האבטלה בשפל, העניים הופכים עניים יותר

למרות העלייה המתמשכת בשכר המינימום והירידה בשיעור האבטלה מצבם של מי שנותרו מתחת לקו העוני הורע. ענף הבינוי רושם ירידה משמעותית בהיקף המשרות

 | 
אישה מבוגרת סופרת כסף, צילום: Istock
בשנת 2018 נרשם שפל חדש בשיעור האבטלה בישראל של 3.9%, כך עולה מסקירה שמפרסם היום (א') הכלכלן הראשי לאוצר. זאת במקביל להמשך עליית השכר מאז שנת 2014 במסגרת יישום הפעימה האחרונה של העלאת שכר המינימום הנמצא כעת ברמה גבוהה ביחס למרבית מדינות ה-OECD.
מנגד, בחודשים האחרונים מסתמנת חולשה בקצב הולך וקטן של יצירת משרות חדשות במשק. בענף הבינוי נרשם צמצום של ממש במספר המשרות כאשר מרבית המשרות החדשות הן בסקטור הציבורי ובשכר נמוך יחסית.
כמו כן, לאחרונה נרשמה ירידה מסוימת בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה. על פי הסקירה, עצירת הגידול בשיעור ההשתתפות עלולה להוות סימן אזהרה לגבי השפעת השינוי בתמהיל כוח העבודה על שוק העבודה העתידי.
שיעור ההשתתפות ושיעור האבטלה בקרב בני 15 ומעלה

*  חודשים ינואר - אוקטובר
מקור: למ"ס

עניים הופכים עניים יותר
המשך הירידה בשיעור האבטלה והעלייה בשכר המינימום תרמו להצטמצמות אי השוויון והעוני בישראל בשנים האחרונות בקרב משפחות עובדות.
אמנם, לפי דוח ממדי העוני והפערים החברתיים של הביטוח הלאומי, מי שנותרו מתחת לקו העוני הפכו לעניים יותר בהשוואה לשנה קודמת (שיעור הנפשות החיות בעוני מתמשך מתקרב ל-80%), אם כי בהשוואה רב שנתית מצבם הוטב לעומת שנת 2009.
תחולת העוני של משקי בית וקו העוני הריאלי לנפש, לפי הכנסה נטו

מקור: המוסד לביטוח לאומי; עיבודי אגף הכלכלן הראשי
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה