למרות האכזבה מהתוצר: שוק התעסוקה בארה"ב מציג שיא של 15 שנים

 | 
רחובות ניו יורק, צילום: Bizportal
לאחר האכזבה הכבדה מצמיחת התוצר האפסית ברבעון האחרון, האמריקנים מקווים למצוא סימנים לשינוי מגמה וחזרה למומנטום החיובי של שנת 2014. היום (ה') שלל דיווחי מאקרו יכולים לרמוז על כך שהתקווה הזו ברת הישג.
בשנת 2014 שוק העבודה הוסיף כ-4 מיליון משרות חדשות לשוק והיה אחד מהגורמים המשמעותיים לצמיחה הכלכלית במדינה. מדד התביעות הראשוניות השבועי הציג היום את הקריאה הנמוכה ביותר מאז שנת 2000.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
מספר האמריקנים שתבעו אבטלה לראשונה בשבוע שעבר עמד על 262 אלף בלבד, לעומת הצפי של השוק שעמד על 290 אלף. נציין כי כל מספר אשר נמוך מ-300 אלף תביעות נחשב בשוק כמספר שמציין התחזקות של שוק העבודה. 
מדד התביעות הראשונות שמאגד תוצאות של ארבעה שבועות רצופים, נחשב בוול סטריט כמדד טוב יותר למדידת התנודות בשוק העבודה האמריקני. מדד זה ירד השבוע לכדי 283,750 תביעות ראשוניות. כמות האנשים שמקבלים תביעות חוזרות, ירד גם הוא השבוע לכדי 2.25 מיליון. ירידה של 74 אלף תובעים.
 
מדד נוסף שפורסם היום בארה"ב הראה עלייה בהוצאה הפרטית למוצרי ליבה של 1.3%. העלייה בהוצאות מגיעה ככל הנראה מהעלייה בשכר הריאלי אשר מגיע בעקבות הירידה במחירי האנרגיה והעלייה במשכורות (כפי שנרמז על ידי המדד בפסקה הקודמת).
מדד ההוצאה הפרטית למוצרי ליבה בארה"ב רומז על כך שלמרות החולשה היחסית בכלכלת המדינה שהופיעה ברבעון הראשון, הכלכלה האמריקנית יכולה לחזור למומנטום החיובי כבר ברבעון הקרוב.
אתמול, הבנק המרכזי האמריקני (ה"פד" ) בחר להותיר את הריבית בארה"ב על כנה ברמה אפסית. לדבריו, הרגיעה הכלכלית שהופיעה במדינה ברבעון האחרון נבעה בעיקר בתופעות זמניות כמו חורף קשה יותר מהצפוי. 
בד בבד עם הפרסום על כמות התביעות הנמוכות, התפרסם בארה"ב כי מדד עלות התעסוקה עלה הרבעון ב-0.7%. נתון שיכול לעודד את הבנק המרכזי להעלות ריבית כבר השנה, לראשונה מזה שש שנים. שני התנאים של הבנק המרכזי להעלאת ריבית הוא שיפור בשוק העבודה ועליית המחירים במדינה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה