הנפט השלים צניחה של 5% השבוע- וננעל במחיר של 39.5 דולר

התחזקות הדולר וקפיצת המלאי בארה"ב מעבר לצפוי דחפו את מחיר הנפט לירידה השבועית החדה בחודשיים האחרונים
 |  (3)
להבה, צילום: Getty images Israel
מחיר הנפט כבר ירד ב-3% מתחת ל-39 דולר לחבית עד לפרסום מדד בייקר יו, שהציג ירידה של 15 בארות נפט וגרם להתמתנות בירידות כך שבסיום המסחר נקבע המחיר בירידה של 0.6% על 39.5 דולר לחבית. בכך השלים הנפט את הירידה השבועית החדה בחודשיים האחרונים, וזאת לאחר צניחה של 4% אתמול ברקע להתחזקות הדולר ודו"ח המלאים בארה"ב. סוכנות האנרגיה האמריקאית פרסמה כי מלאי הנפט טיפס ב-9.4 מיליון חביות בשבוע שעבר לשיא - ומדובר בכמות פי 3 מעל לתחזיות. בתוך כך, המשקיעים דרוכים לקראת פגישת יצרניות אופ"ק באפריל הקרוב שצפויות לדון בהקפאת תפוקה.
צניחת מחיר הנפט בשנה וחצי האחרונות הביאה לטלטלה בשווקים בעוד רווחי חברות האנרגיה הענקיות בעולם נחתכו בחדות ואלו קיצצו אלפי עובדים ברחבי העולם. עם זאת, הטענה כי מחירי האנרגיה הנמוכים יגולגלו לצרכן, לחיסכון בעליות החברות וידחפו את הפעילות הכלכלית מקבל היום זווית שונה, דווקא מקרן המטבע. 
אם חלק מהכלכלנים חשבו שהצניחה של 65% במחיר הנפט תביא לעלייה בפעילות הכלכלית, קרן המטבע מפרטת כי זה הדבר תלוי בשעור הריבית הנמוך. קרן המטבע הבינלאומית טענה היום כי הירידה במחיר הנפט לא צפויה לדחוף את הכלכלה העולמית עד אשר שעורי הריבית בעולם יעלו. "הציפייה ל'זריקת מרץ' עבור הכלכלה העולמית טרם התממשה. באופן פרדוקסלי היתרונות ממחירי הנפט הנמוכים יופיעו רק לאחר התאוששות מסויימת במחיר והמדינות המתפתחות יתגברו על סביבת הריבית הנמוכה".
נזכיר כי סביבת הריבית באירופה ירדה מתחת לאפס כאשר עוד ועוד מדינות נקטות במדיניות זו. כך למשל השבוע נורווגיה הורידה את הריבית לטריטוריה השלילית, לאחר שוודיה, הבנק המרכזי של אירופה וגם יפן מעבר לים. אם הרוב המכריע של הככלנים צופה דווקא כי הריבית הנמוכה תהיה הרסנית לכלכלה, קרן המטבע דווקא תומכת בשעור הריבית הזמנית לעת עתה.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  התחזקות הדולר בעולם
  דני 24/03/2016 16:43
  הגב לתגובה זו
  3 0
  רק אצלנו השקל גובר על כל המטבעות...פועל חסר תקנה של בנק ישראל האימפוטנטי. חוגגים היום כי המחר פחות חשוב...
  סגור
 • רק דביל בשם דני עדיין מאמין ל"בולשיט" הזה!!!
  לדני 24/03/2016 19:56
  הגב לתגובה זו
  0 3
  תגיד חמור כהדולר היה בשמיים והנפט היה ב-60 כמעט 4 חודשים איך זה נקרא? זה שוב מוכיח לך שהמראה שלך בבית כנראה עקומה!!!
  סגור
 • אתה כלכלן בית שחי
  דני 24/03/2016 23:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לך תעדה שיעורי בי אנאלפבתי
  סגור