לבני: "הצעת בנט לספח את שטח C ולהרוס את הגדר - סוף למדינה יהודית"

"לא יכולה להסביר בעולם מדוע זוג צעיר נשלח לגור בהתנחלות מבודדת; סיפוח גוש עציון לירושלים - זילות של כל מה שיקר לנו"
|
(22)
ציפי לבני, צילום: לואיז גרין
"בתחושה שלנו אנחנו צודקים, רואים אותנו כדוד של האזור, אך העולם כשהוא מסתכל עלינו הוא רואה תמונה אחרת לגמריי של גוליית, הם רואים מדינה כובשת עם אחר ולא מדינה מוקפת אוייבים, בסוף רואים תמונה של החייל והילד - אני רוצה לצעוק, רגע אלו הילדים שלנו", כך אמרה ציפי לבני, שרת המשפטים, בכנס של התאחדות בוני הארץ במלון הרודס באילת. "חזרתי עכשיו מלונדון והייתה הפגנה ורצו לעצור אותי בגלל מבצע עופרת יצוקה. אופציה אחת היא להרגיש צודקים, מאויימים ומאוחדים כנגד אלו שנתגדנו, התחושה הזאת תחליש את מדינת ישראל. השאלה היא לא איפה האמת אלא איזו מדינה אנחנו רוצים להיות. חלק תלוי בנו וחלק לא."

"החזון הגדול הוא מדינה יהודית ודמוקרטית, בטוחה בארץ ישראל, רצוי שחיה בשלום. כשאנחנו אומרים יהודית ודמוקרטית, מה זה אומר בעצם? המדינה היהודית הזאת לא ברורה בתוך מדינת ישראל. התוכן בעייני של המדינה היהודית הוא במובן הלאומי ולא הדתי, אני לא מוכנה לתת את המונופול על המדינה היהודית למפלגות החרדיות. בעייני שוויון זה גם ערך יהודי וגם ערך דמוקרטי, תג מחיר זה לא היהדות עליה גדלתי. לטעון שמתחת ל-600 אלף שקל יש דירות זה באמת בדיחה עגומה, אני מניחה שיהיה לזה חלק מהדיון בנושא הזה."

"אוסלו היה סוג של זכרון דברים, לכן התנגדתי לו"
"או שתהיה כאן מדינה אחת בין העם לירדן, הבחירה שלי היא מדינה יהודית ודמוקרטית, והפתרון הוא שיהיה כאן רוב יהודי, זו הסיבה שנכנסתי לפוליטיקה. כעורכת דין לא הייתי נותנת ללקוח שלי למכור דירת יד שנייה בלי לקבל את כל הכסף. הסכם אוסלו היה סוג של זכרון דברים, לכן התנגדתי לו, רצו להמתין לכל הסוגיות לסוף, אבל הבנתי שנצטרך לוותר על חלק מישראל כדי לקיים את המדינה היהודית והדמוקרטית. אנחנו חיים בשכונה קשה, זה לא תלוי רק בנו, יש גם צד שני. כל כך הרבה ישראלים גרים עכשיו במקומות שנויים במחלוקת, אז נכון שצריך לשמור על הגושים ביידי ישראל, אבל מה עם כל השאר?"

לבני ממשיכה: "חמאס לא מוכן לקבל את אותם הסכמים קודמים שאימצנו כמדינה דמוקרטית, לכן ההסכם בין הרשות הפלסטינית לחמאס כל כך מטריד, אך מצד שני המחיר של קיפאון, של חוסר הנכונות לקבל החלטות הוא הרבה יותר כבד לנו, לילדים שלנו ולתנועה הציונית בלבד. לכן צריך לפעול כדי להגיע להסדר. הקמת המדינה הפלסטינית היא הפתרון, וזה גם הפתרון לפלסטינים הגרים בישראל, הביטוי הלאומי שלהם יהיה במקום אחר, לא במדינת ישראל. נצטרך לתת סידור מיוחד לכל הסדרי הבטחון ולוודא שזה מסתדר גם בשטח, וכמובן לשמור על הגושים ועל ירושלים והמקומות הקדושים."

"אז אמרנו נראה מה בכל זאת ניתן לעשות. וניסינו ליצור נוסחה של סוג של הקפאה מסויימת. ובעודנו עובדים על החבילה שתאפשר המשך של המשא ומתן קמנו עם ההסדר עם החמאס. החמאס מוכן להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67, אך לא לסיום הסכסוך. מדינה פלסטינית לא תקום באו"ם, הם יכולים להכריז הכרזות, אך בפועל אנחנו פיזית נצא משם רק כשנדע שהסדרי הבטחון מקויימים, שיש גבול שמקובל עליינו, שיש סיום לסכסוך. השאיפה הלאומית הפלסטינית תוכל להתקיים רק במשא ומתן מול ישראל. החלטנו להשהות את המשא ומתן על דעתי, אך להשהות משא ומתן זה לא חרם, חרם זה דבר טפשי. אני מאמינה במשא ומתן ישיר, זה אחד הלקחים הגדולים שלנו, אז אני הייתי בלונדון והוא היה בלונדון. אנחנו מדברים על מנהיגים שהם בסוף בני אדם, צריך לדעת מה הם אומרים דווקא לפני קבלת החלטות. קיפאון רק יגדיל ויחריף את הביקורת על מדינת ישראל. "

"לא יכולה להסביר בעולם מדוע זוג צעיר נשלח לגור בהתנחלות מבודדת"
לבני ממשיה להטיח ביקורת על התנהלות הממשלה בה היא לוקחת חלק: "יש קבוצה שיושבת בקואלציה ומאמינה בארץ ישראל השלמה בכל מחיר, כל אבן נוספת בבנייה בהתנחלות מבודדת היא עוד אבן בבידוד של ישראל, אני לא יכולה להסביר למה מדינת ישראל שולחת זוג צעיר לגור בישוב שנוי במחלוקת. אותה קבוצה שמבקשת לבנות עוסקת בבנייה במובן של אנחנו נביא אותנו לנקודת אל חזור שבגללה לא נוכל להגיע להסדר. העולם אומר לי שנעלם העניין הקולוניאליסטי הזה של העברת תושבים למקומות אחרים, זר לא יבין את זה. הם צריכים לומר את האמת לאזרחי המדינה הזאת – שהם מוכנים למדינה דו לאומית."

"נפתלי בנט הציע לספח את שטחי c ולהרוס את הגדר, תוך כמה שנים הם ירצו לחבור אלינו ואז זה יהיה סוף לציונות. השר ישראל כץ הציע להקים את ירושלים רבתי – לצרף את גוש עציון ואת גבעת זאב, הם מציעים את ההצעות הלא מציאותיות האלה כי הם מחפשים את מי שיוציא את הערמונים מהאש, אני לוקחת זאת על כתפיי בגאווה רבה."

"בואו נניח שההצעה של כץ עוברת, זו זילות של ירושלים שקדושה לכולנו, העולם מייד יגיד שמדינת ישראל עושה שטיקים ורוצה לספח עוד שטחים. אני נאבקתי גם במשא ומתן כדי לשמור על הגושים ועל המקומות הקדושים בירושלים, ההצעה הזאת זו זילות של כל מה שיקר לנו. צריך לשמור על הגושים האלה לא מתוך קדושתם אלא מכך שאזרחים ישראלים רבים גרים בהם, זה יהפוך לסופה מדינית נגדנו, מחלישים את אחיזתנו בירושלים.

ח"כ הרצוג: "תפסיקו לבלבל את רוכשי הדירות"
קודם לכן התייחס יצחק (בוז'י) הרצוג לסוגיית הדיור: "תפסיקו לבלבל את רוכשי הדירות הפוטנציאליים, למה שמישהו יקנה משהו כשאומרים שנמצאים במדרון חלקלק ואחר כך תקבלו כופתאות בדרך?" כך אמר יצחק (בוז'י) הרצוג בכנס התאחדות בוני הארץ במלון הרודס באילת. "אפשר היה בקלות לגרום לכך שמחירי הדירות יירדו מבלי לפגוע במשק. ניתן להוריד את מחיר הקרקע והפיתוח ותקבל 700 אלף שקל הנחתי הצעת חוק לפיה במכרזי מינהל מקרקעי ישראל תיקבע תקרה של 50% ממחיר שמאי, המינהל חייב להפסיק לחלוב ויש לקבוע הוראת שעה כדי להפחית מייד את המחיר".

לדבריו, הורדת מחירי הדיור לא צריכה להיות על חשבון הקבלנים והבונים – "המכבסה הזו של כסף צריכה להסתיים, בוודאי בהוראת שעה, לעומת המורכבות של דירה ראשונה שאתה פוטר ממע"מ, ומה אתה עושה עם דירה שנייה? במקום לשתק את השוק המדינה צריכה להוריד את מחירי הקרקע. לא דנים בכלל במימון הבנקאי – בימים אחרים הייתה התערבות של המדינה באשראי של משרד השיכון, הכלי הזה נמחק. היה לי תקציב של 7 מיליארד שקלים עם הכלי הזה כשהייתי שר השיכון, כיום הוא 700 מיליון שקל. אני בעד מענקים אך אני מציע אלטרנטיבות אחרות שמשתלבות בכוחות השוק".

:אנשים גרים במחסנים, בכוכים כי הם לא יכולים להרשות לעצמם לרכוש דירה. יש כאן אנשים שקרסו, שלא מוצאים עבודה, יצאו לפנסיה מוקדמת ולא מוצאים איפה לגור. המדינה צריכה לשחרר מקבצים של דירות של 2-3 חדרים, יוצרים כיום גטאות של עוני היכן שהנזקקים גרים במחסנים הללו. הרשויות אומרות שהשלטון המרכזי מפיל עליהן היטלים ולא מתגמל, מה שנותר להם זה לגבות יותר, בוודאי ממי שהולך לבנות דירות. מה המערכת היחסים האמיתית בין השלטון המרכזי למקומי? איך מתגמלים נכון ואיך היזם יכול לפתח במחיר סביר והקונה יכול לקנות במחיר סביר? זה מתחיל בתמונת המצב המאוד מטרידה של חלוקת ההון בישראל, חלוקה לא סבירה. דווקא החלוקה הכי נכונה היסטורית בכל המדינות היא לאפשר לאנשים דירה. במקום לדחוף אנשים שכירות, שזה בסדר, היא לא מאפשרת צבירת הון בסיסי. נוצרות שתי ישראל – זו שמסוגלת לקנות וזו שלא."

לגבי המשא ומתן עם הפלסטינים, אמר הרצוג: "אני קראתי הבוקר שראש הממשלה עמד לפטר את שרת המשפטים ציפי לבני, לא רק בגלל שפגשה מנהיג שכן אלא גם בגלל שדואג שהיא תחבור לגוש של ח"כ בוז'י הרצוג. האיום וכל התהליך הזה הם שערוריה, אנחנו צריכים להתרגל לדבר עם אבו מאזן, גם אם זה מעצבן ומרגיז. שאלתי את אבו מאזן מה תעשה עם עזה, הוא אמר – ניקח ריבונות עם עזה ונפרק את החמאס מנשקו, הוא אמר שלא יהיה הסכם אחרת. יש דשדוש במשא ומתן הפנימי. הטעות הגדולה של נתניהו ואבו מאזן היא אי אמון בין הצדדים. יש אלטרנטיבה לגוש אחר שיכול להנהיג את המדינה. תנועת העבודה ידעה תמיד לאחד את כל הכוחות ואני מקווה שאוכל להציג גוש בהמשך שיראה שהשלטון של נתניהו אינו שלטון יחיד."
תגובות לכתבה(22):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 20.
  לבני חייבת להתפטר לא יכול לייצג את עם ישראל
  משה 25/05/2014 00:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הגברת שזכתה במנדט וכלום-לא מאמינה בצדקת העם היהודי על ארצו,וכך משדרת רפיסות חוסר אמונה-טוב תעשה אם תפרוש לאלרת מהממשלה לאחרהפיסאקו העלוב שלב במו"מ-כל יום נוסף היא מזיקה לעם ישראל
  סגור
 • 19.
  זה לא תפקידך להסביר לעולם
  יורם 24/05/2014 10:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כולך שוטה כשותה קפה עם אבו כלו מי זה מה זה לשר החוץ בישראל קוראים ליברמן שקצת גדול עליך אז לחזור לשולחן ולחלום שאת מישהיא שמקבלת החלטות מקסימום קישוט לביבי
  סגור
 • 18.
  לפני שתסבירי לעולם,תסבירי לי מה את עשית במשרד המשפטים ?
  kimkim 24/05/2014 09:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חוצפנית,ממלאת תפקיד שרת משפטים,ולא עושה שם שום דבר וכלום,תתפטרי,ותני למישהו אחר לנהל משרד חשוב זה. ולגבי הסברה לעולם הצבוע,השאירי עבודה ו לליברמן,הוא לא רועד ומשקשק כמוך ,מכל פיפס.
  סגור
 • 17.
  1947 היית מסבירה שיש סיכוי למדינת יהודים?
  קליפ 24/05/2014 09:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אירופה מצליחה להסביר לך איך חיסלו השמידו ושרפו מיליוני יהודים(לפחות 6 מיליון!).......מסובך: ארץ ישראל ליהודים
  סגור
 • 16.
  גם אני מצטרף למגנים אותך
  אילן רז 24/05/2014 09:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אם את לא יודעת להסביר אז תיתפתרי את לא מתעימה לתפקיד שלך !!! ארץ ישראל צריך לישב וכל הכבוד לזוג צעיר שהולך להתישב בכול מקום
  סגור
 • 15.
  אם את לא מסוגלת להסביר דבר פשוט כזה- תתפטרי! (ל"ת)
  זכותנו לשבת בכל הארץ 23/05/2014 17:30
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • זכות?
  גיא 20/02/2015 16:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איפה כתוב? יש לך מסמך משפטי רשמי שארץ כנען שייכת לך? תנ"ך לא מהווה אסמכתא משפטית בשום מקום, גם לא בחוק הישראלי.
  סגור
 • 14.
  תביאו קבלנים מחול ,כמה קישקושים .צריך שאזרחים ישארו
  בא 23/05/2014 12:02
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לגור בארץ ,זאת ציונות .
  סגור
 • 13.
  גם את שייכת לכנופיית שולה + אולמרט - תתביישי
  משה ראשל"צ 23/05/2014 08:03
  הגב לתגובה זו
  4 1
  מי את שתטיפי מוסר
  סגור
 • 12.
  שמעת על חומה ומגדל בזכותם יש שקט בתל אביב (ל"ת)
  ואת ממשפחת האצ"ל 23/05/2014 07:52
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 11.
  ציפורה ליבני מורידה את ממוצע האייקיו במדינה
  אבישלום 23/05/2014 01:33
  הגב לתגובה זו
  9 0
  מי שולח זוגות צעירים? מעלים אותם על משאיות? הם בוחרים לבד. "אני לא יכולה להסביר לעולם", באמת ? מי ביקש ממך להסביר? "המדינה היהודית היא לאומית ולא דתית" כך אמרה הציפורה, ומה ישאר מזה בתוך דור? מה מייחד אותנו אם לא דתנו? "במקרה" היא היתה בלונדון כשמכחיש השואה היה שם, אז היא קפצה אליו לליקוק, סליחה, לשיחה. וזה שהממשלה קבעה שלא יפגשו? לא נורא היא נגד חרמות... היא גם בעד הקפאה "מסויימת" מת על הביטוי הזה, האמת שבא לי להקיא מהמפגרת הזאת.
  סגור
 • 10.
  היא שכחה שהיא לש שר החוץ !
  חתרנית 22/05/2014 23:42
  הגב לתגובה זו
  4 0
  תפסיקי להסביר בעולם הלו
  סגור
 • 9.
  עם המוסר חלקים מארצו גוזר על עצמו אבדן (ל"ת)
  ג 22/05/2014 23:36
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 8.
  כי ניתקת את עצמך מהשורשים !!! (ל"ת)
  לא יכולה להסביר ??. 22/05/2014 22:30
  הגב לתגובה זו
  10 0
  סגור
 • 7.
  משהו קרה לבנדיט הוא ירד מהפסים
  YL 22/05/2014 21:16
  הגב לתגובה זו
  1 4
  חבל שהבנדיט***זכות יוצרים על הכינוי***** לא בודק מה קרה ב לבנון מ בחינה דמוגרפית/חיסול הנוצרים מבחינה שלטונית וכמותית יטב עם הבנדיט היה יוצא ביוזמה לביטול אזרחות ל תושבי מזרח ירושלים אני אישית מוכן לוותר אפילו על הנחלות שיש לי כירושה למען שמירת רוב יהודי בבירה
  סגור
 • 6.
  סוף למדינה היהודית ? מה בכלל יהודי בציפי לבני ? (ל"ת)
  ררמ 22/05/2014 21:13
  הגב לתגובה זו
  11 2
  סגור
 • טען עוד
 • קודם כל-היא לא קוף מזרחי (ל"ת)
  קר 27/05/2014 09:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  בלה בלה בלה... נמשיך לבנות ולחזק את ארץ ישראל.
  ררמ 22/05/2014 21:12
  הגב לתגובה זו
  15 2
  ציפי לבני עם 6 מנדטים רוצה לחלק את ירושלים.... כמובן מבלי לעשות משאל עם כי זה פוגע ב-"דמוקרטיה".... לגרש קרוב למיליון יהודים זו ממש ציונות.... למסור לאויב שטחי מולדת ולהכשיר את הר הבית כמגרש כדורגל לילדי החמאס מול נוער פת"ח זו גם ציונות של ציפי לבני.... ושאף אחד לא ילמד את ציפי לבני מה זאת ציונות (חוץ מזה שציון הוא שמה של ירושלים), היא כבר תלמד אותנו מה זאת תבוסתנות...
  סגור
 • 4.
  ...בלי יהדות אין מדינה, ליבני...
  גד ל. 22/05/2014 21:08
  הגב לתגובה זו
  11 2
  אין כזה יצור מדינה יהודית דמוקרטית. זה סטירה מוחלטת כי אלו שני ערכים שהיום רואים שלא יכולים לחיות ביחד.לפי החרדים, ארץ ישראל זה רק שלנו לפי קיום תורה ומצוות. הדמוקרטיה באה לומר שמותר לסתור את התורה וכל אחד יכול עשות מה שרוצה. חוץ מזה יש נימה של שנאה בדברי ליבני לגבי החרדים. במה ליבני יהודיה? מה הערובה שלה בארץ ישראל אם היא נגד התורה ולא מקיימת שום ערך יהודי?! לאומיות זה קלישא ישנה בלי תוקף...תראי כמה ירדו מהארץ מאז קום המדינה לחו"ל וכמה מתבוללים בחו"ל ולא מענין אותם ארצינו!! מה את מדברת!!!
  סגור
 • 3.
  רעיון טוב, אבל לא מספיק טוב. סיפוח כל השטחי ישראל....
  דויד יוסף 22/05/2014 20:38
  הגב לתגובה זו
  10 1
  רעיון טוב, אבל לא מספיק טוב. סיפוח כל השטחי ישראל יביא להורדת מחירי הדיור, המזון, עלויות בניה, צמצום מסיבי של שוטים (שוטרים) וחיילי חרב. עלות ויתור על השטח הביא להוצאות מיליארדים בביטחון והוצאות של כמעט טריליון שקלים עלויות הסכם ההתרפסות "אוסלו".
  סגור
 • 2.
  פלסטינים זה לא עם שהיה כאן בזמן הבריטים...
  תחי ההסטוריה החדשה 22/05/2014 20:34
  הגב לתגובה זו
  13 1
  אלה ערבים מוסלמים ברובם שחיו כאן בישראל בזמן המנדט הבריטי והחליטו מרצונם להישאר... מכאן ועד לההיפך לעם הדרך ארוכה מאוד...
  סגור
 • 1.
  סוכנת זרה! חותרת תחת קיומנו (ל"ת)
  מרקו 22/05/2014 20:26
  הגב לתגובה זו
  10 3
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות