הגברת הזקנה תולה ציפיות ברונאלדו

בניגוד לחברות "רגילות", קבוצות כדורגל לעיתים רבות מנותקות במחיר המניה מהביצועים הכלכליים והספורטיביים שעל הדשא. איך בכל זאת כדאי להשקיע? // דעה

|
(4)

עונת הכדורגל באירופה החלה לפני מספר שבועות וחשבתי שיהיה זה נכון לכתוב על קבוצת הכדורגל ששאבה הכי הרבה כותרות מתחילת העונה והיא יובנטוס המכונה "הביאנקונרי", אלופת איטליה.

יובנטוס עלתה לכותרות של אוהדי הספורט בעקבות העברתו של כריסטיאנו רונאלדו, הווינר הנצחי של ריאל מדריד ששיחק עבורה 9 עונות היישר אל ידיה הפתוחות של יובנטוס שהסכימה לשלם עליו 105 מיליון אירו כסכום העברה ועוד 30 מיליון אירו כשכר עונתי בחוזה ל-4 שנים.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

הגברת הזקנה תולה ציפיות ברונאלדו
יובנטוס שמכונה גם כגברת הזקנה, שיוועה לכוכב בדמותו של רונאלדו ולו בעיקר כדי להסיר את התדמית הלוזרית שפקדה אותה בכל אחד מהגמרים האירופיים אליהם העפילה בשנים האחרונות ובהם לא הצליחה לספק את התוצאה.

הקבוצה שהשיגה 7 אליפויות איטליה רצופות לא הצליחה לתרגם את ההצלחה המקומית לגביע עם האוזניים הגדולות (הכינוי לגביע האלופות של אופ"א) ובהעברה של רונאלדו הפורטוגלי היא מעלה את הציפיות לזכייה שכזו לשיא.

כאוהד כדורגל איטלקי מושבע הייתי יכול לכתוב עמודים שלמים על המעבר הזה ועל המשמעויות המקצועיות שלו הן לקבוצה עצמה ובעיקר לליגה האיטלקית שנחשבת תמיד כמי שעומדת בצילן של הליגות הבכירות אבל מאחר ומדובר באתר כלכלי, נבחן את יובנטוס החברה מבחינה פיננסית.

יובנטוס יוצאת מדשדוש ארוך במחיר המניה
יובנטוס נסחרת בבורסה של מילאנו תחת הסימבול JUVE במחיר של 1.02 אירו למניה. יובנטוס החברה נסחרת תחת שווי של 992 מיליון דולר ולמרות ההצלחה המקומית האדירה נראה כאילו שווי החברה זעום ביחס למתחרות האנגליות והספרדיות שלה שהציגו הישגים נחותים ממנה אך בגלל שווקי היעד שמושכים יותר זכויות שידור הקבוצות זוכות לשוויים גבוהים יותר.

מצורף גרף באדיבות אתר INVESTING של מחיר המניה ב-5 שנים האחרונות בו ניתן לראות בבירור כי מתחילת 2017 המניה יצאה מדשדוש ארוך במחיר המניה כאשר קפצה מ-0.31 אירו למחיר נוכחי של 1.02 אירו.מבחינת הסיכום הפיננסי יובנטוס הכניסה ב-2017 סכום של 411 מיליון אירו שהם גידול משמעותי ביחס ל-2014, שם הכניסה 279 מיליון אירו. גם בשורת הרווח הנקי ניכר ששנת 2017 היתה שנה מאוד חיובית מבחינה פיננסית כאשר גדלה לרווח של 42.5 מיליון אירו מהפסד של 6.6 מיליון אירו בשנת 2014.

האליאנץ ומארוטה: הסיבות להצלחה הפיננסית של יובנטוס
אחת הסיבות שטוענים האנליסטים לשיפור הניכר בתוצאות היה המעבר של הקבוצה מאצטדיון מיושן כמו הדלה אלפי לאצטדיון ממותג בדמות האליאנץ. הקיבולת שלו אמנם קטנה מקודמו אבל הוא הרבה יותר חדשני ומאפשר כמות גדולה יותר משמעותית של מנויים וכרטיסים שנמכרים מראש לכל האצטדיון.

ראייה לכך היא כי בשנת 2017 נחתם הסכם בין יובנטוס לחברת אליאנץ העולמית, אשר רכשה את זכויות השם של האצטדיון ל-5 עונות תמורת 75 מיליון אירו והגדילה את קופת המועדון, הכנסה אשר לא זכתה לשורה בדוחות החברה עד לחתימת אותו הסכם חסות.

סיבה משמעותית לא פחות להצלחה הפיננסית של יובנטוס נעוצה איך לא בניהול הספורטיבי הנהדר של יובנטוס בראשות בפה מארוטה (Beppe Marotta) ופאביו פאראטיצ'י, יד ימינו של מארוטה שמנהל בפועל את המחלקה יחד עם פאבל נדבד, שחקן העבר של הקבוצה. הקבוצה הצליחה לאתר כשרונות לא רק על המגרש כי אם בעיקר בכל הקשור לאישיות השחקן ובכך לייצר את ההתאמה הדרושה לקבוצת כדורגל לתפקד טוב יחד.

בניגוד לחברות "רגילות", קבוצות כדורגל לעיתים רבות מנותקות במחיר המניה מהביצועים הכלכליים והספורטיביים שעל הדשא. ראו לדוגמא את מנצ'סטר יונייטד שנסחרת בארה"ב תחת הסימבול MANU. המניה הגיעה לשווי של 3.95 מיליארד דולר ונסחרת בשיא שנתי למרות שביצועיה בדשא רחוקים מהשיא מה שלא ניכר בתוצאות הפיננסיות של החברה, במיוחד באסיה שממשיכה לאהוד את הסיפור של השדים האדומים ממנצ'סטר.

ראו את הגרף של מנצ'סטר יונייטד מיום ההנפקה ב-2012. הייתם מצפים שקבוצת כדורגל מדשדשת מבחינת תארים תציג גרף יורד אבל לעובדה כי לתוצאות הספורטיביות של הקבוצה נוסף מימד של תוצאות עסקיות חזקות. זה הספיק בהחלט לייצר שיאים חדשים במחיר המניה.כדורגל ובורסה
במאי השנה הוציאה פירמת רואי החשבון KPMG דוח מרתק על קבוצות הכדורגל המובילות ועל השווי שלהן משלל זוויות כלכליות שכוללות בין היתר סיקור במדיה החברתית, מוניטין הקבוצה והסכמי זכויות שידור.

נכון להיום נסחרות 23 קבוצות כדורגל בבורסות השונות בעולם. המספר הולך ומצטמק: ב-2003 נסחרו בבורסות השונות בעולם 37 קבוצות כדורגל, כשאת המגמה של הנפקות חדשות בבורסה הובילו קבוצות הכדורגל באנגליה כאשר מחירי זכויות השידור הרקיעו שחקים עם הקמת הפרמיירליג.

ההיגיון מאחורי ההנפקות היה כי בעלי הקבוצות העריכו שעם הסכמי זכויות השידור הרווחיות תעלה משמעותית וכתוצאה מכך תשפר את תוצאותיהן הפיננסיות. הן שכחו שהסוכנים של השחקנים החלו לראות את ההסכמים החתומים מול רשתות הטלוויזיה והחלו להעלות בצורה ניכרת את דרישותיהם הכספיות. כך גם עלו סכומי ההעברות של שחקנים בין מועדונים והמשכורות של השחקנים שלעתים עלו באחוזים רבים יותר מהסכמי השידור.

מי יכל להעריך ששחקן כמו ניימאר, גדול ככל שיהיה וימכור חולצות ככל שימכור, יימכר לפריז סן-ז'רמן בסכום של 222 מיליון אירו - כחמישית משווי כל יובנטוס בבורסה! מדהים ללא ספק.

לאחר שקבוצות הכדורגל הבינו כי עדיף להן להישאר פרטיות בעיקר בגלל הרצון לעבוד מאחורי הקלעים בסצנת ההעברות וההסכמים השיווקיים, מגמת ההנפקות ירדה והקורלציה בין התוצאות הפיננסיות והספורטיביות ירדה בהתאם.

בין השאר, מחקרים מעניינים גילו שישנה קורלציה מסוימת בין תוצאה של משחק בליגת האלופות לעומת תוצאה של משחק בליגה. אמנם בדיעבד הם הוכחו כפחות אפקטיביים כאשר ניכר היה לבעלי הקבוצות שעצם העובדה שלקבוצה שלהן יש מניה שנסחרת בבורסה, הנ"ל סיפק פרסטיז' ומוניטין של מועדון כדורגל מכובד ופחות צמיחה מכיוון משקיעים חדשים.

מסקנה למשקיעים
ככלל, בין אם אתם ספקולנטים ובין אם אתם משקיעי ערך, מניות של קבוצות כדורגל לא בהכרח מייצגות את המצב בדשא או במישור הפיננסי. אם אתם בכל זאת מחפשים ערך, סביר כי קבוצות כמו יובנטוס שמביאות ערך מוסף אמיתי, שאמור לתרום לשורת זכויות השידור של ליגה שלמה ולתוספת מנויים מחוץ לאיטליה, אמורות להביא להמשך צמיחת השווי של המניה, במיוחד אם זה יספק תוצאות גם בדשא וגם בקופות.

** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.  

הכותב הוא מוטי כהן, יועץ בשירות האיתותים של אלומות ואנליסט שווקים חו"ל מטעם בורסה גרף

תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  זו בדיוק הסיבה שמוטי כהן הוא אחד האנליסטים
  רון 02/04/2019 02:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכי מעניינים ומקוריים בתחום. גולאסו
  סגור
 • 2.
  כתב מעניינת ועניינית
  רוני 04/09/2018 17:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ל 1. כנראה שלא הבנת שמדברים על המניה ולא על כדורגל... ובכלל התגובה שלך לא ברורה ל 2. כנראה שאתה עישנת משהו ומשעמם לך כי זו סתם תגובה בלי תוכן ובלי להסביר על מה אתה מלין ומה לשעתך שגוי. הדבר היחיד שלא בסדר בכל הכתבה זה שהיא על יובהו לא על מנצסטר יוניטד ...
  סגור
 • 1.
  האדון כהן הוא רק אנליסט!!! חושב שורטים, ישראלי, עושים מ
  אבי 03/09/2018 10:14
  הגב לתגובה זו
  0 2
  עושים מכה... אולי אחרים חושבים באפט?? אולי לא כולם רוצים להכניס ערבי/רוסי עשיר? אולי לא כולם (שעד לפני שנה ) הסכום הכללי של כל הקבוצה שלהם לא הגיע ל4 שחקנים של ריאל רואים ב להגיע לגמר עם ריאל ככשלון??!! ואולי לא צריכים להיות מומחים כדי להיות אנליסטים ברמה של שיחות במספרה ?//
  סגור
 • איזה קנאביס עישנת תביא גם (ל"ת)
  יגאל 03/09/2018 13:26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות