דוד ברודט: "אנחנו לא חוששים ממינוי משה כחלון לשר האוצר"

יו"ר בנק לאומי: "אין לנו בעיה עם יוזמות שמוצעות, אך אני מצפה שיהיה דיאלוג. יש תחרות גדולה בבנקאות הקמעונאית"
|
(10)
דוד ברודט, צילום: Bizportal

הנהלת בנק לאומי מתכנסת הבוקר בבנין הבורסה ברחוב אחוזת בית בתל-אביב. מנכ"לית הבנק, רקפת רוקס-עמינח והיו"ר דוד ברודט, מסבירים על הדוחות הכספיים לסיכום שנת 2014 בהם הוצגה תשואת רווח נקי על הון עצמי נמוכה של 5.5% בלבד.

דוד ברודט: "אין לי ספק שהינו צריכים לשתף פעולה עם רשויות המס, לא טייחנו דבר וקיבלנו עונש כבד. כיום אנו נוהגים לפי הסטנדרטים המחמירים ביותר. לא ראיתי בדוחות הכספיים של הבנקים המתחרים שלנו התייחסות מתאימה לכך, אך הם עוד יצטרכו להפריש כספים. גם בנקים גדולים מאיתנו בעולם חתמו על הסכמים דומים עם רשויות המס בארה"ב".

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

דוחות בנק לאומי פורסמו כרגיל באיחור, אך שלא באשמת הבנק, אלא בגלל החזקה של 11% במניות חברה לישראל. חברת ההשקעות של עידן עופר פרסמה את התוצאות אמש ורק לאחר מכן יכול היה בנק לאומי לפרסם את הדוחות.

רקפת רוסק עמינח, מנכ"לית לאומי: "השנה החולפת הייתה שנת מבחן לקבוצה, ואני שמחה לומר שעברנו אותה בהצלחה. על אף האתגרים הרבים והלא פשוטים שעמדו בפנינו, מדדי הליבה שלנו מציגים תוצאות מצוינות. חשוב לי לציין, כי בנטרול ההפרשה לטובת ההסדר עם הרשויות האמריקאיות, התשואה על ההון של הקבוצה הינה 9.3%".

דוד ברודט: "התוצאות הכספיות שלנו מצביעות על שיפור בעסקי הליבה שלנו ועמידה במרבית היעדים שהצבנו לעצמנו, כאשר רמות התשואה שאנו מציגים בהחלט טובות במיוחד כשלוקחים בחשבון את ההפרשות שביצענו".

בנק לאומי סיים את שנת 2014 עם רווח נקי של כ-1.5 מיליארד שקל הודות להכנסות של כ-10 מיליארד שקל מריבית והכנסות של כ-4 מיליארד שקל מעמלות.

בהתייחס להיעדר תחרות אמיתית אמר דוד ברודט כי "זאת אמירה לא נכונה -
יש תחרות בכל קווי הפעילות שלנו מול הבנקים וגופים חוץ-בנקאים. רמת העמלות שמשלם לקוח בממוצע למערכת הבנקאית ירדה בשנים האחרונות".

לגבי מצב המשק, הביע דוד ברודט דאגה ותקווה שהממשלה החדשה תפחית את הרגולציה.

רקפת רוסק עמינח: "מונע הצמיחה של הבנק והיתרון הגדול שלו - טכנולוגיה ויצרתיות. נמשיך להשקיע בעולם הדיגיטל ובמיוחד במובייל. תעשיית הבנקאות תעבור רבולושיין - תבנה עצמה מחדש מאפס. שינוי מבנקאות מסורתית לבנקאות דיגיטלית".

בנק לאומי מרחיב את ההשקעות בטכנולוגיה ובאפליקציות לטלפון הנייד ומנגד מצמצם ככל האפשר את תחום הבנקאות הפרטית והבינלאומית. רקפת רוסק עמינח העבירה כבר בתחילת דרכה כמנכ"לית אסטרטגיה לצמצום פעילות זאת בחו"ל, אך זה היה כבר מאוחר מדי ופרשת רשויות המס עם ארה"ב התפוצצה.

בשנים האחרונות מימש בנק לאומי מניות בחברות מגדל, פרטנר, מובילאיי וחברה לישראל. "יש לנו נוסטרו של 100 מיליארד שקל ולכן נמשיך להשקיע, אך לא נפתח פוזיציה גדולה בשום חברה", הסבירה רקפת רוסק עמינח.

לגבי התייעלות הבנק אמרה המכ"לית: "סיימנו 1,000 ואנחנו עוברים ל-1,000 הבאים. התרבות שלנו היום זאת התייעלות כדרך חיים". את דבריה סיכמה בכך שאמרה שלדעתה האניה הגדולה הזאת שנקראת בנק לאומי שינתה כיוון בעקבות השינויים הרבים בישראל ובעולם.

לאחר הדברים שנשאה הנהלת הבנק הגיע שלב של שאלות ותשובות:

האם אתם נערכים למינויו של שר האוצר משה כחלון?

דוד ברודט: "אני מברך אותו כאזרח. יש תחרות במערכת הבנקאית ואין לנו שום חשש מכך אנו רגילים לזה. אנו מורידים עמלות מזה מספר שנים - לתחרות יש אפקט. אין לנו בעיה עם יוזמות שמוצעות - אני מצפה שיהיה דיאלוג עם משרד האוצר ובנק ישראל. צריך להיזהר לא לפגוע בבנקים כי משק ללא בנקים יציבים זה משק לא יציב. לא נערער על יוזמות של רגולטור - רק שיעשה עם שכל".

מה לגבי חלוקת דיבידנד?

רקפת רוסק עמינח: "נחלק דיבידנד כשיתאפשר מבחינת הלימות ההון - אין עלינו לחץ של בעל מניות גדול".

יואל מינץ התייחס למחירי הנדל"ן "אנו לא צופים שהיה שינןי מהותי. הנדל"ן מושפע ממגזר פרמטרים: ביקוש חזק לדירות, עליית יהודים ממערב אירופה וריבית נמוכה שכנראה תישאר כך".

מאיר סלייטר, מנהל המחקר בבנק ירושלים ברוקראז': "תוצאות בנק לאומי ברבעון הרביעי היו חלשות, גם בפני עצמן וגם לעומת אזהרת הרווח. הבנק סיים את הרבעון בהפסד של 111 מיליון שקל ותשואה שלילית להון של 1.6%. שנת 2014 הסתיימה בתשואה להון של 5.5% בלבד, כשההפרשות בגין החקירות בארה"ב גרעו 3.8% מהתשואה. הפער לעומת אזהרת הרווח, שדיברה על איזון בשורה התחתונה, הושפע רק מעט מהכללת תוצאות החברה לישראל לרבעון הרביעי, והוא נוצר ברובו מהפרשה להפסדי אשראי גבוהה. ההפרשה להפסדי אשראי - בנטרול ההפרשות עליהן הורו הרגולטורים בישראל וברומניה - עמדה על 0.35% מהאשראי לציבור, ההפרשה הרבעונית הגבוהה ביותר בבנק מזה שנתיים".

תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  מלך החזירים
  ניר 01/04/2015 17:20
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אלו האנשים שצריכים להסקל בכיכר העיר. מלאים בעצמם.אטומים שחיים מציאות ורטואלית וכל השאר נאנקים תחת המשא
  סגור
 • 9.
  אל דאגה דוד ,למטה בגיהנום מקבלים את כולם .נראלי שזה
  בא 01/04/2015 12:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אמיתי לגמרי .חכה ותראה . כאילו שאפשר לאכול יותר מדג אחד לארוחת צהריים ,למה להיות כול כך חזיר חמדן ,המושחתים מתפלשים בחטא ,מתלכלכים יותר ויותר .
  סגור
 • 8.
  עשיר בהיפוך אותיות ,רשע , ממש לא במקרה . אתה יודע למה
  בא 01/04/2015 12:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דוד .
  סגור
 • 7.
  דוד,כנס ליוטיוב מוות קליני ,ותראה אם זה היה לך שווה.תו
  בא 01/04/2015 12:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל לשקר לכולם אבל לא תוכל לשקר לעצמך . יש באנגלית ובעברית ,אילו לא שטויות ילדותיות ,זה העתיד שלך .
  סגור
 • 6.
  אז מסתבר שיש לנו משהו משותף ,גם אנחנו לא חוששים מזה . (ל"ת)
  בא 01/04/2015 12:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • טען עוד
 • 5.
  כחלון צריך לחשוש מכם (ל"ת)
  ההיסטוריה מלמדת 01/04/2015 11:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  מושחתים לתפארת מדינת ישראל
  אבג 01/04/2015 11:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל המנהלים שם שקיבלו עשרות מיליונים היו צריכים להחזיר את כל הכסף ולעמוד למשפט אבל כאן בישראל מילארד שקל וחצי זה כסף קטן ואפשר לגנוב אותו מהציבור תוך כמה חודשים של עמלות מוגזמות וריביות של שוק אפור הרי מקבלים כסף בחינם מבנק ישראל ומלווים ב7 או 8 אחוז ובכרטיסי אשראי ב12 אחוז בקיצור העם נשאר טיפש
  סגור
 • 3.
  מסוג האנשים שלא הייתי קונה ממנו מכונית משומשת (ל"ת)
  החייט 01/04/2015 10:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  הנבלות ישלמו על היותם עבריינים? (ל"ת)
  האם 01/04/2015 10:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  ששלמה מעוז צדק בכל מה שאמר על "האשכנזיציה" של לאומי
  אין ספק 01/04/2015 10:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עכשיו שגליה מאור וכל מדושני העונג עם הפרצוף נוטף שומן שלהם יפצו את בעלי המניות מכספם.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות