ניתוח של IBI: "גולן טלקום הפסידה ב-2013 כ-100 מיליון שקל"

לפי שוויו של מנוי סלקום, גולן טלקום תהיה שווה כ-1.1 מיליארד שקל בסוף 2014
|
(11)
מיכאל גולן, צילום: Bizportal
אורי ליכט, מנהל מחלקת המחקר בבית ההשקעות IBI פרסם היום עבודה על שוק התקשורת תחת הכותרת: "ההיגיון שבשיגעון – מדוע גולן טלקום לא מפסיקה לזעזע את שוק התקשורת המקומי?". להערכת אורי ליכט גולן טלקום הפסידה 100 מיליון שקל אשתקד.

גולן טלקום הצליחה לקבל השנה את מלוא הפיקדון ממשרד התקשורת לאחר שהגיעה ל-480 אלף לקוחות. החברה ממשיכה במדיניות אגרסיבית של גיוס לקוחות ובחודש שעבר השיקה חדש של הכל כלול ב-35 שקל לחודש.

אורי ליכט: "מצאנו כי ב-2013 הפסידה גולן טלקום כ-100 מיליון שקל, אך מצאנו גם היגיון רב בדרך הפעולה האגרסיבית בה בחר מנכ"ל החברה, מיכאל גולן. במקביל, הסכם שיתוף הפעולה שזה עתה נחתם מול סלקום צפוי לתת מרחב פעולה גדול לחברה, להוביל לחסכון נוסף בעלויות ולמתן באופן משמעותי את ההפסד הצפוי בשנת 2014.

יתרונות משמעותים בהסכם עם סלקום

פרטי ההסכם החדש מול סלקום לא נחשפו במלואם, אך כבר עכשיו אפשר לומר שהם טומנים בחובם כמה יתרונות משמעותיים עבור גולן טלקום ובראשם: העדר הצורך לבצע השקעות ברשת חדשה, היכולת לפרק את רשת האנטנות אותה הקים ולחסוך את עלות אחזקתה אשר נעמדת בעשרות מיליוני שקלים בשנה והעברה כמעט מלאה של החוזה החדש לתשלום קבוע מה שמוריד כמעט לחלוטין את העלות השולית של לקוח חדש ושל הגידול בהיקף צריכת הנתונים".

ההסכם החדש מול סלקום מאפשר לגולן טלקום מרחב תמרון רב, עם מבנה עלויות רזה יותר, ללא פגיעה בתזרים וללא צורך לבצע השקעות משמעותיות או לשלם תשלום חד פעמי גדול כמו במקרה של פרטנר והוט מובייל.

מה צפוי לגולן טלקום בהמשך?

"שינוי מבני יוביל בסופו של דבר למכירה, לרכישת חברה מתחרה או למיזוג עם אחת מהחברות הוותיקות. במקרה שכזה נתח השוק ומספר הלקוחות יהוו את הבסיס העיקרי לתמחור העסקה".

גולן טלקום - מה התוצאות?

"גולן טלקום מציגה כנראה הפסד בפעילותה השוטפת אך בתקופה זו הנתון החשוב ביותר עבורה הוא תזרים המזומנים. גולן שבימים אלו כמעט ואינה מבצעת השקעות ברשת מציגה להערכתנו תזרים גבוה בהרבה מכפי שהיה ניתן לחשוב מהצצה לדוח הרווח והפסד. ההכנסה המוערכת בשנת 2013 עומדת על כ-144 מיליון שקל".

מה ההיגיון בשיגעון?

"סלקום היא חברת הסלולר הגדולה בישראל, עם כ- 3.1 מיליון לקוחות. 85% מהשווי של סלקום נגזר מפעילות הסלולר והיתר מפעילות נטוויז'ן. כל מנוי סלולר שווה כ- 2,250 ש"ח. להערכתנו, גולן טלקום תסיים את 2014 עם הפסד של כ-40 מיליון שקל ובסיס של כחצי מיליון מנויים. כלומר, לפי שוויו של מנוי סלקום, גולן טלקום תהיה שווה כ-1.1 מיליארד שקל בסוף 2014".

אבל ה-ARPU של גולן טלקום כמחצית משל מנוי סלקום?

"ה-ARPU נמוך יותר והלקוח נחשב לנאמן פחות, אך מגיעה להעלמת מתחרה מהשוק. בשקלול שיקולים אלו אנו מעריכים את שוויו של מנוי גולן טלקום בכ- 70% משוויו של מנוי סלקום (1,575 שקל למנוי) שווי זה גוזר לגולן טלקום שווי של 790 מיליון שקל בסוף 2014, גבוה משמעותית מכפי שהושקע עד כה בחברה".
האנליסט אורי ליכט מבית ההשקעות IBI
האנליסט אורי ליכט מבית ההשקעות IBI

תגובת גולן טלקום: "חברת גולן טלקום הינה חברה פרטית וככזאת אינה נוהגת לפרט בערוצי התקשורת את נתוניה, אך עם זאת אינה יכולה להישאר אדישה לנתונים הבדיוניים וההזויים שמופיעים בדו"ח שפרסמה איביאי. חשוב לציין שהנתונים כמובן אינם מגולן טלקום ואין קשר כלשהו בינם ובין המציאות. גולן טלקום תמשיך את המהפכה התקשורתית בזירת הסלולרית ובקרוב גם בחבילת טריפל".
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  היא לא שווה כלום כי..............
  pincocpa 10/06/2014 20:28
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הרגולטור לא יאשר מכירה, רכישת מתחרה ומיזוג. על - כן, מה שלא ניתן למכור ושלא מפיק רווח אין מחיר חוץ מאפס כי אף אחד חיצוני גם לא יקנה !!!!!
  סגור
 • 8.
  התגובות הממומנות מאפ"ס פתאטיות
  ho 10/06/2014 17:05
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אפס אורנג פלאפון סלכלום
  סגור
 • 7.
  לא הבנתי איך חברה נפסידה
  אהרון 10/06/2014 17:04
  הגב לתגובה זו
  1 5
  לא ברור איך חברה שמפסידה 100 מיליון בשנה שווה 1.1 מיליארד שח
  סגור
 • החברה לא מפסידה !! הרוויחה 790 מליון שח בשנתיים !
  נופר 14/06/2014 11:59
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לא ברור איך ניאל גזביה ומיכאל גולן במאמץ למכור את גולן כפי שנחשף לתקשורת במחיר 1.1 מיליארד שח !!! האנליסט חושף למעשה את המחיר האמיתי של גולן - וניתן להבין שחברת גולן גזרה קופון של 790 מךליון שח בשנתיים בהשקעה של פחות מ-300 מליון שח בישראל !!
  סגור
 • 6.
  גולן מתקיימת כאן תוך אחיזת עיני הציבור ושיווק מיומן ..!
  נפגע גולן לא סולח 10/06/2014 16:52
  הגב לתגובה זו
  4 2
  מיכאל גולן יכול להצהיר בכתבות שיווקיות שחברת גולן הינה המגייסת מנויים מס1 לחודש מאי...בפועל חברת גולן טלקום איננה מצליחה לזכות באמון הציבור ולגייס לפחות מליון מנויים כנפוליאון המהפכה ..))שוב מתגלה שחברת גולן מתקיימת כאן על בסיס אחיזת עיני הצביור בשיווק "שיקרי" גם לעניין נתוני הגיוס לכאורה שהיא מפרסמת בתקשורת לאורך כשנתיים .זהו מסע שיווקי ובמה בחינם לשווק גולן בתקשורת ...))הציבור הישראלי יודע את מחיר הנזק האמיתי של מהפכת הסלולר ולא קונה את מסע ההשמצות שגולן מנהלים כלפי כווולם בשוק התקשורת והסלולר בכדי לשווק את גולן לציבור בהפוך על הפוך ..)))העובדה היא שרוב הציבור נותר בחברות סלולר וותיקות-חברות הדיסקאונט שלהם - וחברות וירטואליות .
  סגור
 • 5.
  מיכאל גולן GOLANTELECOM לא השקיעה בישראל כלוווום !!!
  שלום חדד 10/06/2014 16:27
  הגב לתגובה זו
  8 3
  מיכאל גולן לא השקיעה בישראל כלוווום !!!חברת גולן טלקום מתקיימת על בסיס חוק שחוקק במיוחד עבור הכשרת מיכאל גולן לשוק הסלולר ...על גב אפסס השקעה בתשתיות ו"עושק" תשתיות בעלי מיזם פרטיים בישראל -3 חברות הסלולר שמעולם לא קיבלו תמיכת כספי ציבור/מדינה בהתקימותם והרשיון שבידם -אך נאלצו להעמיד "להלאים" תשתיותהם לרשות מיכאל גולן ..יש מבין ? "חוק ההסדרים 2010-2011 " -סעיף 5 - נדידה פנים ארצית -במסגרת תיקוני החקיקה שהתקבלו ובמטרה לאפשר כניסתן של חברות סלולאריות חדשות אשר יתחרו בשוק הסלולר הנשלט נכון להיום על ידי מספר מפעילים מצומצם ביותר, נקבע כי החברות הסלולאריות הקיימות תהא חייבות לארח את החברות הסלולאריות החדשות על הרשת שלהן וזאת עד שהחברות החדשות שיכנסו לשוק ישלימו את פריסת הרשת שלהן. מתגלה שתחילתו של סדר בענף הסלולר חוקק רק בשביל להכשיר לעם טייקון תחמן תוך גרימת נזק לכלל כספי החיסכון והפנסיה של כוולנו בנזק אמיתי של 9.1מיליארד ש"ח בחסות מיכאל גולן ומהפכת כחלון ...!!
  סגור
 • 4.
  golantelecom = "אקזיט" של טייקון על גב המדינה והצרכנים
  אליה קפיטולינהNLO 10/06/2014 16:25
  הגב לתגובה זו
  6 1
  זאת לא חוכמה להציע ללקוחות חבילת סלולר שתעלה פחות ממאה שקל בחודש ולשבור את השוק, כאשר אתה לא צריך להשקיע כסף בהקמת רשת.!!! זו כמעט גאונות של טייקון תחמן לצפות שהמדינה תתקפל בפניו אחרי שיגרום לצרכנים להתמכר למחיר הנמוך.מי שהצליח לגזור קופון ולצפות באופן כמעט נבואי את ההתנהלות של הרגולטור הישראלי הקפריזי הוא גולן -גולן בנה מעט אתרי סלולר יחסית,(שחלקם כבר פורקו בחודש 12/2013 כפי שקראנו באתר זה ) אבל סביר להניח שהוא יפרק אותם לאחר שיעבור להשתמש ברשת של סלקום.גולן, בדומה להוט מובייל, התחייבה להקים רשת בפריסה ארצית כאשר זכתה במכרז הסלולרי לפני שלוש שנים. האם הדרישה הזו היתה נכונה או לא? על השאלה הזו אפשר להתווכח, אבל אין ספק שהתדרים שווים מאות מיליוני שקלים שאותם קיבלו החברות במחיר אפסי. עברו שלוש שנים מאז הזכייה ובשוק הסלולר מתנהלת היום תחרות עזה. אבל מה לגבי ההתחייבות של הזוכים? האם העובדה שהם חתמו על הסכמים עם המפעילים הוותיקים, לא מחייבת את המדינה לשקול מחדש כיצד לקבל תמורה ריאלית עבור הנכסים שלה?ניתן לראות איזה מאבק מתנהל סביב נכסי המדינה בכי"ל ובשוק הגז, ולהשוות זאת למצב בתחום הסלולר.
  סגור
 • 3.
  תענוגגגג ...לדעת שגולן מדממים מליונים (ל"ת)
  שישקו 10/06/2014 16:15
  הגב לתגובה זו
  10 2
  סגור
 • 2.
  ע"פ מה חישבו שהם מפסידים?
  noamro 10/06/2014 13:42
  הגב לתגובה זו
  2 10
  לגולן אין הנהלה שמנה ומנופחת. לגולן אין מערך מרכזי שירות שעולה הון תועפות (ארנונה\משכורות\חשמל\מים\...) מכיון שהכל באינטרנט. לגולן אין מערכת מחשוב יקרה בגלל שאצלה התעריף מאוד פשוט. אז לפי מה הם קובעים שהוא מפסיד. להערכתי הוא יוכל להשאר בתעריפים האלה עוד הרבה זמן עד שאחד, או יותר, מהדינוזאורים מחברות האפ"ס יפול
  סגור
 • 1.
  למה IBI מנתחים חברה פרטית? משעמם להם?
  ff 10/06/2014 12:46
  הגב לתגובה זו
  3 9
  חבורת אפסים שמכרו את הנשמה שלהם לסלקום
  סגור
 • תחמנות מיכאל גולן נחשף לעם - טייקון שגוזר קופון על כולם (ל"ת)
  ZZZZZ 10/06/2014 16:16
  הגב לתגובה זו
  9 2
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות