האיחוד האירופי נמצא בשפל מקומות העבודה, 16.5 מיליון מובטלים

"אנחנו מצפים לעלייה נוספת בחודשים הקרובים ולכן נתון זה כה מדאיג" כך אמר מרטין ון וילט, כלכלן בחברת 'ING'.
 | 
(צילום: Getty images Israel)
המשבר שפוקד את אירופה מביא איתו בשורה נוספת, שיעור האבטלה בגוש האירו הגיע לרמה הגבוה ביותר מאז שהאיחוד האירופי (EU) נוסד, כך לפי דוח תעסוקה שפורסם לאחר הפגישה שהתקיימה אתמול בבריסל בה הבטיחו המנהיגים כי הם יפעלו על מנת ליצור מעל מיליון משרות חדשות.

ממוצע שיעור האבטלה בקרב 17 המדינות הנמנות באיחוד המחזיקות מטבע משותף עלה ל-10.4% בחודש דצמבר והתחזיות הן כי הוא לא יעצר בנק' זו. כאמור, השיעור הנ"ל משתווה לשיא הקודם שהיה ביוני 1998 לפני שהוצג מטבע האירו ב-1999.

"אנחנו מצפים לעלייה נוספת באבטלה בחודשים הקרובים ולכן נתון זה כה מדאיג" כך אמר מרטין ון וילט, כלכלן בחברת 'ING'. שממשיך ומוסיף "תראה את השיעור ביוון שנוגע ב-20% ובספרד שנעמד לפי שעה זו על 23%, בנק' מסויימת הנתונים הללו עלולים להוביל למהומות פוליטיות".

לאחר שנתיים מתחילת משבר החובות ומדיניות הצנע במדינות רבות, מספר האירופיים שלא מוצאים עבודה עלה ל-16.5 מיליון אנשים בדצמבר, בנוסף לעוד כ-20,000 מובטלים נוספים מחודש לינואר.

בפגישה שנערכה אתמול בבריסל, שהייתה ה-16 במספר בשנתיים האחרונות. מנהיגי אירופה מנסים להגיע להבנות ע"מ לפתור את משבר החובות וכך להגדיל את הצמיחה הכלכלית ביבשת, שכן אירופה אחראית על 16% מהתפוקה העולמית.

על פי הדיווחים האחרונים התוכנית למיגור האבטלה תכלול שימוש ב-82 מיליארד אירו שנמצאים בקרנות החילוץ השונות שיזרום לשווקים בכדי שזרם זה של מזומנים יצור מקומות עבודה חדשים. אך לפי תחזיות הכלכלנים התכונית לא תצלח עקב חשש המשקיעים שמעדיפים להמשיך לחסוך בגלל מדיניות הצנע של אותן ממשלות.

דובר סיטיגרופ הגיב ליוזמה האמנה החדשה ע"י גרמניה " הסכם לצמיחה נמוכה" בעוד שדיפלומט אירופי הוסיף כי "יסודות ההסכם הופכים את הקיינסיניזים ללא חוקי". שמוסיף "גם עם תוכנית מעולה לצמיחה כלכלית הפער בין המדינות העשירות בצפות לעומת העניות בדרום מאפיל על הכל."

שיעור האבטלה בגרמני ירד ל-6.7% בחודש ינואר, אוסטריה היא בעלת שיעור האבטלה הנמוך בגוש האירו עם שיעור של 4.1% לחודש דצמבר והולנד אחריה עם 4.9%. לעומתן שיעור האבטלה בספרד מגיע ל-23% בחודשי נובמבר ודצמבר, 20% ביוון ו-13% בסוף שנת 2011 בפורטוגל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה