האם הקרקע באמת בשלה להעלאת ריבית?

המשק מסתדר היטב גם בריבית הנוכחית והיא זו שעזרה לו מאד להתאושש; כל הדיבורים על התחזקות הדולר הם אינטרסנטיים וחסרי כל בסיס
|
(8)
כמו בכל סרט טוב, בו יודעים הכותבים והעורכים לבנות את המתח שלב אחר שלב על לנקודת השיא, כך גם אומני שוק המט"ח, בעיקר הבנקים הזרים יחד עם כתבי החצר שלהם, דואגים להכשיר את הקרקע לגל הקרוב של המניפולציה בשקל אותה הם מבצעים פעם אחר פעם בשנים האחרונות.
ביום שישי האחרון נסחר הצמד דולר שקל סביב 3.64 שקל לדולר, כשלפתע בשעות הצהרים (איך לא) הופיעו מוכרים ובמחזור נמוך הפילו את הצמד ל 3.625. מיום שישי החלו כתבות בעיתונים על מנת להעלות את הציפיות וללחוץ את בנק ישראל לקראת הודעת הריבית היום. לפחות בשוק עושה בינתיים הלחץ את שלו והצמד נסחר בדקות אלו סביב 3.615.
הודעת הריבית היום, במיוחד על רקע הודעת הנגידה כי לא תמשיך לקדנציה נוספת הופכת להיות אקוטית במיוחד. מסיבות העיתונאים המלוות את הודעת הריבית הן דבר חדש יחסית וכל הגופים הכלכליים והשחקנים מייחסים להן חשיבות רבה. מסיבות העיתונאים האחרונות היו יחסית משעממות אולם לקראת מסיבת העיתונאים היום השכילו השחקנים ליצור מתח רב וכל מילה ופסיק שייאמרו וייכתבו שם חייבות לעבור בחינה מדוקדקת.
קשה שלא להיזכר במסיבת העיתונאים הראשונה שערך בנק ישראל בנושא. במקום להתמקד בעיקר הפך בנק ישראל את האירוע למסיבה של ממש, נתן במה למי שלא אמור להיות שם. כולם בלעו בשקיקה את הבטחת מחלקת המחקר שהריבית אמורה לעלות לקראת סוף השנה (אל תתבלבלו, זה היה לפני שנתיים) וה"חרקירי" בשוק המט"ח לא אחר לבוא. כולי תקווה שגם בבנק ישראל זוכרים את הפאשלה ולקראת מסיבת העיתונאים היום יעשו עבודה טובה יותר.
האם באמת בשלה הקרקע להעלאת ריבית? בוודאי שלא. המשק מסתדר היטב גם בריבית הנוכחית והיא זו שעזרה לו מאד להתאושש. כל הדיבורים על התחזקות הדולר הם אינטרסנטיים וחסרי כל בסיס. הדולר התחזק בעולם ועל כן התחזק גם כאן. השקל כמעט ולא נחלש ובתקופות מסוימות השנה היה אפילו ברמה הרבה יותר נמוכה מרמתו היום- כלפי סל המטבעות כמובן שהוא זה שבוחן את עוצמת השקל.
מה שקורה כאן לאחרונה הוא משחק המנותק מהמציאות הכלכלית. העודף בחשבון השוטף השנה ירד באופן דרמטי ורכישות בנק ישראל בתחילת השנה הסתכמו ביותר מכל העודף. היצואנים כמעט ולא ממירים היות ורובם הגנו על עצמם בגל העליות האחרון. הגופים המוסדיים הקטינו לאחרונה את היקף ההגנה על השקעותיהם בחו"ל, מה שתרם לפיחות השקל. הספקולנטים חטפו מהלומה לא קטנה בחודשיים האחרונים אולם הם לא נעלמו והם רק חיכו לשעת הכושר וזו הגיעה. ראינו את זה בפקיעת האופציות האחרונה לפני כשבועיים וזה ממשיך בסוף השבוע האחרון והיום.
אסור לבנק ישראל לתת יד לתופעה. לטעמי היה נכון אילו הבנק היה ממשיך להתערב ומספק רוח גבית להיחלשות השקל כפי שעשה בעבר אולם הבנק העדיף לשבת ולהתבונן מהצד בפעילות השוק. ברגע שתופעה כזאת שמסכנת את ביצועי המשק ולא תורמת מאומה שבה ומתרחשת על הבנק להראות שהוא בזירה ולא לאפשר זאת. בהודעה המלווה את החלטת הריבית(שסביר להניח שתישאר ללא שינוי) טוב יעשה הבנק אם יתייחס גם לנושא שער החליפין ויוכיח את נחישותו גם בשטח.
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  לא להאמין למי שהועף מהבינלאומי
  משה לניר 15/07/2018 12:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חפשו בגוגל "פרנק הבינלאומי" ותבינו עם מי יש לכם כאן עסק.
  סגור
 • 6.
  שוב=הטעות=חוסר הטלת-ריבית שלילית נגד יבוא המטח
  איתן 09/07/2018 21:29
  הגב לתגובה זו
  0 1
  גם דוויטשה בנק- הימר על השקל-והנגידה מתעלמת מריבית שלילית במטח השוויצרים וסינגפור-מטילים ריבית שלילי התרגיל הזה היה מובן - כבר בסוף שנות ה 80 כי בחוכמה תעשה לך,,,,,
  סגור
 • 5.
  Lower Shekel, unless EURO Breaks 1.180 daily close
  Boris 09/07/2018 20:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  For last 5 months we have predicted Shekel Moves with high precision. It can all be seen either at linkedin or facebook , boris chikvashivli, feed. Prediction was , Shekel move lower. Now we have the above condition, which is a condition on EURO. If EURO does not get stronger, SHEKEL will not get stronger. Therefore, EURO must close above 1.1800 , to create further upside for EURO and for SHEKEL or DOLLAR GETS STRONGER into EARLY AUGUST and maybe even SEPTEMBER
  סגור
 • 4.
  איך אתה נשאר אופטימי
  דן 09/07/2018 14:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל כך הרבה שנים ? הנסיון והמעשים מראים שלא לומדים בבנק ישראל את הלקח . אולי צריך להודיע להם שאירנים עושים מניפולציות על השקל על מנת שיתעוררו :)
  סגור
 • 3.
  העלאת ריבית חיונית להחזרת היציבות לכלכלה
  חובבן 09/07/2018 14:03
  הגב לתגובה זו
  1 4
  היעד של ריבית 4% הוא יעד חשוב וצריך לחזור אליו מהר ככל האפשר. הנזק העצום מהעברת הון אדירה מהשכבות החלשות לעשירים כבר נעשתה ואין יעלה על הדעת שבנק ישראל ימשיך במדיניות זו המייצרת את הפער החברתי מהגדולים בעולם כשעשירי הנדלן ממשיכים להתעשר על חשבון שכבת העבדים האבודים. גם מבחינת שער החליפין העלאת הריבית תאפשר את המשך מגמת הפיחות ותחזיר את השקל לרמה נכונה יותר לטובת הקטנת הייבוא והגדלת הייצוא. ללא העלאת ריבית ימשיכו לזרום לכאן כספי מטח שיהינו מהיציבות והביטחון בשוק האגח הממשלתי כפי שקרה בשנים האחרונות שהורדת הריבית חיזקה בצורה מלאכותית את השקל
  סגור
 • ה-צעה-כדאי שתחזור למורים שלך-הם יסבירו לך את מה שכתבתה- (ל"ת)
  ???? 09/07/2018 21:21
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 2.
  הקרקע מעולם לא הייתה בשלה ל 0 אחוז ריבית. (ל"ת)
  אתה מדבר מפוזיציה 09/07/2018 13:52
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  צודק מר פרנק
  דודי 09/07/2018 13:40
  הגב לתגובה זו
  0 2
  ויש ספקולנטים וגופי השקעה מחו"ל אינטרסנטים, שרוצים בכוח לחזק את השקל, בניגוד לכל היגיון לכלי, וזאת כאשר הפרשי הריביות בין הדולר לבין השקל הולכים, גם אם במהלך השנה הריבית השיקלית תעלה ב- 0.5 עד 0.75%.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות