית 20/12/2018 14:28
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 4.
  טרם קראתי את הכתבה החדשה
  ממבו 20/12/2018 11:39
  הגב לתגובה זו
  2 5
  אבל ברור לי שגם פה ניראה ניסיונות התפתלות בניסיון להגן על הרי דברים לא לעניין שנכתבו.
  סגור
 • ממבו שחרר אותנו לך . בבקשה ממך. (ל"ת)
  גמבו 20/12/2018 14:27
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 3.
  השוק והכלכלה גמורים
  אחד שמבין 20/12/2018 10:53
  הגב לתגובה זו
  7 6
  וכל מי שאומר אחרת לא מבין על מה הוא מדבר. צפו למחסור במיים, מזון וחשמל
  סגור
 • מבין, יש לי קומת קרקע חסינה ואטומה.
  טוביה החולב 20/12/2018 22:18
  הגב לתגובה זו
  5 1
  אתה מוזמן, יש שם מזרון, שימורים, כל מה שאתה צריך.
  סגור
 • אחד שמבין הלוואי יאכל אותך תנין (ל"ת)
  סטרוברי 20/12/2018 14:27
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • 2.
  שליטה בשער
  זאביק 20/12/2018 10:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלום שלמה אני מתרשם במניות אחריהן אני עוקב -
  סגור
 • כן, זאביק. זה קורה הרבה.
  פאם 20/12/2018 22:16
  הגב לתגובה זו
  4 0
  גם אני נוטה להתרשם מכמה מניות שאני מחזיק.
  סגור
 • 1.
  jnj שכל כך הרבה כתבת עליה מתבררת כמפלצת תאוותנית על חשב
  טלק קטלני 20/12/2018 10:27
  הגב לתגובה זו
  2 2
  על חשבון בריאות הציבור בעולם כולו - למה על זה אתה לא כותב?
  סגור
 • תוכל להראות לי היכן כתבתי על JNJ ? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/12/2018 09:10
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • סליחה
  לרון 20/12/2018 15:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בנק ברינגס
  סגור
 • חכה
  לרון 20/12/2018 15:03
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כשתגיע לאחוזי הירידה של ge כשתגענה התביעות זה לא מהלך של יום יומיים דוגמת הקריסה הקצרה יחסית בזמן של בנק ברינג בעקבות המשחק באופציות של אדון ליסון כמדומני
  סגור
 • לרון, על אילו תביעות מדובר?
  טל 21/12/2018 10:20
  הגב לתגובה זו
  5 0
  לא מצאתי ברשת אזכור לתביעות שבדרך.
  סגור
 • תגגל
  לרון 21/12/2018 12:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  jnj lawsuits
  סגור
 • גם חברת החשמל שלך כזו. וגם מקורות ועוד (ל"ת)
  ספי 21/12/2018 08:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לא להשוות
  לרון 23/12/2018 13:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלה חברות ממשלתיות ג'ונסון את ג' לא
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות