ביום ה' יבצעו ספרד ואיטליה הנפקות אג"ח ראשונות לשנת 2012

לפני כן, מרקל וסרקוזי נפגשים היום לפגישת עבודה ראשונה ל-2012. בינתיים, תשואת האג"ח של איטליה ב-7.06%. יניב פגוט: "יש רק פתרון אחד לאירופה"
|
(קרדיט: Getty images Israel)
משבר החובות באירופה אשר ליווה אותנו ונתן את הטון בכלכלה העולמית בשנת 2011 מלווה את המשקיעים גם אך תוך 2012. אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה, וניקולא סרקוזי, נשיא צרפת, יחזרו לשגרת העבודה לאחר החגים ויפגשו היום בברלין בכדי להמשיך במאמציהם לייצוב האיזור.

במסגרת המפגש ינסו המנהיגים לתרגם למעשים את האיחוד הפיסקלי עליו דובר כבר בפסגה ב-9 בדצמבר. "הורדת המשמעת הפיסקלית לרצפת הביצוע היא בבחינת חובה בגוש האירו לנוכח החיסרון הבולט במשרד אוצר כולל", אומר יניב פגוט, אסטרטג ראשי בקבוצת איילון, בשיחה עם Bizportal.

עם זאת פגוט פאסימי באשר ליישום התוכנית ולא מאמין כי המדינות יסכימו להעביר את החלטות התקציב האוטונומיות שלהן להחלטת זרים בבריסל. נושא נוסף שעומד על הפרק הוא מס על עסקאות פיננסיות, ובהקשר זה אומר פגוט כי לא בעל משמעות מיוחדת.

שנה חדשה וצרות ישנות - פסטיבל המיחזורים השנתי צפוי להיפתח השבוע

במוקד השבוע - גיוסי האג"ח הראשונים מצד ספרד ואיטליה. שתי המדינות שנמצאות במוקד המשבר צפויות לפי דויטשה בנק לגייס לא פחות מ-262 מיליארד אירו במהלך הרבעוןה ראשון של השנה וההנפקות הראשונות מתוכננות ליום חמישי הקרוב. ספרד תנסה בחמישי לגייס אג"חים לפירעון ב-2015-2016 ואיטליה תנסה לגייס חוב לפירעון תוך 3-5 שנים ובוסף חוב ארוך ל-15 שנה.

נכון לרגע זה, התשואות באיטליה על האג"ח ל-10 שנים יורדות בכ-0.5% אך עדיין נסחרות בטריטוריה המסוכנת של מעל 7%. בשבוע שעבר התשואות עוד עמדו על פחות מ-7% ובחודש שעבר אף הגיעו לשפל יחסי של 5.8% בלבד. הנתונים בספרד אף הם מראים על סימנים מעודדים והתשואה לאג"ח 10 שנים יורדת 1.8% ל-5.6%.

"הפיתרון היחידי לכך תהיה פעולה של הבנק המרכזי, בין אם זה ישירות או דרך קרן ייצוב בתמיכת הבנק המרכזי", מתנח פגוט. נזכיר כי מכספי קרן החילוץ הזמנית של ה-440 מיליארד אירו נשארו כ-290 מיליארד אירו בלבד והנסיונות להגדילה ל-500-600 מיליארד אירו כי שסוכם בפסגת בסוף אוקטובר עלו בתוהו.

מבט לעתיד

באיילון מעריכים כי אזהרות סוכנות הדירוג מדצמבר להוריד את דירוג החוב תתממש לגביי מדינות בגוש האירו וכתוצאה מכך גם קרן היצוב ובנקים יספגו מכה מסוכנויות הדירוג. לסיכום, אומר אסטרטג איילון כי להערכתו "השיא במשבר החובות הפוקד את אירופה עוד לפנינו".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות