האם הכלכלה האמריקנית תוכל לשמור על קצב הצמיחה?

עדכון לנתון התוצר פורסם היום ורשם עלייה של 4%, לעומת הקריאה המוקדמת של 3.4%. עם זאת כלכלנים רבים וגם הפדרל ריזרב, עדיין לא יודעים להעריך בדיוק מה תהיה מידת הפגיעה ברבעונים הבאים בעקבות המשבר
|
האם הכלכלה האמריקנית תוכל לשמור על קצב הצמיחה?

הכלכלה האמריקנית התרחבה בקצב של 4% ברבעון השני של השנה, המהיר ביותר מזה שנה. הודות לעלייה חדה במרכיב הייצוא וההוצאה העסקית. קונזסנזוס תחזיות האנליסטים גם כן העריך גידול של 4% בתוצר לרבעון השני.

הפרספקטיבה למחצית השנייה של השנה נפגעה מעט, לאור הדאגות בנוגע למשבר האשראי, בעקבותיו גופים רבים מתקשים לגייס כספים לצורך מימון הפעילות. רק החודש טענו מנהיגי המדיניות המוניטרית בפדרל ריזרב כי הסיכונים לצמיחה עלו במידת מה. הכלכלנים ב- JPMorgan, ו- Lehman Brothers מיהרו להוריד את תחזיות הצמיחה לרבעונים הבאים.

הגידול הנרחב בהוצאות הממשלה ומרכיב הייצוא, הם אינם תמידים, בעוד שהמשבר בשוק הדיור ימשיך ללוות את הכלכלה האמריקנית גם ברבעונים הבאים, כך טוענים הכלכלנים.

עם זאת, נקודת האור מגיעה דווקא ממקום פחות צפוי והוא פרסום אינדקס המחירים שרשם את אותה הקריאה, כמו בפרסום הראשונים, עלייה של 2.7%, שגם כן הייתה בהתאם לתחזיות השוק. מדד מחירי הליבה רשם עלייה של 1.3% במונחים שנתיים, בהשוואה להערכות הראשוניות של הממשל שפורסמו בחודש שעבר- עלייה של 1.4%.

חשוב להזכיר כי הקריאה הראשונית לנתון התמ"ג פורסמה בחודש שעבר ועמדה על 3.4%, הנתונים היום הם אמידה נוספת שנערכה והיא סופית, השיפור לעומת התחזיות הקודמות נבע כתוצאה מגידול בפעילות העסקית לעומת ההערכות המוקדמות.

בשנה שעברה צמחה הכלכלה בשיעור של 1.9%, בניכוי תיאומי . במונחים נומינליים, צמח התוצר האמריקני ב-6.7%, לרמה של 13.77 טריליון דולר. המונחים הנומינליים לא כוללים תיאומי אינפלצייה, והמשקיעים מבחינתם נותנים חשיבות רבה יותר לנתונים הריאליים.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות