מפחדים? בואו נשאל את מדד הפחד

בן שפס ויובל רכניץ מ-IBI TRADE, מתייחסים לאווירה הנוכחית בשוק ההון ומשווים אל מול מדד 'הפחד' על מנת לוודא את הצדקתה
 |  (6)
האם אנו מפחדים להשקיע במניות בימים אלה? האם אנו מתנהלים עדיין בצילו של משבר הסאב-פריים או משבר החובות באירופה? ואולי בכלל אנו בדרך למשבר חדש בעקבות ההתלקחות האזורית? מדד ה-VIX, הידוע גם בשם "מדד הפחד", מראה שהמשקיעים בשוק המניות אינם חוששים (באופן יחסי).
מדד ה-VIX מאז ספטמבר 2009
מדד ה-VIX מאז ספטמבר 2009

הרמות בהן נמצא המדד בחודשים האחרונים לא נראו מאז שנת 2007. לצורך השוואה, במחצית מארס האחרון נסחר המדד סביב 11.05 נקודות בסיס, לעומת 40 נקודות בסיס ב-2010 בתקופת משבר החובות בגוש האירו ו-90 נקודות בסיס בתקופת משבר הסאב פריים ב-2008.

למרות זאת, נשים לב כי בימים האחרונים נראית מגמת עלייה משמעותית במדד (נכון לכתיבת המאמר המדד עומד על 16.2 נקודות בסיס) עקב החשש מתקיפה אמריקנית בסוריה. מדובר בעלייה משמעותית ל-17 נקודות בסיס, יש לשים לב לאן המדד הולך בתקופה הקרובה משום שמהר מאוד ניתן להגיע לערכים גבוהים של המדד.

אז מה בעצם משקף מדד ה-VIX?
המדד מבטא את התנודתיות (סטיות תקן) הצפויה במדד המניות S&P 500 הנגזרת מחישוב סטיית התקן הגלומה של שערי האופציות הנסחרות על ה- S&P 500.

סטיות התקן הגלומות במחירי האופציות עולות באופן משמעותי ככל ששוק המניות (S&P 500) תנודתי יותר, כלומר ככל שסטיית התקן של שוק המניות עולה. תופעה זאת מתרחשת כי "הם מפחדים". הסוחרים חוששים לכתוב אופציות, ורוכשי האופציות מוכנים לשלם פרמיות גבוהות יותר כדי להגן על הפוזיציה שלהם.

כיצד יכולים המשקיעים לעשות שימוש במדד ה-VIX?
מי שמעוניין בחשיפה למדד, יכול לעשות זאת באמצעות מכשירים המחקים את ביצועי המדד או באמצעות נגזרים של המכשירים המחקים. לא ניתן להשקיע ישירות במדד ה- VIX. להלן מספר גישות ואפשרויות השקעה, בהתאם לאופי המשקיע ולרמת הסיכון אליה הוא מוכן להיחשף:
1. גישת הזרם המרכזי - מתאימה למשקיעים המעוניינים להיחשף למדד במטרה ליהנות מעלייה בתנודתיות שוק המניות ו/או בכדי ליהנות משונות משמעותית ביחס לביצועי מדד המניות, זאת על מנת להפחית את הסיכון הכולל של תיק ההשקעות.

תעודת הסל (ETN) הנפוצה ביותר הינה ה-VXX וקרן הסל (ETF) היא VIXY. כדאי לשים לב כי מכשירים אלה לא עוקבים באופן מוחלט אחר ביצועי מדד ה-VIX, אלא עושים שימוש בחוזים עתידיים שיש לגלגל אותם לאורך הדרך (עלויות וחשיפה).בחודש האחרון מדד ה- VIX קפץ בכ-27%, לעומתו, מכשירים אלו הניבו למחזיקים 5% בלבד. מתחילת השנה המדד ירד בכ-10% ואילו הם צללו בכ-50% (!). מדובר במכשירי בלבד ורצוי להחזיק בהם לטווח קצר מאוד בידיעה שאינם מחקים היטב את השינוי במדד.

2. הגישה האגרסיבית - מתאימה לסוחרי יום ומשקיעים המעוניינים להחזיק מכשירים בעלי סטיית תקן גבוהה. נתחיל עם תעודות הסל CVOL ו- TVIX, שתי אפשרויות השקעה לטווח קצר. התעודות עוקבות בעקיפין אחר ביצועי מדד ה-VIX באמצעות שימוש בחוזים עתידיים קצרי טווח הנסחרים על מדד ה-VIX. ההבדל המשמעותי בין התעודות, ש-TVIX הינה בעלת מינוף של פי 2, בעוד שתעודת הסל CVOL ללא מינוף. בהקשר זה יש להבין שהמינוף של תעודות אלו קיים ביחס לחוזים עצמם וייתכנו פערים (סטיות) בין מחיר החוזה ביחס לערכו של מדד ה-VIX בפועל.

3. הגישה הנגדית - מתאימה למשקיעים המעוניינים ליהנות מהירידה בסטיות תקן על המדד ולקוות לרגיעה. אחד המכשירים המשקפים ביצועי נגד למדד ה- VIX, אמנם בפערי עקיבה מסוימים אך לרוב לטובת מחזיקי הקרן, הוא XIV, שמצליח להניב נגדית הגבוהה מ-100% בצלילת מדד ה- VIX.

יש להדגיש נקודה הנכונה לכלל המכשירים והגישות - אין להחזיק מכשירים אילו לאורך זמן, משום שכפי שציינו, הם עוקבים אחרי המדד באמצעות רכישת , דבר אשר יוצר חוסר התאמה אל מול ביצועי המדד ועל ידי כך יכולים להסב הפסדים משמעותיים.

לסיכום, למעקב אחר מדד ה-VIX יש חשיבות רבה, כי הוא מבטא את חששות המשקיעים מירידות ו/או מתנודתיות גוברת בשוק המניות. אם אתם מחליטים להיחשף אליו באמצעות מכשירים שונים, נדרשת זהירות רבה ומעקב שוטף אחר ביצועיו. אנו שוב מחדדים ומציינים נקודה זו בסיום, משום שמדובר במדד ובמכשירים פיננסיים תנודתיים ביותר, היכולים להסב הפסדים משמעותיים למשקיעים לא מקצועיים.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  אחלה כתבה ערך מוסף רציני (ל"ת)
  סוחר vix 29/08/2013 23:53
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 5.
  לעשות כסף ב- VIX
  סוחר 29/08/2013 19:55
  הגב לתגובה זו
  2 0
  רק באמצעות החוזים העתידיים עצמם! כל שאר המכשירים לא משתלמים, ומי שחושש מהמינוף אין לו מה לחפש בשוק ההון
  סגור
 • 4.
  חה חה חה ... זה כמו
  אחד שיודע 29/08/2013 19:19
  הגב לתגובה זו
  0 2
  לומר למישהוא שלא יודע לשחות לקפוץ מאונייה לים סוער תנסו קודם DXD SDS תעודות סל ממונף פי 2 על הדאו והסנופי וואחר כך נראה אותכם
  סגור
 • 3.
  תזהרו במכשירים הללו....
  משקיע 29/08/2013 11:24
  הגב לתגובה זו
  3 1
  חברים , להזהר מאוד במכשירים הללו. הם לא מחקים את המדד כמו שצריך ושוחקים את ההשקה במהירות בגלל 3 סיבות עיקריות : 1. מדובר במכשירים שמחקים את התשואה היומית . כלומר אם השקעתם מאה ש"ח והיתה עלייה של 50% אז יש לכם 150 . אם למחרת יש ירידה של 50% אז נותרתם עם 75% . 2. עמלות מסחר - המכשירים מחקים את המדד באמצאות רכישות של נגזרים עם עמלות מסחר גבוהות . 3. מדובר בתעודות גדולות שמתגלגלות כל תקופה , סוחרים מכירים את מועדי הגלגול ולכן מוכרים את הנגזרים לקרנות ביוקר. בקיצור , מתאים לסוחרים טווח קצר - כל מי שיחזיק בניירות לז"א מתוך מטרת גידור או אמונה שיום אחד יקרה משהו פשוט יפסיד .
  סגור
 • 2.
  אחלה כתבה. לא הכרתי את ה-VXX שכתבתם עליו (ל"ת)
  נאסימה 29/08/2013 10:30
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 1.
  תודה גדולה על המאמר מסוחר VIX (ל"ת)
  יריב 29/08/2013 10:24
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור