האוצר גייס 1.5 מיליארד ד' בתשואה הנמוכה אי פעם

התשואה שהתחייב האוצר לשלם לרוכשי האג"ח הסתכמה ב-4.115%. הביקושים בהנפקה, הסתכמו בכ- 5.8 מיליארד דולר, קרוב לפי 4 מהסכום שהונפק
|
(3)
(יח"צ)
האטרקטיביות של ההשקעה במדינת ישראל והבעת האמון בכלכלתה מעולם לא היו מרשימים כל כך: אגף החשב הכללי באוצר השלים אמש גיוס של ל-10.5 שנים בהיקף של 1.5 מיליארד דולר, כאשר התשואה שהתחייב האוצר לשלם לרוכשי האג"ח הסתכמה ב-4.115%, עלות הגיוס הנמוכה ביותר ששילמה אי פעם מדינת ישראל בהנפקה דולרית.

התשואה בה נסגר הגיוס משקפת מרווח של 205 נקודות בסיס (2.05%) מעל לריבית ממשלת ארה"ב ל-10 שנים. נציין כי מדובר בהנפקה הראשונה במטבע דולרי שביצע האוצר מאז שנת 2009 ובסה"כ זוהי ההנפקה ה - 9 במספר במטבע זה.

הביקושים בהנפקה, הסתכמו בכ- 5.8 מיליארד דולר, קרוב לפי 4 מהסכום שהונפק. התכנון הראשוני של החשבת הכללית היה לגייס סכום של מיליארד דולר, אולם לאור הביקושים הערים והמחיר האטרקטיבי, הוחלט להרחיב את גודל ההנפקה ל - 1.5 מיליארד דולר.

גופים זרים הביעו התעניינות גבוהה, ובעיקר הפתיע לטובה הביקוש ממדינות אירופה. המכרז נסגר כאשר כ-87% מההנפקה הוקצו למשקיעים זרים והיתר למשקיעים ישראליים. הביקושים התקבלו מ-307 משקיעים הפרוסים בכ-22 מדינות, בינהן: ארה"ב, בריטניה, איטליה, גרמניה, שוויץ, ספרד, פורטוגל, הולנד, לוכסמבורג, בלגיה, אוסטריה ועוד.

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, אמר כי "הגיוס המוצלח עם הריבית הנמוכה אי פעם בהנפקה דולרית וביקוש גבוה של כ -פי 4, בולט במיוחד על רקע משבר החובות באירופה ומהווה הבעת אמון ברורה בכלכלת ישראל."

החשבת הכללית במשרד האוצר, "ח מיכל עבאדי – בויאנג'ו, הוסיפה כי "הביקושים הגבוהים שהוזרמו מצד גופים זרים לאג"ח של ממשלת ישראל מלמדים על האטרקטיביות של המשק הישראלי בעיני המשקיעים ועל הנגישות הגבוהה של ממשלת ישראל לשווקי ההון הבינלאומיים."

ההנפקה נוהלה על ידי החשבת הכללית במשרד האוצר, סגנה ערן היימר ונציגת משרד האוצר בארה"ב, סיגלית סייג, אשר הביאו לסגירת העסקה המוצלחת, שבוצעה באמצעות החתמים ברקליס, גולדמן זאקס, UBS.תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אולי קשור לקניית הדולרים של סטנלי פישר (ל"ת)
  T 24/01/2012 10:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מצב אבסורדי
  רוני 24/01/2012 09:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם הכלכלה חזקה ומקבלת אמון של ארצות אירופה, ארה" ב ומדינות אחרות בעולם, אז איך ניתן להסביר, שהבורסות של אירופה (שמצבה הכלכלי מדאיג את העולם) עולות והבורסה בת" א יורדת. גם העליות מתחילת השנה בת" א היו פחות בהרבה מאירופה וארה" ב. אולי גופים אינטרסנטיים שולטים במגמת השוק בארץ ללא קשר ליציבות הכלכלית. נקודה למחשבה!!
  סגור
 • בוקר טוסט אליהו
  ביואג' ין 24/01/2012 09:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עוד על כיצד להלחם בטייקונים כאן (אזהרה: פרסומת קוריאנית מצחיקה) http://www.youtube.com/watch?v=lVbe3ijx7g4
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות