ג'יימי דיימון: "אנחנו לא יכולים להעניק מימון נוסף בשוק ה-REPO"

מיד לאחר הזינוק בריביות בשוק המימון בחודש האחרון ג'יי פי מורגן סומן כגורם שהצית את המשבר כאשר הוא החליט להעדר משוק המימון. העניק מעניק מנכ"ל הבנק, הסבר לפעולות, וטוען כי "הרגולטורים צריכים להחליט אם לשנות את הכללים"
|
דיימון, צילום: gettyimages

מצוקת הנזילות שהתפרצה בחודש שעבר עם זינוק בריביות הצליחה להחזיר את שוק המימון הבנקאי בארה"ב למרכז הבמה, במיוחד לנוכח העובדה כי הפד' השיק בשבוע שעבר תוכנית רכישות בהיקף של 60 מיליארד דולר במטרה לעלות את רזרבות הבנקים (לכתבה המלאה). מיד לאחר הזינוק בריביות בספטמבר, היה ברור בשווקים כי גוף גדול נמנע מלהעניק אשראי לשאר הבנקים, מאוחר יותר התברר כי היה זה ג'יי פי מורגן (סימול:JPM)

הערב, ברקע לפרסום הדו"חות של החברה (לכתבה המלאה), מסביר מנכ"ל הבנק מדוע הבנק נעדר משוק המימון בתקופה האחרונה. בראיון לרשת החדשות בלומברג טען ג'יימי דיימון כי "יש לנו חשבון בפד' עם סכום מסוים בתוכו. השנה שעברה היה לנו יותר מזומנים ממה שהיינו צריכים בדרישות הרגולטוריות. כאשר הריביות בשוק הריפו עלו בשנה שעברה, העברנו מזומנים מחשבון הפד' להלוואות. זה ברור כי זה העניק תשואה גבוהה יותר מהריבית שהפד' שילם (ריבית IOER).

כעת, המזומנים שלנו בחשבון הפד' עומדים על 120 מיליארד דולר. אנו מעריכים כי זו כמות המזומנים הנדרשת לעמוד תחת הרגולציה ומבחני הלחץ. לפיכך, לא יכולנו להמשיך להלוואות לשאר הבנקים כפי שעשינו בשנה האחרונה, אך היינו שמחים לעשות זאת".

דיימון מסכם וטוען "על הרגולטורים להחליט האם הם רוצים לשנות את הרגולציה. כרגע אנחנו רוצים לעמוד בכללים שנקבעו". 

לקריאה נוספת: מהו שוק ה-REPO? וומדוע הוא שיגע את המשקיעים?

הטענות היום של דיימון מתאימות לנתונים שהתפרסמו לאחרונה ומצביעים כי ג'יי פי מורגן הוריד את כמות המזומנים שלו בחשבון הפד' ב-157 מיליארד דולר בשנה האחרונה, ירידה של 57%. המוכנות של הבנק לסיטואציה של מצוקת נזילות בשנה האחרונה בשוק גרמה לכך שהבנק הציג ביצועים טובים בהרבה ביחס למתחריו (שנדרשו לעזרה ממנו). כעת, דיימון טוען כי הוא לא יכול לעזור להם עוד.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות