חברון: "המלחמה בטרור באירופה עשויה להוביל להסלמה - שתיפגע בצמיחה"

לפי הכלכלן הראשי של אקסלנס: "ענפי התיירות משמעותיים לכלכלות הגדולות באירופה ופגיעה בהן, גם אם זמנית, תהיה קשה"
|
גליקמן נטלר סמסונוב. ישראל שומרת עליכם לפני שזה יגיע לאיטליה וצרפת, צילום: יח"צ

שבוע המסחר באירופה נפתח בירידות בצל ארועי הטרור בסוף השבוע אך נראה כי הבורסות מפגינות עוצמה ומתקנות ירידות של כ-1% אל מעבר לטריטוריה הירוקה. ברקע לפתיחה האדומה - הערכות כי הבנק המרכזי בארה"ב יעלה את הריבית עוד השנה.

ארועי הטרור שפקדו את צרפת העיבו על פתיחת המסחר כאשר המשקיעים שואלים האם לפנינו תקופה מרובה בארועים שעלולים להכביד על הכלכלה בגוש האירו, או שמא מדובר בארוע נקודתי בר חלוף.

לפי יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס: "המלחמה בטרור באירופה עשויה בהחלט להוביל להסלמה שתיפגע בצמיחה. ענפי התיירות משמעותיים לכלכלות הגדולות באירופה ופגיעה בהן, גם אם זמנית, תהיה קשה. מלבד זאת, להערכתנו עוד מוקדם מאוד להעריך את המצב באירופה. התוצר בגוש האירו המשיך לעלות בקצב מתון גם ברבעון השלישי. גרמניה וצרפת, שתי הכלכלות הגדולות בגוש, הציגו שיעור צמיחה של 0.3% כל אחת, זאת, בעוד מדינות כדוגמת איטליה, הולנד ופורטוגל הציגו שיעורי צמיחה מתונים עוד יותר".

"ב-ECB ממשיכים להצהיר שישתמשו בכל האמצעים והכלים שברשותם לשם הגעה אל יעד האינפלציה שהציבו. מצד שני, אנו מעריכים שבמידה והריבית בארה"ב תעלה בחודש הבא, באירופה ימתינו ולא ינקטו בפעולות מרחיבות נוספות, לפחות לא כרגע. סך הכל, שתי המטרות שלשמן הוכרזה תכנית ההרחבה, פיחות בשערו של האירו והפשרת שוק האשראי, עומדות בציפיות ומציגות שיפור ועל כן, לא נראה שנקיטה בפעולה מרחיבה נוספת תתרום בצורה משמעותית לשיפור הפעילות הכלכלית".
 
חברון מוסיף כי בבנק המרכזי האירופי היו שמחים הרבה יותר לראות שיפור בכלכלה הסינית, בדגש על התאוששות הביקושים שתתרום ליצוא האירופי ומכאן גם לשיפור משמעותי בצמיחת התוצר שם.

"מלבד העלאת הריבית, לגבי האינפלציה באירופה ובעולם בכלל, אנחנו צופים קפיצת מדרגה בתחילת שנת 2016 (אזור פברואר), כאשר המדדים עם הצניחה החדה במחירי הנפט יצאו החוצה. עוד בנושא זה, חייבים להסתכל לטווח ארוך יותר כאשר מחירי הנפט כיום מצויים בשפל ולכן, קיימת הסתברות גדולה יותר לעלייה בתוך שנה מאשר ירידה נוספת".

גם לפורטוגזים נמאס

מפלגת השלטון בפורטוגל איבדה את הרוב בפרלמנט על רקע איחוד בין מפלגת הסוציאליסטים ושתי מפלגות האנטי-צנע במדינה. לדברי חברון: "הסיבה: תמיכתה של מפלגת השלטון בצעדי הצנע הנוכחיים. נכון להיום, אין הדבר יוצר חששות מהגעה לחדלות פירעון, כדוגמת אלו שיוחסו ליוון. מצד שני, הדבר מוכיח בהחלט שכוחן של מפלגות האנטי- צנע ברחבי גוש האירו לא פחת, גם לאחר הכישלון היחסי של מפלגת 'סיריזה' ביוון".

בנוגע לשוק המקומי, באקסלנס צופים כי הריבית תשאר על כנה בתקופה הקרובה, בייחוד על רקע הסבירות להעלאת ריבית בארה"ב.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות