מהם ענני אצימוקו? הנה הדרך הפשוטה לזיהוי מגמה בשוק ההון

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, מסביר על שיטת ענני אצימוקו. כיצד יש לנהוג במתנד?
|
אייל גורביץ, צילום: יח"צ

מרשימת הכלים והשימושיים בשיטה הטכנית, חומק בדרך כלל כלי אחד ומיוחד - ענני האיצ'ימוקו או באנגלית Ichimoku Clouds. כנראה ששם יפני, נוסחה מורכבת ושרטוט מורכב לא תורמים לפופולריות של מתנד, ובכל זאת מדובר באחד המתנדים המגוונים והעשירים במידע.

האיצ'ימוקו הומצא ביפן לפני כמעט חמישים שנה על ידי העיתונאי Goichi Hosoda. במבט ראשון הוא נראה קצת מורכב ומסובך, אבל כניסה לתוככי המידע שהוא מספק יכולה להשתלם. השימוש במתנד ניתן בצורה קלה ופשוטה באמצעות תוכנת בורסהגרף או אתר הניתוח הטכני BursagraphWeb (ניתוח טכני בתפריט העליון של Bizportal). מטרתו - לזהות את מגמת הנייר ולספק איתותי קנייה/מכירה עם כיוון אותה מגמה. בנוסף יכול לשמש גם לאיתור אזורי תמיכה והתנגדות עתידיים.

החישוב. לא ניכנס לנוסחאות המדוייקות, עליהן ניתן לקרוא ברשת, אבל בגדול ניתן לומר שהמתנד מבוסס על חישובי ממוצעים נעים של נקודות המינימום והמקסימום ולא על מחירי הסגירה, כפי שנעשה בחישוב ממוצעים נעים רגילים. בנוסף העננים שמצויירים (דוגמא בהמשך) מבטאים הצגה של הנתונים שמחושבים בהסטה קדימה על מנת לקבל אזורי תמיכה והתנגדות.

השרטוט והשימוש

החלק החשוב והמרכזי במתנד הינו הענן המשמש לזיהוי המגמה. צבעו על הענן נגזר ממיקום הקווים. הקו הירוק נקרא Leading Span A ואילו הקו האדום נקרא Leading Span B. כאשר הקו הירוק מעל האדום, הענן יופיע בצבע ירוק - מלמד על מגמת עלייה. כאשר הענן צבוע בצבע אדום - מלמד על מגמת ירידה.

כלומר, כאשר צבעו של הענן משתנה מאדום לירוק משתנה המגמה מירידה לעלייה ולהפך. יש לשים לב למיקום המחירים ביחס לענן - כאשר המחירים (הנרות!) נמצאים מעל הענן מדובר במגמת עלייה. כאשר המחירים מתחת לענן - מגמת ירידה. עת המחירים בתוך הענן - חוסר במגמה. כלומר מגמת עלייה מובהקת היא כזו שהנרות מעל הענן והענן בצבע ירוק.

בדוגמא המצורפת ניתן לראות מגמת עלייה ברורה שהחלה בספטמבר 2010, ומסומנת בחץ השחור הגדול (התחתון מבין החצים). 

החלק השני במתנד הינו הקווים האדום והכחול המשמשים למתן איתותי קנייה ומכירה. Conversion Line הוא הקו הכחול המהווה מעיין ממוצע נע קצר של נקודות השפל והשיא. Base Line הוא הקו האדום המהווה ממוצע נע ארוך של נקודות השפל והשיא. לאחר זיהוי המגמה ניתן להשתמש בקווים אלו לקבלת איתותי קנייה ומכירה עם כיוון המגמה.

<
כאשר הקו הכחול חוצה את האדום מלמטה למעלה - איתות קנייה.
כאשר הקו הכחול חוצה את האדום מלמעלה למטה - איתות מכירה.

<
בדוגמא ישנם שני איתותי קנייה מסומנים בחצים שחורים קטנים, שניהם מופיעים בתוך מגמת העלייה מכיוון שהענן הוא ירוק והמחירים (הנרות) מעל הענן. איתותי קנייה ומכירה נוספים ניתן לקבל על בסיס חצייה של המחירים את הקווים (אדום וכחול), כפי שנעשה הדבר עם ממוצעים נעים. כאשר המחירים (הנרות) חוצים מלמטה למעלה את הקו האדום והכחול - יתקבל איתות קנייה.

השימוש השלישי - אזורי תמיכה והתנגדות

במגמת עלייה נוטה הענן (הירוק) לשמש אזור תמיכה עתידי. ניתן לצפות שבעת תיקון טכני ישמש הענן כאזור תמיכה. במגמת ירידה המצב הפוך וניתן להתייחס לענן האדום כאזור התנגדות, אשר יבלום את התיקון מעלה בדרך למהלך ירידות חדש.
 

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אולי די
  גרהם 14/02/2015 13:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עם להוליך שולל תמימים
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות