ארה"ב: מדדי המניות בתשואה שלילית, אך המשקיעים לא מפחדים

מדד ה-S&P 500 ירד ב-0.5% מתחילת השנה והמצב של שאר המדדים בוול סטריט, לא טוב יותר. אז מדוע המשקיעים עדיין אופטימיים?
|
(1)
תקדים בשוק
תשואת מדדי המניות בארה"ב הינה שלילית מתחילת השנה, אך בניגוד למה שלמדנו להכיר, מדד ה-VIX, הידוע יותר כמדד הפחד, נמצא בירידה. הירידה במדד הפחד מעידה על כך שהמשקיעים מעוניינים פחות לגדר את הפוזיציה שלהם בהשקעות המנייתיות שלהם בשווקים.

לאורך רוב שנות קיומו, קיים מדד הפחד יחס הפוך למדד ה-S&P 500, כלומר כאשר מדד המניות יורד, מדד הפחד עולה וההיפך. זאת בשל שמדד הפחד מודד את כמות גידור השקעות של המשקיעים בעיקר כנגד ירידות במדד. כאשר שוק המניות גואה, קטנה הפסימיות, כאשר שוק המניות יורד היא הופכת שכיחה יותר.

כאמור, בשבועיים האחרונים היחס השתנה. ה-S&P 500 איבד קרוב ל-0.5% מערכו, בעוד מדד הפחד השיל 15%. התופעה הופכת משונה אף יותר כאשר לוקחים בחשבון שהתנודתיות בשוק המניות האמריקני גדלה מתחילת השנה.

ההסברים

חלק מהאנליסטים טוענים שההודעה על ה-QE באירופה בשבוע האחרון עומדת מאחורי הרוגע בשווקים. כלומר למרות התנודתיות האקטואלית בשוק המניות, רוב המשקיעים יודעים שהכיוון בטווח הארוך הוא צפונה. אנליסטים אחרים טוענים כי המשקיעים מבינים כי שנת 2015, כשנה שאמורה להיות השישית ברציפות של עליות, תאופיין בתנודתיות, עם זאת האחרונה אינה תמנע מהמדדים להמשיך לעלות.

אך לא כולם אופטימיים, גם בנוגע לירידה במדד הפחד. משקיעים לעומתניים טוענים שהירידה במדד הפחד מעידה דווקא על אדישות של המשקיעים שמאפיינת רגע לפני שמצב השוק הופך להיות "מכוער". לטענתם הירידה יכולה לנבוע מהתחזקות הדולר, הירידה במחירי האנרגיה והריבית האפסית שתשתנה.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  wall
  j r 27/01/2015 07:44
  הגב לתגובה זו
  0 1
  צונמי רע מיתקרב ראו הוזהרתם
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות