עודפי הגבייה מצטמצמים - האם כחלון יתעורר?

בעוד כחלון ממשיך להישען על הצלחות עבר, הוא אינו נוקט יוזמה ומצטרף לבנק ישראל במלחמתו בספקולנטים, על מנת להחזיר את השקל למקומו הטבעי

|
(7)
בחודשים האחרונים קיבלו כחלון ואנשיו באוצר אינסוף תמרורי אזהרה והתעלמו מכולם. לא פעם ולא פעמיים הוזהרו נערי האוצר שחיוכי השמחה אותם מפזר שר האוצר לכל עבר עם פרסום נתוני הצמיחה, הם חסרי משמעות ואי אפשר להישען לאורך זמן על צמיחה שאינה ברת קיימא. כחלון העדיף להתעלם וחשב שהתרנגולת שלו תמשיך להטיל ביצי זהב גם אם ירעיב אותה, ממש כמו האיכר שנתן לסוסו פחות ופחות מים עד שהסוס מת.
ביצת זהב אחת הייתה גביית מס הכנסה. משה אשר עשה עבודת קודש. סיום הקדנציה שלו מלווה בחשש רב ולטעמי היה צריך לעשות הרבה יותר על מנת להשאירו בתפקיד. כל שנותר לנו לקוות הוא שיורשו ימשיך את המורשת.
ביצת זהב שנייה הייתה הייצוא. ככל שמייצאים יותר, יש יותר הכנסות ממסים אבל מה לעשות שהיצוא מושפע משער החליפין ולמרות שההשפעה מגיעה באיחור של שנה לפחות, היא מגיעה ונתוני הגביה של הרבעון הראשון הם רק הניצנים. היצוא הישראלי נפגע פגיעה מהותית בשער חליפין של 3.50, שלא לדבר על שערים נמוכים יותר אותם כבר ראינו בחודשים האחרונים. התעלמותו המופגנת של האוצר מנתון זה והישענות על התיזה המגוחכת ששקל חזק טוב ליוקר המחיה וזה חשוב יותר מיצוא, מתפוצצת לו כעת בפרצוף.
וגם ביצת הזהב השלישית קשורה קשר הדוק לשער החליפין - ההיי טק. לפני מספר חודשים נפגש ניר זוהר, נשיא וויקס ויו"ר פורום חברות הצמיחה עם שר האוצר והסביר לו במספרים כיצד שער החליפין פוגע קשות בתעשיית ההיי טק. יותר ויותר חברות מעבירות פעילות למזרח אירופה, אסיה ואפילו לארה"ב עקב עוצמתו המופרזת של השקל.
נראה היה כי לכחלון ירד האסימון סוף סוף והוא הבין "היכן מרוחה החמאה" אולם מילים לחוד ומעשים לחוד. האוצר לא נוקט יוזמות ולא מצטרף לבנק ישראל במלחמתו בספקולנטים, על מנת להחזיר את השקל למקומו הטבעי, בנק ישראל ,כצפוי יש לומר, לקח צעד לאחור ולא עשה דבר בחודשיים האחרונים והתוצאה ברורה. חברות היי טק ממשיכות לגייס ולהעביר פעילות מעבר לים ומדינת ישראל מרוויחה פחות, אבל הרבה פחות ממסים.
אז אל תתפלא מר כחלון שעודפי הגבייה הצטמצמו כל כך ואין לך מתנות לחלק לנו לכבוד יום העצמאות השבעים למדינה. עודפי ההכנסות ימשיכו להצטמצם כל עוד תקשיב לקולות במשרדך האומרים לך להתעלם מסוגיית שער החליפין.
בקצב הזה העודפים ימשיכו להצטמצם ונזדקק לעוד כמה ניסים על מנת שלא ייעלמו. תתחיל לטפל בבעיה ותגלה מהר מאד שכשתילחם בספקולנטים והשקל יחזור לערכו האמתי, הצמיחה תחזור להיות ברת קיימא, עודפי הגבייה שלך יחזרו לגדול ותוכל לחלק מתנות לעם ישראל.
הכותב הוא יוסי פרנק, יועץ פיננסי ומנכ"ל אנרג'י פייננס לניהול סיכונים.
*** החומר הכלול בסקירה זו ואפשרויות הפעולה המתוארות בה מובאים לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום המלצה ו/או ייעוץ לגבי כדאיות ההשקעה במניות/מט"ח ו/או מכשירים פיננסיים נשוא סקירה זו בפרט או בתחום הנגזרים בכלל. סקירה זו אינה מהווה תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכל העושה בה שימוש עושה זאת על דעתו ***
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  ומה קרה במציאות ?
  משה לידור 30/04/2018 11:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השקל נחלש בלי שום טיפול ב"ספקולנטים"שפרנק כבר עשר שנים תולה בהם את כל הסיבות לטעויות שלו.
  סגור
 • 6.
  הצעה:
  משה לידור 30/04/2018 11:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא להקשיב לשרלטן.
  סגור
 • 5.
  הורדת מס תעודד את הפעילות הכלכלית (ל"ת)
  להוריד מיסים 10/04/2018 18:45
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 4.
  אוסף מופרך של חצאי עובדות
  י 10/04/2018 17:58
  הגב לתגובה זו
  6 1
  אבל מי שמתחיל מאמר ב"להחזיר את השקל למקומו הטבעי" לא מאמין בכוחות השוק ומאמין שמישהו צריך לקנות ממנו את ההימור שהוא לקח. דולר חזק זוהי סובסידיה לטיקונים על חשבון האזרחים. שוק ההי טק בישראל נמצא במצב של 100% תעסוקה אי אפשר למצוא עובדים אז מי שרוצה לעבור להודו שיבורך ...
  סגור
 • 3.
  חובה להחליש את השקל.. אנחנו חייבים לעודד יצוא
  רועי 10/04/2018 16:22
  הגב לתגובה זו
  4 3
  הכלכלה שלנו לא יכולה לשרוד על ביקוש מבית והיא חייבת להיות מבוססת על יצוא חזק , צריך להחליש את השקל הגיע הזמן שמישהו יתעורר בנושא הזה..
  סגור
 • 2.
  הוא שר הדירות מה פתאום שיחזיר את השקל למקומו הטבעי (ל"ת)
  כחלון 10/04/2018 15:58
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 1.
  אוויר חם ללא דוגמאות
  אריה 10/04/2018 15:44
  הגב לתגובה זו
  3 2
  כחלון אחראי לשער חליפין ולא בנק ישראל? נא לפרט מה יכול לעשות !!! סתם כתבה ללא דוגמה איזו חברה העבירה פעילות. אצלנו לא הורדו מסים?
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות