לאומי: "המשך הצניחה במלאי הדירות יוביל לעליות מחירים נוספות"

כלכלני הבנק על נתוני הלמ"ס: "למרות ההתמתנות בביקושים למשכנתאות ובמכירות, מוקדם לקבוע האם אלו הם סימנים המעידים על התקררות"
|
(5)
בנייה, צילום: Buzportal

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו ביום ג' , בחודש נובמבר נמכרו 2,142 דירות חדשות (נתונים מנוכי עונתיות) ביוזמה פרטית וציבורית. נתון זה משקף קצב מכירות שנתי של 25.7 אלף דירות חדשות, בדומה לקצב הממוצע מתחילת השנה, ומשקף גידול של כ-15% ביחס להיקף המכירות של דירות חדשות בשנה שעברה.

בחינת נתוני שוק הדיור בחודשים האחרונים מצביעה על ירידה מסוימת בהיקף המכירות ביחס לחודשיים הקודמים, וזאת במקביל לירידה בנטילת המשכנתאות שחלה בחודש נובמבר והסתכמה ב-3.7 מיליארד שקל לעומת קצב ממוצע מתחילת שנה של 4.3 מיליארד שקל.

כלכלני בנק לאומי אמרו היום (ה') בסקירתם השבועית כי הירידה בהיקף נטילת המשכנתאות ובמכירות דירות נובעת, בין היתר, מהמגבלות החדשות על משכנתאות שהטיל הפיקוח על הבנקים, עליה מתונה מאוד בשכר הריאלי במשק, ומחששות של ציבור הרוכשים הפוטנציאלים לגבי ההתפתחויות העתידיות בשוק התעסוקה. "למרות ההתמתנות המסוימת בביקושים למשכנתאות ובמכירות, עדיין מוקדם לקבוע האם אלו הם סימנים ראשונים המעידים על 'התקררות' בשוק הדיור או שינוי מגמה, ויש לציין כי קצב המכירות עדיין נותר גבוה בראיה ארוכת טווח".

ירידה בחודשי ההיצע מתחת לרמה של 10 חודשים
בצד ההיצע, נמשכת מגמת הירידה בהיקף המלאי הבלתי מכור (דירות חדשות ביוזמה פרטית שנותרו למכירה) אשר החלה במחצית הראשונה של 2012. "בחודש נובמבר הסתכם המלאי ברמה של 15.9 אלף יחידות דיור, מדובר ברמה הנמוכה ביותר ב-21 החודשים האחרונים. הירידה ברמת המלאי מושפעת בעיקר מהיקף התחלות הבניה הנמוך ביחס לצרכי הביקוש הכולל במשק הנאמדים בכ-45 אלף יחידות דיור בשנה. הירידה במלאי גרמה לירידה בחודשי ההיצע אל מתחת לרמה של 10 חודשים, בפעם הראשונה מאז אפריל 2011 (מספר החודשים שיעברו עד שכל הדירות שנותרו למכירה ימכרו בהנחה שקצב מכירת הדירות יישאר קבוע)", אומרים בלאומי.

"להערכתנו, הירידה בחודשי ההיצע אל מתחת לרמה של 10 החודשים עשויה לתמוך בהמשך עליה של מחירי הדיור. יחד עם זאת, קיימת סבירות כי מחירי הדיור יעלו בקצב מתון יותר ב-12 החודשים הבאים (כיום הקצב השנתי עומד על 8.6%+) במידה והיקף ביקושים למשכנתאות ומכירות הדירות ימשיך לרדת, ובצד ההיצע יחול גידול בהיקף אישורים והתחלות בניה חדשות לרמות שנתיות של 45-50 אלף יח"ד".

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  עם השינויים בפטור ממס שבח לא כדאי גם לבעלי דירות רגילים
  מירב 05/01/2014 09:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למכור, ולא מדובר על משקיעים שהמדינה נלחמת בהם בנחישות להגדלת המיסים. עדיף להם לקחת משכנתה, להוציא את הכסף מהבנק ולא למכור את הדירה. ירשו דירה מצד כול אחד מבני הזוג והאוצר מתנפל עליהם במסווה "מלחמה במשקיעים". אני מעדיף לא למכור אף דירה, להוציא כול שקל מהבנק לקחת משכנתה והלוואות ולקנות עוד דירה, והמחירים ממשיכים לעלות.
  סגור
 • 2.
  שלפיד יתחיל לארוז, והממשלה הנוכחית תלך לעזאזל !!!
  הומלס 02/01/2014 23:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבטיחו שינוי משמעותי ולא עושים כלום !!!! אולי רק כחלון יכול לעשות משהו.
  סגור
 • 1.
  90 אלף התחלות בניה ,המחירים יפלו כמו המרפסות של גינדי
  בא 02/01/2014 12:01
  הגב לתגובה זו
  5 1
  ולמה אתם מדברים מפוזיציה .ועושים סיבוב על זוגותצעירים .
  סגור
 • כמה מזה דירות בעלות מעל 2M? (ל"ת)
  hadshen 02/01/2014 13:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • כמה אנשים יכולים לקנות ב 2M דירה בלי משכנתא של 1M? (ל"ת)
  me 02/01/2014 15:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות