אין הפתעות: ריבית פברואר נותרה על 1.75%; "הסכנות במשק העולמי פחתו"

בנק ישראל ציין כי לראשונה מזה זמן רב, ישנן הערכות בבתי ההשקעות לפיהן הסיכונים במשק העולמי פחתו. הערכה בכלל פיננסים: "הפחתת ריבית כבר במאי 2013"
|
(3)
סטנלי פישר
הוועדה המוניטרית של בנק ישראל הודיעה הערב (17:30) על החלטת הריבית לחודש פברואר. בדומה להערכות, הריבית אותה קבע הבנק לא השתנתה ונותרה על כנה ברמה של 1.75%. ברקע לפרסום ההודעה רשמו המטבעות המובילים, האירו והדולר עליות של 0.44% ו-0.48% בהתאמה.

בהודעה המצורפת צוין כי לראשונה מזה זמן רב, ישנן הערכות בבתי ההשקעות לפיהן הסיכונים במשק העולמי פחתו. בהמשך לכך, הסיכון מפני החרפת משבר החוב באירופה , ואי הודאות בנוגע לסכנת ה'צוק הפיסקלי' בארה"ב פחתה אף היא.

יתר על כן, ציין בנק ישראל כי ההחלטה נובעת בין היתר מהתפתחות המחירים והצפיות לאינפלציה לשנה קדימה שממשיכים להצביע על סביבת הנמוכה ממרכז היעד.

בנוסף, האינדיקטורים השונים לפעילות הריאלית תומכים בהערכה כי במחצית השנה האחרונה חלה האטה בקצב התרחבות הביקושים, תוך יציבות בקצב צמיחת התוצר וירידה בייבוא. בהתייחס לסקטור הדיור, ציינו בבנק כי קצב עליית מחירי הדיור ממשיך לעלות.

סמנכ"ל ההשקעות באלפא פלטינום קרנות נאמנות, אסף שאול: ההחלטה נבעה מהעובדה שמחירי הדירות ממשיכים לעלות והיקפי המשכנתאות ממשיכים לגדול. בנק ישראל עדיין מחכה לבחון את השפעת הורדת הריבית מהחודש הקודם והשפעת המגבלות החדשות על נוטלי המשכנתאות".

רונן מנחם, מנהל מחלקת ההשקעות והאסטרטגיה במזרחי טפחות: יש בהודעה רמזים קלים לכך שהריבית לא תשתנה בקרוב. על פי הבנק, עד להרכבת הממשלה תשרור אי ודאות לגבי אופן ההתמודדות עם הצורך להתאים את התקציב למגבלות הגירעון וההוצאות".

אמיר כהנוביץ, הכלכלן הראשי בכלל פיננסים צופה קדימה: "התנאים המקומיים תומכים ברובם בהפחתת נוספת, זאת לעומת התנאים הגלובאליים שתומכים ברובם בהמתנה. במצב שכזה יעדיף להערכתנו בנק ישראל להפחית את הריבית, ובמיוחד לאור התופעה העולמית של מלחמת מטבעות".

גולן ספיר, המשנה למנכ"ל בסיגמא בית השקעות: "דווקא הנגיד האירופאי דראגי בהצהרתו אודות הקרבה לסיום משבר החוב ביבשת הוא שמקבל על פישר בהחלטתו. אפשר והתייצבותה של אירופה תפיח תקווה בצמיחה שתיובא הנה באמצעות היצואנים הישראלים, תעודד את הצמיחה במשק
ואולי אף בהמשך תשחרר את האינפלציה ותחייב את הנגיד ברמת ריבית גבוהה מזו הקיימת כיום".

צח ברקי הכלכלן הראשי של קבוצת דן אנד ברדסטריט מתייחס לצפוי בהמשך: "בטווח הקצר, צפויה להימשך מגמת הפחתות הריבית, למרות ההתייקרות הצפויה במחירי הדירות כתוצאה מכך".

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  חודשים דמגוגיה שיקרית לפראייר=בועה בפיצוץ בפני האשמים! (ל"ת)
  פרו-נדלן=בלוף שיווק 28/01/2013 22:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  עלק קרן המצאה של הפולנים
  מיזרחי נ 28/01/2013 19:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיאכן צצה הקרן ליוצא שואה מה זה קרן בטח מהמיסים שלנו.מה זה קרן בטח בור ללא תחתית.תפרסמו כמה נלקח כול שנה מהבור הזה,מתי נחלק גם מהקרן לזקנים העניים מדוח העוני?
  סגור
 • 1.
  שומרים על הבנקים ולא על האזרחים
  אנונימי 28/01/2013 18:44
  הגב לתגובה זו
  0 1
  פישר וחבר מרעיו אשמים לא פחות מהממשלה ברמות המחירים המטורפות של הדיור. במקום להגן על האזרחים בנק ישראל מגן על מקומות העבודה של חברייהם. בידקו היכן עובדים כל בוגרי בנק ישראל.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות