האם מחדל דירוג האשראי עשוי לחזור על עצמו בעתיד?

על חברות הדירוג Moody's ו-Standard & Poor's הוטחו האשמות כבדות כי הן אלו שאחריות לדרוגים הנדיבים לאג"ח המגובות במשכנתאות הסאב-פריים. מחר יערך דיון נוקב בקונגרס האמריקני בנושא. האם באמת יבוא השינוי ויהיו פתרונות? או שמא נחזה בעוד מחדל דירוג בעתיד הלא רחוק
|
האם מחדל דירוג האשראי עשוי לחזור על עצמו בעתיד?

מאז שהתפרץ משבר הסאב-פריים, לא מעט אשמה נתלתה על סוכנויות דירוג האשראי הגדולות. מה שהשתבש בחברות אלו? ומה ניתן לעשות בכדי למנוע עוד מחדלי דירוג? נושאים אלו ועוד יהיו המוקדם העיניינים בועידה השבוע שתתקיים ב- Capitol Hill.

המחוקקים עשויים ללקט עדויות ממספר מנהלים בכירים מסוכנויות הדירוג Moody's ו- Standard & Poor's, שתי סוכנויות הדירוג הגדולות בארה"ב, עוד לפני הועידה הפיננסית שתתקיים ביום רביעי. ראש המסחר , Christopher Cox, עשוי גם להעיד בנושא ביום רביעי.

המבקרים השונים אומרים שהחברות איכזבו את המשקיעים, כאשר העניקו לשטרי ההתחייבויות המגובים במשכנתאות ומוצרים פיננסים אחרים, דירוגים מוגזמים. המבקרים החריפים, טוענים כי הסוכנויות היו נהגו "כעיוורות" בעוד הם מנהיגות קשרים קרובים עם סוכנויות הביטוח, ולא הצליחו להתגבר על התיאבון המוגזם לרווחים.

אם נניח לרגע לאצבע המאשימה כלפי אותן החברות, רבים אומרים כי אין הרבה אמצעים בידי הקונגרס בכדי לשנות את מערכת הדירוג כולה, ולהשיב את האמון במערכת החוב הבעייתית.

"זאת הזדמנות לפוליטיקאים לשפוט את האנשים שהיו מעורבים במשבר הסאב-פריים," אמר Sylvain Raynes, מנהל ב- R&R Consulting, חברת ייעוץ. "אולם זה לא יביא לשיפור באיכות מערכת הדירוג".

סוכנויות הדירוג הגיבו לביקורת החריפה כי הן דנות רק על סוגיית הדירוג של איכות האשראי-המשקיעים מצידם יכולים לבחור להתעלם מאותם הדירוגים.

"דירוגים הם לא המלצות קנייה, למכור או להחזיק מסויים. הם רק מעניקים כלי בעבור המשקיעים בכדי לאמוד את הסיכון ואיכות האשראי," אמרה Vickie Tillman, סגנית הנשיא בסוכנות הדירוג S&P, במברק שמסרה למערת הוול סטריט ג'ורנל בחודש שעבר. טיטלמן תעיד בועידה בקונגרס ביום רביעי ותנסה להגן על ההאשמות הקשות.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות