ראלף נלסון אליוט – האיש והגלים

מנתחים טכנים רבים הנחשפים לשיטתו של אליוט נשבים בקסמיו של האיש שטען כמו גם ממשיכיו בני ימינו, שאפשרי למפות את השוק עד לחוד המחט
|
ראלף נלסון אליוט – האיש והגלים

בתחילת המאה הקודמת הגה אליוט תיאוריה מהפכנית אודות המחזוריות בשווקים. עד היום, הגילויים מרעישים אך שנויים במחלוקת.

בראלף נלסון אליוט נתקלתי בתחילת דרכי בטכנאי. לא אישית כמובן שכן האיש כבר מזמן לא איתנו, אלא ברעיונותיו וכתביו שהיו מהפכניים אז והם מהפכניים ולעיתים מעוררי צמרמורת גם היום. בעיקר בקרב זן הטכנאים. הביוגרפיה של האיש מרשימה לא פחות מגילוייו שהביאו לעולם את אחת מן התיאוריות היותר מרתקות והיותר שנויות במחלוקת של שיטת הניתוח הטכני. אתה יכול להעריץ אותו, לחלוק עליו, לקרוא אותו בשקיקה, לוותר על שימוש ברעיונותיו אך אינך יכול להתעלם ממנו. הוא שם והוא קיים.

מנתחים טכנים רבים הנחשפים לשיטתו של אליוט נשבים בקסמיו של האיש שטען כמו גם ממשיכיו בני ימינו, שאפשרי למפות את השוק עד לחוד המחט. רבים מקדישים לילות כימים ללימוד השיטה שככל שצוללים לעומקה היא הופכת להיות מורכבת יותר, מסובכת יותר ומגרה אינטלקטואלית יותר. לימוד מעמיק של התיאוריה והניסיון להפכה לפרקטית, כמוהו בלימוד לתואר אוניברסיטאי.

ראלף נלסון אליוט החל את דרכו המקצועית כרואה חשבון בשנותיה הראשונות של תחילת המאה הקודמת. כעוסק במקצוע שעיקרו מספרים וחישובים, יעץ אליוט לעסקים בענף המסעדות והנחת מסילות הברזל. בשלב מסוים בקריירה נקרתה בדרכו ההזדמנות המפוקפקת לעבוד בדרום אמריקה שם תפסו חייו תפנית מהותית שמתוכה נולדה תיאורית הגלים המשמשת אותנו עד היום. אליוט חזר חולה מדרום אמריקה ונטול כושר ממשי לעסוק במקצועו ולהתפרנס. את שנות ההחלמה שלו בילה בניסיון להבין ולגלות מחזוריות ומגמתיות בהתנהגות המונים. בפסיכולוגית המונים. אליוט חיפש את התחום הטוב ביותר האוגד סביבו פעילות שוקקת של המונים שדרכה יוכל לבחון בזכוכית מגדלת מחד ובמבט מרוחק ועילי מאידך, התנהגויות מגמתיות ותקדימים התנהגותיים. אליוט לא היה איש בורסה עד אז. לא משקיע ולא כלשהו. בוודאי לא טכנאי. הוא הגיע למסקנה כי בשוק המניות האמריקאי יוכל למצוא את מבוקשו. השוק לדעתו של אליוט ולדעתם של רבים, מרכז ערב רב של אנשים מכל קצוות הקשת הכלכלית והפסיכולוגית. משקיעים עם אוריינטציה קצרת טווח מול משקיעים בעלי ראייה ארוכת טווח, מוסדיים מול פרטיים, מהמרים מול אנשים מחושבים ושונאי סיכון. הכול בכל. הוא סבר שבחינה מדוקדקת של ההתנהגות הבורסאית לאורך זמן, תוכל להביא אותו למסקנה בדבר התנהגות הציבור לאורך זמן. אליוט לא סבר ולא הייתה זו כוונתו, לבסס מודל שישמש ככלי למסחר בניירות ערך.

התגליות של אליוט עליהן אעמוד בכתבות הבאות שתיוחד לתיאוריה וחוקיה, היו יוצאות דופן אז והן ייחודיות גם היום. תיאורית גלי אליוט מתאימה לאותם משקיעים המבינים שהשוק אינו מציע תשובות או כיוונים מוחלטים. אלה המחפשים פתרונות בית ספר, מן הראוי שיפנו לשיטות אחרות. תיאורית גלי אליוט משמשת כמסגרת לקבלת החלטות, להגדרת ולקביעת הסתברויות. היא אינה שיטת מסחר במובן המקובל של המילה. לא תמצא שם כללי קנייה ומכירה מוגדרים אלא פשוט מסגרת לקבלת החלטות.

תיאורית גלי אליוט מקוממת עליה רבים. חלקם מן הזרם הטכני. היא טובעת בחוקים ותתי חוקים הדורשים משך זמן לימוד ארוך, שינון וחזרה עד להטמעת החומר. אחרי שלמדת אותו, אתה מגלה שמבנה מחירים מסוים יכול להכיל מספר ספירות גלים שונות המובילות למסקנות אחרות. בשלבים מסוימים, יש להודות, העניין הזה די מתסכל שכן הדרך להסקת מסקנות רצופה מכשולים ולפי חוקי התיאוריה לעולם לא תהיה חד משמעית.

אז איך בכל זאת כדאי להתייחס לתיאוריה? ישנם כאלה שתיאורית גלי אליוט היא לחם חוקם. אחרים אינם כוללים אותה בארסנל שלהם כלל. אני מציע את דרך הביניים הכוללת שילוב התיאוריה במערך הכלים רק באותן תקופות שספירת הגלים ברורה וחדה, וישנן תקופות מסוג זה. אז, תוכל להפיק ממנה את המיטב אם תשכיל לשמור על חוקיה הבסיסיים.

ספרים רבים נכתבו על התיאוריה. אחד מן המומלצים, לפחות לאותן אלה המבקשים להיחשף אליה בפעם הראשונה אני ממליץ על ספרו של רוברט פרכטר Elliot Wave Principle, בהוצאת New Classics Library

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות