תהיה או לא תהיה - האם נאומו של ברננקי יפתיע עם QE3?

 |  (1)
בסוף החודש יתייצב כמו בכל שנה נגיד הבנק המרכזי האמריקני, בן ברננקי, בכנס הכלכלי החשוב ב-Jackson Hole. הציפיות בשווקים כי הנגיד יאותת איתות ברור על כוונתו להשיק הרחבה כמותית שלישית על מנת לתמוך בכלכלה האמריקנית המקרטעת.

נזכיר כי Jackson Hole הוא בדיוק המקום בו יצאה באופן מעשי הבשורה אודות ההרחבה הכמותית השנייה בארה"ב, פעולה אשר הניעה ראלי אדיר בשווקים, שנמשך כשבעה חודשים. כיום, נראה כי התמונה הכלכלית שונה באופן די משמעותי מזו שהשתקפה בתקופה האמורה, שכן באוגוסט 2010 החשש המרכזי בשווקים היה חשש מפני ונסמך על התכווצות באשראי הבנקאי ובנכונות להעניק אשראי. ואילו היום נרשם גידול באשראי הבנקאי.

הריביות הריאליות ארוכות הטווח באותה העת היו חיוביות, לעומת היום שהן שליליות. הכלכלה האמריקנית אומנם צומחת בקצב איטי, אולם מדובר בקצב צמיחה נאה ביחס לזה שבאירופה. הפירמות הגדולות בארה"ב מתפקדות היטב וחברות מדד ה-S&P 500 מציגות צמיחה רבעונית מצטברת של כ-5% ברווחיהן אל מול הרבעון הראשון של שנת 2012.

החל ברבעון הראשון של שנת 2009 בו עמד הרווח המצרפי של חברות המדד על 10.11 דולר למניה ועד לרבעון השני של שנת 2012 בו צפויים רווחי החברות במדד להסתכם ב-25.48 דולר למניה - לא הפסיקו רווחי החברות במדד לצמוח ולהפתיע לטובה, ומדד ה-S&P 500 הגיב בהתאם.

הצמיחה חזקה מן הצפוי בנתון המשרות בסקטור הלא חקלאי. לאחר שלושה חודשים רצופים של אכזבות, נתון מכירות קמעונאיות חזק מהציפיות, תחזית צמיחה של מעל ל-2% לרבעון השלישי של השנה ועליית מחירי סחורות הגוררת עלייה בציפיות האינפלציה מביאים להערכתנו, "מים צוננים" על הציפיות להרחבה כמותית מיידית אם בג'קסון הול או בפגישת הפד הקרובה שתתקיים ב-12 וב-13 לספטמבר.

השיפור בצמיחה צפוי לדחות הרחבה כמותית שלישית לנקודת זמן מאוחרת יותר בלוח השנה, בהתאם להתפתחויות בזירה הגלובלית והמקומית. לפי שעה הבנק המרכזי צפוי להסתפק בהררי מילים שיצביעו על מחויבותו לתמוך בכלכלה במידה ותחול הידרדרות משמעותית בפעילות הכלכלית. אכזבה של המשקיעים מנאום ברננקי, עלולה להביא עימה מימוש בשווקים המתמחרים תוכניות כלכליות מיידיות בכל רגע נתון. נכון להיום, אנו במצב שכמעט כל הבנקים המרכזים הגדולים מבטיחים תמריצים חדשים מצויים מעבר לפינה. הבעיה היא שאף בנק מרכזי שהבטיח לפעול, לא עדכן את המשקיעים היכן נמצאת אותה "פינה".

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  באיזה יום זה יהיה ? (ל"ת)
  איציק 23/08/2012 14:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור