אלדד תמיר: "לא מכיר קרן הון סיכון שלא החזירה את כספה"

קרנות ההייטק נכנסות לזמן פציעות והציבור לא מסתער. לפי אלדד תמיר המשקיעים מפספסים: "התעשייה לא צריכה את הכסף, הציבור צריך את הנכסים"
|
(9)
אלדד תמיר, צילום: תמר צפתי
מאז פתיחת המכרז לבחירת מנהלים לקרנות הייטק שייסחרו בבורסה, אלו עדיין לא הצליחו לגייס את הסכום המינימלי של 400 מיליון שקל כדי לזכות במכרז.
הרעיון מאחורי השקת הקרנות למסחר בורסאי מבקש לשתף את הציבור בהשקעה בחברות ישראליות העוסקות במחקר ובפיתוח של טכנולוגיה עילית, שכן כיום מרבית ההון המושקע בתחום מקורו בהון זר ובכך שוק ההון הישראלי לא נהנה מפירות החברות. רמת הסיכון ודמי הניהול גבוהים, יחד עם הרתיעה מהשקעות אלו בצל הזיכרון שנצרב מתקופת פיצוץ בועת הדוט קום, הדירו בשלב את הציבור מהקרנות, וזאת למרות הגיבוי של המדינה שמציעה הגנה מפני הפסדים בהיקף של עד 20% מההשקעות.
בצל הגיוסים החלשים של כלל הקרנות שמשתתפות במכרז, אלדד תמיר, מבעלי בית ההשקעות תמיר-פישמן, מנסה בשיחה עם Bizportal לנפץ את החששות ומסביר כי הביקורת על דמי הניהול ויחסי הציבור הרעים להון סיכון לקחו את מירב תשומת הלב בעוד שהציבור מפספס את התמונה המלאה.
"לא יכול להיות שפירות המדינה נמצאות בבעלות זרה", אומר תמיר. "ראיתי את הכתבות שאומרות, מה ההייטק צריך את הכסף של הציבור. צודקים. התעשייה לא צריכה את הכסף של הציבור אלא הציבור צריך להשאיר פה את הנכסים ולא בידיים זרות שמממנות את הקרנות. האם אנו רוצים שכל הטכנולוגיה הישראלית תהיה בידי הסינים או האמריקאים? מדובר בתעשייה אסטרטגית חשובה למדינת ישראל".
יחד עם דדי פרלמוטר, לשעבר סגן נשיא אינטל העולמית, תמיר הקים את קרן אקליפטוס המתמודדת במכרז. לצד תמיר ופרלמוטר, הקרן תנוהל גם על ידי עדי גן, שותף לשעבר בקרן ההון סיכון אוורגרין.
"יש פה פספוס רציני של הסיפור, הרי איזו מדינה נותנת הגנה על השקעה? לכל אזרח במדינה יש אפשרות להשקיע בעזרת הידע של האנשים המתוחכמים בעולם. מצד אחד המשקיעים מקבלים הגנה מפני הפסדים כדי לחנך את השוק להיכנס. בקרנות הבאות שיקומו אחר כך כנראה שהמדינה לא תיתן את ההטבות הללו".
"לצערנו אנו נתקלים ביחסי ציבור רעים כאשר הפוקוס הוא על דמי הניהול ולא על המהות והיא השארת ההון פה בישראל. הרי למה למכור את הידע לידיים זרות? התפיסה הישראלית לגבי 'הון סיכון' מיוחסת בעיקר לחברות סטארטאפ, אבל תעשיית הסיכון בעולם עושה יותר מכל מדד מניות. אני לא מכיר קרן הון סיכון שלא החזירה את כספה. הרי מה זה סיכון? רוב הקרנות לא מפסידות את רוב נכסיהן וכאן יש ערבות של המדינה. היסטורית, קרנות הון סיכון מציגות תשואות עודפות ולכן הסיכון כאן לא כזה גבוה כפי שחושבים. זהו נכס שמקבל הלוואה של 100 מיליון שקל בערבות מדינה".
הבנקים תוקעים מקלות בגלגלים?
"הבנקים זה סיפור מרתק. הם אוהבים את המוצר וממליצים עליו אבל המערכת תקעה את העניין. הרי למי מותר למכור קרנות נאמנות? רק לבנקים, לנו אסור לשווק את הקרנות. היועצים בבנקים מבקשים מהרשות לני"ע 'תנו לנו איזה שהו נייר שאומר שלא תחפשו אותנו על הסיכון הזה' אבל הם לא רוצים לתת. באוצר, למשל, כאשר השיקו את תכנית חיסכון לכל ילד הם ידעו לשווק את זה נכון, אך בכל הנוגע לקרנות ההייטק אפשר לומר שהם לא עושים כלום. כל הגנרלים יכולים לשבת ולמצוא פתרון אנו רוצים שהנכס הלאומי הזה יישאר בידיים אמריקאיות או לשמור על הנכסים בידיים שלנו".
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  אכן (ל"ת)
  אני 07/03/2018 16:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  מכיר קרן של תמיר פישמן שלא החזירה (ל"ת)
  מגוחך 07/03/2018 07:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  אדון תמיר הזחוח והיהיר במיטבו
  ירון 06/03/2018 19:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זה לא שיש ח"ח בעיה במוצר שהוא משווק, אלה אנחנו שלא מבינים את גודל ההזדמנות שנפלה בחלקנו לשלם לו וללהקת הליווי שלו, דמי ניהול גבוהים ודמי הצלחה. ברור, לוקחים אחריות מלאה ותודה לך אדוני שהסכמת בטובך לנסות ולמכור לנו משהו. באמת תודה
  סגור
 • 6.
  יש כמה וכמה קרנות השקעה (יותר בטוחות) שלא החזירו
  אחד שיודע 06/03/2018 15:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראה מרקסטון אינפינטי ציינה וכו' הון סיכון הרבה יותר מסוכן מקרנות אלו
  סגור
 • 5.
  השקעה בחברות הזנק לא מתאימה לפנסיה
  מומחה לקנוניות 06/03/2018 14:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רק למשקיעים מתוחכמים. כמה משקיעים מתוחכמים יש בישראל שמתעניינים בהייטק ועם כיסים עמוקים? לא יותר מידי לכן רוב ההון מגיע מחו"ל.
  סגור
 • 4.
  אני מכיר לפחות קרן הון סיכון אחת שלא החזירה את כל הכסף
  מוסדי 06/03/2018 13:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תמיר הון סיכון....
  סגור
 • 3.
  בפעם הראשונה אני מסכימה עם אלדד תמיר - ההייטק זו הצלחה
  שירה 06/03/2018 13:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וחבל שהציבור לא שותף בהצלחה זו
  סגור
 • 2.
  בשביל להיפגש עם העמלות, האדון גם לא מדייק(לא זוכר).
  יוסי 06/03/2018 12:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בבקשה תבדוק את פועלי ונצרס 1. הם מכרו ב2000 את מה שאתה מנסה למכור היום. ראלית הם מחקו את מה שאתה אומר שזה לא נורא(כ80% ראלית, אבל זה לא נורא כי אתה לא זוכר). הביטוח שאתה חוזר עליו הוא רק ל20%. ז.א. הפסד של 80% הוא הפסד "בריא".
  סגור
 • 1.
  כמה דמי ניהול עשקת האם החזרת בתמיר הון
  יוסי 06/03/2018 11:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הנייר סובל הכל אבל מי משבר מי ששתה את כספי המשקיעים דרך שותף הכללי ודמי ניהול ומחק את כספי הציבור שקרן נוכל
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות