אלשטיין מציג: מכירה פיקטיבית של 5% ממניות סלקום

משרד התקשורת מגלה גמישות יתרה בכל הנוגע לדרישות שהציב לגבי החזקה בחברת תקשורת ישראלית
|
אדוארדו אלשטיין, צילום: דרור עינב
בעל השליטה באי.די.בי, אדוארדו אלשטיין, עקף את דרישות הרגולציה בכל הנוגע להחזקה בסלקום והוכיח בניגוד לעמדת הרגולטור כי אין צורך להיות אזרח ישראל כדי להחזיק בחברת תקשורת ישראלית. על פי תקנות משרד התקשורת, בחברת תקשורת ישראלית חייב להחזיק בעל מניות אזרח ישראלי בלפחות 5% ממניותיה. בנוסף על 10% מכלל הדירקטורים צריכים להחזיק באזרחות ישראלית.
מאז שנפרדו דרכיהם של אלשטיין ומוטי בן משה נדרשה אי.די.בי להתמודד עם הדרישה למצוא גורם ישראלי שיחזיק במניות לפי חוק. אלשטיין, על אף היותו יהודי, בחר שלא לממש את זכותו לאזרחות ישראלית. אז מה עשתה דיסקונט השקעות על מנת להתמודד עם המגבלה של משרד התקשורת? דסק"ש העבירה 5% ממניות סלקום לשני אנשים הקשורים לבעל השליטה: מאוריסיו ביאור, המכהן כדירקטור חליפי בדסק"ש ודירקטור בסלקום, ומריו בלכר, המכהן כדירקטור חליפי בחברת אי.די.בי פיתוח. בפועל, מדובר בהשאלה של המניות בלבד, כאשר כל הזכויות הכלכליות הקשורות בהן ימשיכו להיות בידי דסק"ש. כלומר, במכירה פיקטיבית שמעמידה את החוקים של מדינת ישראל באור נלעג.
ההודעה שיצאה למערכת ההודעות האינטרנטית (מאיה) לא עניינה במיוחד את המשקיעים בהנחה כי מדובר בצעד טכני. ואכן, לאחר שהמסחר במניית סלקום נפתח בירידות חדות בצל ההודעה - התיקון לא איחר לבוא. מי כן איחר (או למעשה בכלל לא בא), זהו הרגולטור בכבודו ובעצמו.
בשיחה שקיים Bizportal עם משרד התקשורת עולה כי הם לא ממש ראו בעייתיות בפתרון שאלשטיין שלף ונצמדו כמו פקידים טובים להודעה שהוציאה דסק"ש לבורסה, ולפיה כללי הדרישה לרישיון, אותם עקף אלשטיין, מצריכים החזקה בידיים ישראליות. במלים אחרות, אלשטיין אומר לרגולטור 'אני מבין מה הדרישות שלכם אך אמצא מעקף'.. והרגולטור מאשר.
זו לא הפעם הראשונה בה חברות תקשורת ישראליות נשלטו על ידי ידיים זרות, אך במשרד התקשורת בכל זאת מתעקשים על ידיים ישראליות ברשימת המחזיקים אך באותה נשימה לא ששים אילי קרב על מנת להגן על אותה דירשה. למעשה, במשרד התקשורת מגלים גמישות יתרה בכל הנוגע לדרישות שהציב לגבי החזקה בחברת תקשורת ישראלית. נראה כי גורמי הביטחון הם האחרונים שמחזיקים בדעה כי המניות צריכות להיות בידיים ישראליות, ובמשרד התקשורת עוזרים למבקשים להתגבר על המכשול.
עולה השאלה את מי זה מעניין. ובכן, ברשות לניירות ערך מסבירים כי סלקום היא חברה דואלית ולכן מדווחת לפי כללי הדיווח האמריקאים, האנליסטים בשוק אומרים כי מדובר במהלך טכני בלבד, ולנו כלבי השמירה נותר רק לנבוח. השאלה את מי זה ירתיע אם בין כה וכה אפשר להערים על הרגולטור בכזו קלות?
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות