מתוך האיגרת - ההמלצה החד משמעית של וורן באפט למשקיעים ל-2017

וורן באפט פרסם את האיגרת השנתית שלו ובה השקפת עולמו. וגם - האם השווקים מתקרבים למפולת?
 |  (16)
האורקל
ברקשייר הת'וואי, חברת ההשקעות של וורן באפט, פרסמה היום את דו"חותיה לרבעון הרביעי של 2016 (הרווח זינק 15% והסתכם ב-6.3 מיליארד דולר, תודה ששאלתם... ראו בהמשך התייחסות למחיר המניה כיום) וכמו בכל שנה באפט פרסם במקביל גם את האיגרת השנתית שלו למשקיעים, איגרת בה הוא מתאר את השקפת עולמו.
ההמלצה החד משמעית של באפט: באיגרת מתאר האורקל מאומהה את ג'ק בוגל כגיבור. בוגל הוא מייסד ענקית ההשקעות במדדים ואנגארד (Vanguard). וכך כותב באפט באיגרת: "אם היה צריך להקים פסל כדי לכבד אדם שעשה יותר מכול אחד אחר עבור המשקיעים בארה"ב, אז ללא שום ספק האדם הזה הוא ג'ק בוגל. במשך שנים דחק בוגל במשקיעים להשקיע במוצרי מדדים בעלי עלות אולטרה נמוכה... במשך השנים לעגו לו מנהלי ההשקעות, אבל כיום - יש לו את הסיפוק לדעת שהן עזר למיליוני משקיעים לראות תשואות גבוהות בהרבה על החסכונות שלהם... לכן הוא גיבור עבורם והוא גם גיבור עבורי".
כאן מגיע באפט להמלצה שלו - להשקיע בתעודה שעוקבת אחר מדד ה-S&P500 והינה בעלת העלויות הנמכות ביותר. וכך הוא כותב: "במשך השנים אני נשאל מידי פעם לגבי המלצת השקעה, ובהמשך אותם למדתי דבר או שניים על האופי האנושי. ההמלצה הקבועה שלי היא תשקיעו בתעודה זולה שעוקבת אחר ה-S&P500. אני אגיד לזכותם של אותם אלה מחבריי שאינם בעלי אמצעים שהם בדר"כ פועלים בהתאם לעצה זו שלי, אבל אני חושב שאלו העשירים, וכך גם קרנות הפנסיה והגופים המוסדיים - הם לא הקשיבו. לאותם עשירים יש בעיה, הם מדברים עם יועצים, ואתם יכולים לדמיין מצב שבו שנה אחרי שנה היועץ יגיד להם 'פשוט תקנו תעודה שעוקבת אחר מדד ה-S&P500', זה ישים קץ לקריירה של היועץ הזה. העשירים רגילים לאכול את האוכל הטוב ביותר, לקבל את ההשכלה הטובה ביותר, הבית הגדול ביותר, ניתוחים פלסטיים וכו', לכן הם מרגישים גם שהכסף שלהם צריך להתנהל בצורה שעולה על ההתנהלות הכספית של ההמונים...", וכאן נותן באפט את משפט המחץ - "כאשר אדם בעל כסף פוגש אדם בעל ניסיון (יועץ...), אותו אדם בעל הניסיון גומר עם הכסף והאדם עם הכסף גומר עם ניסיון".
האם הבורסות בדרך למפולת? כך כותב באפט באיגרת: "כל עשור או משהו כזה עננים שחורים מכסים את שמי הכלכלה, ואז הם במהירות מורידים גשם של זהב. העסקים בארה"ב, ובהם סלי המניות - יהיו שווים בעתיד הרבה יותר. חדשות, גידול בתפוקה, רוח יזמית ושפע של הון ידאגו שזה יקרה, אבל יהיו גם חברות שיישארו מאחור - חלקן לא ישרדו, זו הדימניקה של השוק. יותר מכך, בשנים שיגיעו נראה מהלכים של ירידה מחירים ואפילו פאניקה - זה דבר שייפגע בכל המניות. אף אחד לא יכול להגיד לכם מתי הזעזוע הזה יקרה, לא אני, לא צ'רלי השותף שלי, לא הכלכלנים ולא התקשורת"
במהלך תקופות מפחידות שכאלה, אתם צריכים לזכור 2 דברים: הראשון זה שפחד המוני הוא החבר שלכם כמשקיעים כי הוא מאפשר לקנות במחירי מציאה. השני הוא שפחד אישי הוא האויב שלכם, ושהוא לא מוצדק. משקיעים שנמנעו מהוצאות מיותרות במהלך ההשקעה ופשוט השקיעו בקבוצה של חברות אמריקניות שמרניות ברמה הפיננסית כמעט בוודאות יעשו טוב".
בשורה התחתונה אומר באפט, האיש שעשה את הונו מלדעת לבחור מניות, תשקיעו במדד ה-S&P500 ופשוט תנו לזמן לעשות את שלו.
כך או כך, באפט מגדיל אחזקה במניות : בראיון שנתן לאחרונה חשף באפט כי מאז הבחירות הוא רכש מניות ב-12 מיליארד דולר. בכך הבהיר באפט את עמדתו לגבי כיוון השוק (נציין כי בכל 2015 רכש באפט מניות ב-10 מיליארד דולר בלבד, כלומר באפט האיץ את קצב רכישת המניות). בפועל, תיק המניות של ברקשייר גדל בצורה דרמטית מ-102.5 מיליארד דולר בסוף ספטמבר ל-122 מיליארד דולר בסוף דצמבר. זה קרה בשל עלייה חדה במניות 2 מהאחזקות הגדולות ביותר של ברקשייר (וולס פארגו ואמריקן אקספרס) אבל גם בשל רכישה מאסיבית של מניית אפל ורכישת מניות 4 חברות תעופה אמריקניות.
מניית ברקשייר הת'וואי (סימול: BRK.A) עלתה 30% בשנה האחרונה למחיר שיא כל הזמנים של 255 אלף דולר (שווי שוק של 420 מיליארד דולר).
המהלך המדהים של באפט במניית אפל: באפט נכנס בשנה האחרונה למספר חברות חדשות (בין היתר, למניות חברות תעופה) אבל הרכישה המשמעותית ביותר שבאפט ביצע הייתה מניות של אפל. 61.2 מילון מניות אפל רכש באפט בסכום כולל של 6.75 מיליארד דולר (ראו דיווח). כלומר מחיר באפט רכש את המניות במחיר ממוצע של 110 דולר. ביום שישי סגרה אפל במחיר של 136.6 דולר. כלומר תשואה של 23% תוך זמן קצר. שווי האחזקה של באפט (כלומר ברקשייר) במניית אפל מוערך כעת ב-8.3 מיליארד דולר. באפט נכנס לראשונה למניית אפל ברבעון הראשון של 2016 (אז רכש 9 מיליון מניות) אבל את עיקר הרכישות במניה ביצע ברבעון הרביעי של 2016 וכעת ברקשייר הינה בין 10 המחזיקים הגדולים במניית אפל שלפני מספר ימים פרצה לשיא כל הזמנים. 
הנה 15 האחזקות הגדולות בתיק של ברקשייר (שימו לב, שווי השוק הינו נכון ל-31 בדצמבר.
 
תגובות לכתבה(16):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  תחפשו בגוגל "באפט הפסיד"
  עמוס 02/03/2017 07:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תגלו לא מעט השקעות שהלכו לטימיון. למשל לא מזמן הוא הפסיד יותר ממליארד דולר על השקעה בוולס פארגו. השקעה שהוא שמר לעצמו. באפט משקיע חכם, הוא יודע שהעדר הטיפש מקשיב לו והוא עושה את מה שהוא יכול: מלכודת שוורים. באפט רכש לפני מספר חודשים הצמדה למדד המניות וכעת הוא מחכה שהעדר הטיפש יכנס והוא יברח החוצה.
  סגור
 • 3.
  היכן??
  יניב 26/02/2017 08:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היכן ניתן למצוא את המכתבים של וורן באפט?
  סגור
 • צירפנו כעת לינק בפסקה הראשונה (ל"ת)
  מערכת 26/02/2017 09:21
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 2.
  תעשו "גזור" "הדבק" לבורסה התל אביבית.
  אברום 25/02/2017 19:24
  הגב לתגובה זו
  12 0
  היצמדו לאחד המדדים המובילים. בעלות דמי ניהול מינימלים. וכך תפיקו את המיטב. בלי אנליסטים ובלי יועצי השקעות. זה נכון לכל בורסה בעולם.
  סגור
 • גם לבורסה הפלשתינית והסורית (ל"ת)
  משקיע מוכה 26/02/2017 00:00
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • כן, אם יש במקומות אלה בורסות, הן עוד יפרחו יום אחד.
  משקיע מורווח 26/02/2017 19:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לדעתי כרגע כדאי לשים בפוקוס את בורסת ברזיל. הם בשלבי יציאה מהמשבר...
  סגור
 • 1.
  הביצים משקשקות מפחד..
  למר באפטוש החביב. 25/02/2017 18:57
  הגב לתגובה זו
  60 33
  על אמת..השנים הקרובות שבהן אתה טוען שתהיה פאניקה..הן מחר מוחרתיים..בקרוב מאד. והפעם זה יהיה שונה מכל מה שידענו או ידעת עד היום. כל דבר סופני מגיע תמיד בזמן שהחגיגה בעיצומה..אולי בעצם איזו חגיגה? חוץ מארה"ב ההזוייה הכל על הפנים כולל שלנו שנמוכה בלמעלה מ20 אחוז מהשיא..ואם נתקעתי בטבע..הרי אני רחוק 50 אחוז מלמעלה.אז עשה טובה באפטוש והגד לי מה באמת בתוך ליבך..הרי שניינו יודעים שמחיר מניות רבות שאתה מחזיק לא שוות חצי משוויין ובעת הצרה המתקרבת תהיינה שוות 5 אחוז משוויין.
  סגור
 • וואו....
  מאור 26/02/2017 10:04
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אתה מצפה מבן אדם שמגיב באתר כזה שיבין קצת בכלכלה. אח שלי (או אחות שלי), התגובה שלך מטופשת אפילו בשביל צהובון כמו מאקו. בכל אופן, מאחל לך הצלחה ועושר רב
  סגור
 • שטיות.
  גל 26/02/2017 09:14
  הגב לתגובה זו
  6 2
  איזה שטיות אתה מדבר
  סגור
 • לא דיברתי אפילו מילה אחת
  לגל 26/02/2017 12:05
  הגב לתגובה זו
  3 6
  ובטח לא דיברתי או רשמתי שטיות.
  סגור
 • בגלל זה הוא וורן באפט ואתה לוזר
  טיקטק 25/02/2017 22:56
  הגב לתגובה זו
  21 6
  וכל חייך תהיה לוזר. קנה מדד ותשקיע למשך שנים בלי משחקים מיותרים של לנסות לתזמן את השוק.
  סגור
 • לקיטקט
  זה עוד פעם אני 26/02/2017 12:45
  הגב לתגובה זו
  6 6
  1. עשה טובה אישית..נסה פעם אחת בלבד לכתוב משפט נכון ותואם מציאות וגם שיהיה חכם ויראה על אינטליגנציה גדולה שלך. 2.למשך שנים האם כוונתך ל מעל 50 שנים או אולי 100? זה שאני לוזר זה נכון מאד..אבל מהיכן אתה יודע זאת? האם באמת בדקת או דיווחו לך מרגליך. אז כדאי להיות רגוע. אני לוזר אחד הגדולים בעולם כקבוצה פרטית לחלוטין. וזה ממש כייף להיתרווח על הכורסה ולעיין בשטויותיך ושל חבריך. בגלל זה אתם מפסידים בכל דבר בחיים..יש לכם הערכות שלא נשענות על כלום והן כושלות תמיד..הבנת אז אשמח. אם לא הבנת גם אשמח.
  סגור
 • אחד הריווחיים בעולם.
  לוזר מיוחד 26/02/2017 12:24
  הגב לתגובה זו
  17 15
  הפער בין באפט אלינו בגודל היה ב1992 בגודל התיק היה פי 20. הפער היום 2017(לטובתו כמובן) הוא פי 7. אם אתה מסוגל לעשות חשבון פשוט..עשה אותו ותתפלא..אגב: לא מבינים בתיזמון ומשחקים מיותרים. זה שאתה כותב כל יום את אותה תגובה בדיוק ולא משנה מה ארשום..ממש לא עושה אותך לחכם או צודק..למרות שאתה חמוד.
  סגור
 • אתה זיין שכל רציני אדון איציק100
  ללוזר המיוחד 26/02/2017 13:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל מה שאתה עושה זה טחינת שכל בלי קבלות ובלי כלום. קבוצה ,]פרופסורים , הכל מהדמיון הפרוע שלך. אני אגיד לך מי אתה בדיוק. אתה חתיכת לוזר שיצא מהשוק ההון לפני כמה שנחם בגלל שחשב שתהיה מפולת שמשום מה לא הגיעה , מאז חזית בראלי הכחי חזק של השנים האחרונות ואם ואתה הלוזר הגדול לא עשית מזה כסף. מי שלא הצליח להרוויח כסף גדול בשנים האחרונות הוא באמת לוזר בגלל שהרבה כמוך מנסים לתזמן את השוק ובסוף כולם מפסידים. קיבלת עצה מגדול המשקיעים בעולם , להשקיע במדד למשך שנים ובלי לשחק משחקים , ואתה עוד מזלזל בבאפט , מי אתךה חושב שאתה ? אתה בסה"כ לוזר עלוב וכל חייך תישאר כזה. אתה יודע למה ? בגלל שאתה נעול במחשבות שלך. שמע , יש אנשים שצריכים ויכולים להרוויח בשוק ההון , ויש כאלה שזה גדול עליהם ולא בשבילם , אז קח עצה ואל תבזבז את זמנך , כי טוב לא יצא לך מזה ,אתה רק תפסיד כמו תמיד לאנשים חכמים ממך ותשאיר את כספך אצלם.
  סגור
 • איני מוכן בשום אופן להיות אדונך כמו שכינית אותי בכבוד .
  איציק 26/02/2017 16:13
  הגב לתגובה זו
  1 1
  תודה שהיסברת לי מי ומה אני. לא ידעתי עד כה. לגבי זיין שכל או טחינת שכל..כרופא איני מכיר מונחים שכאלו בשום תחום רפואי. האם חווית דברים שכאלו ואתה מוכן להשכילני. ואז אומלץ לפרס נובל לרפואה עם מעשים שהעולם טרם ידע. את הפרס הכספי אתרום לך. סך הכל אתה חמוד ולא מזיק.
  סגור
 • אולי הוא טוקבקיסט בתשלום ?
  יהודי 26/02/2017 14:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כמו שבאפט אמר. היועצים מיותרים. אני משער שהמשפט הזה עולה להם ביוקר. מה זה בשבילם לשלם לכמה טוקביסטים שיצננו את הביקורת הקשה שלו?
  סגור