אלו האירועים שמעיבים הבוקר על המסחר: "לבנקים המרכזיים לא היתה ברירה"

אפקט הריבית השלילית ממשיך לרכז עניין. נגיד בנק מרכזי הביע אופטימיות הבוקר, אבל בשטח מנהלי הקרנות בלחץ
 |  (5)
ירידות, צילום: Getty images Israel
העלייה של מדד דאו גונ'ס אמש מעבר לרמה של 18,000 נקודות, יחד עם עליית מחיר הנפט לשיא מתחילת השנה, לא הצליחו לטשטש את נתוני המאקרו שמעיבים הבוקר על המסחר ואת אפקט הריבית השלילית שמתעתד לתת אותותיו באג"ח הממשלתי של גרמניה. 
החולשה של הסחר הבינלאומי ממשיכה לכרסם בכלכלה הגרמנית, שם פורסם הבוקר כי הייצוא בחודש אפריל רשם האטה חדה. לאחר עלייה של 1.4% בפברואר ושל 1.9% במארס, הייצוא הגרמני בחודש אפריל נותר ללא שינוי - מה שמתדלק את חששות המשקיעים להאטה.
בעוד ה-S&P500 כבר כמעט נוגע בשיא כל הזמנים, הדאקס רחוק מכך ואם נסתכל על שוק האג"ח הממשלתי, נראה כי אחרי יפן ושוויץ, איגרות החוב של גרמניה ל-10 שנים קרובות מרחק נגיעה לתשואה שלילית. (לכתבה המלאה - לחץ כאן)
ובהקשר לריבית השלילית, נגיד הבנק המרכזי של יפן אמר היום כי כבר רואים אפקט חיובי על הכלכלה כתוצאה מהריבית השלילית שהשית הבנק בפברואר האחרון. ההתבטאות הזו מזכירה במעט את התנהלות הפד' בארה"ב שנוקט במסרים סותרים, כאשר רק לפני מספר ימים דחה ראש ממשלת יפן העלאת מסים כתוצאה מחולשת הכלכלה. נציין בנוסף כי הבוקר קוריאה חתכה את הריבית לשפל כל הזמנים - 1.25%. בסין פורסם מדד המחירים שהקל במעט את הלחץ האינפלציוני על הבנק המרכזי אבל לא מספק תמונה מעודדת לכלכלה. מדד המחירים ליצרן בחודש מאי ירד 2.8% - פחות מהצפי של הכלכנים לירידה של 3.2%. מדד המחירים לצרכן עלה ב-2% בחודש מאי - פחות מצפי הכלכלנים לעלייה של 2.2%.
בחזרה לגרמניה. פורום מנהלי הקרנות שהתכנס בברלין השבוע, וכלל 1,300 מנהלי קרנות, העלה כי אלו די פסימיים בנוגע לניסוי הכלכלה של הבנקים המרכזיים בעולם. "אני חושב שזה בהחלט נכון לומר שמדובר בניסוי כי זה אף פעם לא נעשה בסדר גודל כזה", אמר אלכסנד אינכן, מייסד Ineichen Research and Management. "בשנת 2008 היה לנו את משבר ליהמן ברד'רס והבנקים המרכזיים התערבו. שזה נחמד. אבל הרבה מהשינויים המבניים לא נפתרו. הרבה מהמינוף עבר מהמגזר הפרטי לזה הציבורי. הסיכונים הם מבניים, ולכן אני חושב שהריבון היום בשווקים הוא המשבר הבא או יש לומר: ה'ליהמן ברד'רס הבא'".
בהקשר של הניסוי הכלכלי יש להוסיף את המהלך שהחל אתמול, כאשר הבנק המרכזי של אירופה (ECB) החל לרכוש אג"ח קונצרניות, וזאת בנוסף לתוכנית הרכישות האגרסיבית שהורחבה לפני כחודשיים (ה'בזוקה של דראגי'). על הניסוי הגדול של הבנקים המרכזיים אמר מוחמד אל אריאן, הכלכלן הראשי של אליאנס: "בעוד הבנקים המרכזיים לוקחים צעד קדימה, והם אכן עושים זאת באופן שמעט אנשים ציפו מבחינתן נכונותם לקחת סיכון, לא היתה להם פשוט ברירה".
היום בשעה 15:30 בצהריים צפוי להתפרסם בארה"ב נתון דרישות האבטלה לשבוע החולף. לאחר דו"ח התעסוקה המאכזב בשבוע שעבר, מעניין יהיה לראות האם גם בדרישות האבטלה תרשם עלייה. צפי הכלכלנים הוא לתוספת של 270 אלף דרישות.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  אבוי לנו, מוקפים מכל עבר בשמאל קיצוני.....
  קורמורן 13/06/2016 09:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שר הבטחון המודח, רב אלוף במיל', סגן הרמטכל, ראשי מוסד ושב"כ לשעבר, אלופים ותתי אלופים במיל' (כולל חולדאי) כוווווולם שמאל ולא סתם שמאל אלא שמאל קיצוני. הם לא לבד. כל מי שאיננו ימין קיצוני הרי הוא שמאל קיצוני. אין אמצע. אף אחד לא במרכז. או שאתה ימין קיצוני או שמאל קיצוני. ממשלת הימין המסכנה מוקפת מכל עבר בשדים ורוחות של השמאל הקיצוני. הימין השולט בישראל כ 40 שנה עם הפסקות קצרות, לא מצליח לשלוט בגלל השמאל הקיצוני. אז אולי הימין לא יודע לנהל מדינה ? כל הזמן נאבק בדמון ה"סמולני" ולא מצליח לשלוט.
  סגור
 • 2.
  התרגילים של הנגידים
  בר 09/06/2016 13:22
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הנגידים וראשי הממשלות בכל המדינות הקפיטליסטיות עושים כל מה שהם יכולים להגן על כספם של בעלי ההון הגדולים הורדות ריבית והדפסת כסף ומסייעים להם להתחמק מלשלם מיסים וזאת בתירוץ שהם מייצרים מקומות עבודה כל התרגילים האלה נועדו להיכשל הנפילה בוא תבוא וככל שתתאחר תהיה כואבת יותר
  סגור
 • 1.
  חולדאי הפעם הגזמת לגמרה
  עוזב את ת"א 09/06/2016 13:05
  הגב לתגובה זו
  2 2
  לאור דברי הבלע של ראש העיר חולדאי השמאל הקיצוני החלטתי לעזוב את תל אביב. לא מוכן שהמיסים שלי יממנו את החרפה הזאת. אדם משובש דעת נכלולי שלא ראוי להיות בשום תפקיד ציבורי.
  סגור
 • קרית ים
  סאני 09/06/2016 15:26
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כמה שאתה צודק הכולרה מדבר בזמן שנרצחים והוא בצד של המרצחים
  סגור
 • לשני הזבלים שמעלי.
  תל אביבי גאה 09/06/2016 15:41
  הגב לתגובה זו
  1 2
  מחכה שתעופו מתל אביב וכמה שיותר רחוק וכמה שיותר מהר. מה עשיתם בשביל מדינה חולרות? אתם מבינים שאתם מדברים על תת אלוף בחיל האוויר שעזר להציל את התחת הלבנבן שלכם ששכבתם במחילות או מתחת למיטה. נחשב לאחד מראשי העיר הטובים בעולם.
  סגור