אושר בקריאה ראשונה: הסדרת יצוא קנאביס רפואי

מדובר על שלב ראשון לקראת האישור. יוזם החוק יואב קיש: "החקיקה הזו היא בשורה למגדלים ולחקלאים". הערכות: המהלך יכניס לקופת המדינה מיליארד שקל בשנה

|
(7)
יו"ר ועדת הפנים יואב קיש. קנאביס, צילום: דוברת ועדת הפנים והגנת הסביבה

​מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק לתיקון פקודת הסמים המסוכנים.  החוק יאפשר יצוא קנאביס רפואי מישראל. 

האישור הים מגיע לאחר שלפני כשלושה שבועות החליטה ועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ יואב קיש להביא את החוק לאישור היתר יצוא של קנאביס רפואי לכנסת (לכתבה המלאה). מדובר על שלב נוסף בחקיקה, אך בהחלט לא על שלב סופי. כעת החוק חוזר לוועדת הפנים לתיקונים, והוא צריך לעבור שוב לכנסת לקריאה שניה ושלישית. 

כדי לאפשר את פתיחת שוק הקנביס הרפואי ליצוא מחד גיסא ולשמור על שלום הציבור וביטחונו מאידך גיסא, מוצע לקבוע כי רישיון לעיסוק בקנביס לצרכים רפואיים ולמחקר, למעט רישיון לשימוש עצמי לצרכים רפואיים, יותנה בקיום תנאי אבטחה ומיגון כפי שתקבע המשטרה.

בנוסף, מוצע לקבוע כי המשטרה תמסור המלצתה לעניין אי מניעה לתת את הרישיון  מטעמים של שלום הציבור וביטחונו. מוצע עוד לקבוע הוראות נוספות בנוגע להמלצה שתינתן  ביחס ליחידים או תאגידים וכן ביחס לתאגידים זרים. עוד מוצע לקבוע מנגנון לביטול רישיון על פי בקשת המשטרה אם יש חשש ממשי לביטחון הציבור. כן מוצע כי הפרת תנאי מתנאי הרישיון לעיסוק בקנביס תהיה עבירה פלילית, מסוג אחריות קפידה, שדינה 18 חודשי מאסר או קנס השווה כיום ל 75,000 שקלים ביחס ליחיד או 5,650,000 שקלים  כאשר עובר העבירה הוא נושא משרה בתאגיד שקיבל רישיון לעסוק בקנביס.

בדברי ההסבר נכתב: "מטרת הצעת החוק היא להסדיר ולקיים הפרדה ברורה בין האיסור על כל מסחר בקנאביס כסם מסוכן על פי הגדרתו בפקודה זו, ובין ייצוא קנאביס רפואי המותר כיום בשימוש רפואי בהתאם לרפורמה שהעביר שר הבריאות. המטרה היא להסדיר את ייצוא הקנאביס הרפואי ולאפשר יצירת שוק קנאביס רפואי לייצוא ישראלי – מהלך שיעניק לקופת המדינה לפי הערכות כמיליארד שקל בקירוב בכל שנה".

עוד נכתב בדברי ההסבר: "כיום פועלות בישראל כשמונה חברות מגדלות וקיימות עוד עשרות רבות של בקשות מבעלי עסקים לעסוק בתחום, הממתינים לאישור הגורמים הרלוונטיים. יזמים וחוקרים, כמו גם בעלי העסקים עצמם, מספרים על פניות רבות מכל העולם המגיעות ישראל, בבקשה לרכוש מן התוצרת האיכותית המגודלת בארץ, ובבקשה ללמוד מן הידע שהצטבר בחמש עשרה שנות פרויקט קנאביס רפואי בישראל. כל אלו, נתקלים בחסמים רבים, בשל כך שהקנאביס הרפואי נכלל יחד עם שאר סוגי הקנאביס באיסור הגורף על סחר ועסקה בו".

ח"כ יואב קיש אמר: "החקיקה הזו היא בשורה למגדלים ולחקלאים. החוק יבנה את תשתית הפיקוח הנדרשת על מנת להגדיל את יכולת הייצור בישראל. המטרה היא להסדיר את ייצוא הקנאביס הרפואי ולאפשר יצירת שוק קנאביס רפואי לייצוא ישראלי – מהלך שיעניק לקופת המדינה לפי הערכות כמיליארד שקל בקירוב בכל שנה, תוך מתן כלים למשטרת ישראל לפקח כפי שנדרש".

תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  הטיימינג באיחור של יום
  שסק 04/12/2018 21:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ירידות בחודש"ל ישפיע מחר על השוק בארץ מתקשה להאמין שנראה מחר את טוגדר ב600... אופציה 7 לפח..
  סגור
 • 5.
  דחוף לדאוג לצרכיה הקנאביס עם אישור רפואי
  ישראל ישראלי 04/12/2018 16:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נגרם נזק אדיר ובלתי הפיך לצרכים עם רשיון רפואי מלא שלא מקבלים הקנאביס הנדרש להם כחוק ונפגעים מהממשלה ומשרד הבריאות יום יום.עד מתי? חייבים לקבל עזרה וקנאביס רפואי תעזרו לנו בבקשה.ביום יום.
  סגור
 • 4.
  חג אורים שמח
  ברוקר 04/12/2018 16:45
  הגב לתגובה זו
  0 1
  וליהודים היתה אורה ושמחה וקנאביס.......ליצמן-תעמוד בראש המחנה ו,מובטח לך העולם הבא
  סגור
 • 3.
  עתיד ירוק
  שפוי 04/12/2018 16:31
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סוף סוף יוצאים מתרדמת ומניעים גלגלים.......מוטב מאוחר......המסילה ירוקה........קדימה
  סגור
 • 2.
  יששש
  יודע דבר 04/12/2018 16:12
  הגב לתגובה זו
  5 1
  אני בדרך כלל קר רוח-אבל הפעם יורשה לי לצאת לחלון ולצעוק-לחקלאים...לסובלים למינהם מבעות רפואיות...לאוצר....לעם ישראל...יששששששששששש
  סגור
 • חבל שהמחוקקים המלומדים לא עושים שעורי בית
  יעקב 05/12/2018 13:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1. ארהב אוסרת על יבוא קנאביס 2. קנדה אברה על יבוא קנאביס ומוצריו אז תאמר לי מר קיש קיש איך תקבל המדינה מיליארד תשווק לאסקימוסים
  סגור
 • 1.
  לכולנו באהבה (ל"ת)
  טיסה נעימה 04/12/2018 16:04
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות