בזכות ההתאוששות בספרד: האצה בהתרחבות הכלכלית בגוש האירו

מדד ה-PMI בגוש האירו עלה בדצמבר ל-52.1 מ-51.7 נקודות בנובמבר והושפע לטובה מה-PMI למגזר השירותים בספרד שזינק ל-54.2 נקודות מ-51.7 נקודות
|
עיירה אירופית

ההתאוששות הכלכלית בספרד סוחפת את אירופה להתרחבות כלכלית והבורסות ביבשת עוברות להיסחר במגמה מעורבת. על פי נתוני סקר ה-PMI, שנערך בקרב 5,000 מנהלים על ידי חברת המידע מרקיט, שממנו נגזר מדד מנהלי הרכש התרחבה הפעילות הכלכלית בסקטור הפרטי בגוש האירו והמדד עלה ל-52.1 בדצמבר לעומת 51.7 נקודות בנובמבר, בהתאם לנתונים המוקדמים שפורסמו באמצע דצמבר.

הנתון הושפע לטובה במיוחד מנתוני מדד ה-PMI למגזר השירותים בספרד שזינק ל-54.2 נקודות לעומת 51.7 נקודות בחודש נובמבר, העלייה החדה ביותר מזה שנים, כאשר ההזמנות החדשות זינקו בקצב החד ביותר מזה 6 שנים והירידה במספר המועסקים היתה בקצב הנמוך ביותר מאז מארס 2008.

מדד ה-PMI מעיד על כך שהחזרה לצמיחה שהחלה ברבעון השלישי באירופה נמשכה גם ברבעון הרביעי, עם כי עדיין קצב הצמיחה הוא נמוך. מהסקר עולה עוד שהעסקים הפסיקו את הפיטורים ובכך הסתיימו 23 חודשים רצופים של ירידה במספר המועסקים.

סימנים להתחזקות במגמת ההתאוששות בספרד היו עוד עדות להתפתחות חיובית באירופה. ההתרחבות בפעילות הכלכלית במגזר השירותים בספרד היתה בקצב המהיר ביותר מאז אמצע שנת 2007, ערב פריצתו של המשבר הפיננסי העולמי שפוצצה בועות נדל"ן ברחבי העולם וביתר שאת בספרד, מה שהוביל גם לאבטלה המונית ולמיתון מתמשך.

עם זאת הכלכלה הצרפתית, הכלכלה השניה בגודלה ביבשת, עדיין מצטמקת והפעילות העסקית המשיכה להיחלש, התפתחות שעלולה להעיב על פוטנציאל ההתאוששות בגוש האירו כולו. מהנתונים הסופיים של מרקיט עולה כי מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים ירד ל-47.8 נקודות בדצמבר לעומת 48 בנובמבר, הרמה הנמוכה ביותר מזה 6 חודשים. גם מדד התפוקה הצרפתי ירד ל-47.3 נקודות לעומת 48 נקודות בנובמבר, שפל של 7 חודשים. גם הנתונים באיטליה היו חלשים והצביעו על חודש שני ברציפות בו נרשמה התכווצות במגזר השירותים האיטלקי.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות