משבר דיור גם בבריטניה? גרינספן מאמין שזה אפשרי

את הדברים נשא היום בראיון שהעניק ל-BBC, ובראש הדברים חזר על אמירתו מהשבוע שעבר כי הסיכויים למיתון הם פחות מחצי. התייחס לעליית מחירי הדיור בבריטניה בשנים האחרונות ואמר שהמצב די דומה למה שקרה בארה"ב
|
משבר דיור גם בבריטניה? גרינספן מאמין שזה אפשרי

יושב ראש הפדרל ריזרב לשעבר, אלן גרינספן, אמר היום בראיון ל-BBC כי הסיכויים למיתון הראשון בכלכלה האמריקנית מזה שש שנים עלו בצורה משמעותית עם נפילת מחירי הבתים, אשר מאיימים על חוסנה של הצריכה הפרטית. כידוע מנוע הביקושים של הכלכלה האמריקנית היא הצריכה הפרטיתף שאחראית, לשני שלישים מצד הביקוש.

"הסכנה למיתון עלתה בצורה חד משמעית", אמר גרינספן, שיפגוש את ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, בסוף השבוע. גרינספן אמר היום כי הסיכויים למיתון הם פחות מ-50-50 , בכך בעצם חזר על הצהרותיו מה-23 לספטמבר.

הפדרל ריזרב הפחית את שיעורי הריבית להלוואות בין לילה ל-4.75%, בשבוע שעבר, זאת בכדי למנוע מהמיתון בשוק הדיור לחלחל לתוך הכלכלה האמריקנית. מכירות הבתים החדשים ירדו ב-8.3% בחודש אוגוסט, ומחיריהם נפלו בצורה החדה ביותר מאז 1970, כך דיווחה לשכת המסחר בארה"ב אתמול.

גרינספן מצביע בדיוק על הסיכון למיתון בארה"ב, אמר Matthew Sharratt, כלכלן בבנק אוף אמריקה. "הסיכון המובהק הוא שהצריכה הפרטית תחלש וזאת נקודה לדאגה עבור ארה"ב", כך הוסיף.

מזכיר האוצר לשעבר, לורנס סאמרס, אמר אתמול בראיון, כי קיים סיכון למיתון, זה מוגדר כשני רבעונים רצופים של ירידה בתוצר. רק בחודש מרץ אמר אלן גרינספן שהסיכויים למיתון הם אחד לשלוש.

הפדרל ריזרב, אותו עזב גרינספן בינואר 2006, הפחית את שיעורי הריבית לאחר עלייה בשיעורי העיקולים בסקטור משכנתאות הסאב-פריים, במטרה למנוע משבר אשראי עולמי. כמו כן, יושב ראש ה'פד' לשעבר לא חסך מילים גם על הכלכלה הבריטית, וטען כי האפקטים על שוק הדיור בבריטניה, לאחר שהמחירים שילשו את עצמם בעשור האחרון, עשויים להיות די דומים למה שקורה בארה"ב.

"שתי הכלכלות שלנו מושתתות על הצרכנים, אלו מונעים בידי אפקט העושר", כך אמר גרינספן בראיון ברדיו. "אפקט העושר עלול להיפגע משמעותית וההוצאה הפרטית תחלש", כך הוסיף לסיכום.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות