מה זה תמ"א 38 ואיך זה עובד?

 | 
BILL, צילום: Pixabay
רעידות אדמה מתרחשות לעתים קרובות בישראל כמו גם בעולם. מרביתן אינן מורגשות כמעט, אך ישנן גם רעידות חזקות שעלולות לגרום להרס וחורבן. רעידה כזו התרחשה בישראל בפעם האחרונה ב-1927 שהובילה להרס מבנים ולהרוגים רבים. רעידת אדמה גדולה בישראל מתרחשת כל 100 שנה בקירוב, אך מרבית המבנים בישראל לא נבנו לקראתה ואינם צפויים לעמוד ברעידה חזקה של מעל 6 בסולם ריכטר. על כן, מדינת ישראל יצאה בתוכנית מיוחדת הנקראת תמ"א 38 לחיזוק מבנים לרעידת אדמה.
תמ"א מה?
על מנת להתכונן לרעידת אדמה, המדינה יצאה בתוכנית מיוחדת שנקראת תוכנית המתאר הארצית מספר 38, או בקיצור תמ"א 38. התוכנית נועדה לחזק מבנים המועדים לפורענות. כדי להשתתף בתוכנית, על המבנים לעמוד בתנאים הבאים:
  • מבנים שהיתר הבנייה שלהם הוצא לפני התאריך ה-1 בינואר, 1980.
  • מבנים שאינם עומדים בתקן הישראלי 413 – תקן לעמידות בפני רעידות אדמה.
  • הריסה בלתי מתוכננת – מבנים שלא הוגדרו כמבנים להריסה לפי צו בית משפט או תוכנית הריסה כלשהי.
  • לתוכנית יכולים להיכנס בניינים משותפים בני 2 קומות ומעלה ששטחם עולה על 400 מ"ר.
מעבר לכך, חיזוק המבנים יכול להתבטא בהוספה של מרפסת, ממד או מעלית. כך שבסופו של דבר הדיירים נהנים גם ממבנה חזק ועמיד יותר, וגם מתוספת לא רעה שניתן ליהנות ממנה בפועל.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
תמ"א בשלבים
תוכנית תמ"א 38 עובדת בכמה שלבים. ראשית, יש צורך לוודא שמרבית דיירי הבניין מסכימים לתוכנית, ואף לכנס ישיבת דיירים שדנה בכך. שנית, פרויקטי הבנייה השונים עוברים מכרז והקבלנים מציעים הצעות שונות. זה הזמן שלכם לבחון את ההצעות האלה ולבחור את המתאימה ביותר. שלישית, כל תוכנית בנייה עוברת אישורים של הרשויות המקומיות. המהנדסים העובדים עם הרשויות בודקים את התוכנית על מנת לוודא שהיא לא מהווה מפגע ושהיא אכן בטוחה לבנייה. בסופו של דבר, אתם עורכים הסכם עם הקבלנים בחסותו של עורך דין מקצועי. חשוב לעבור על כל הסעיפים, לוודא שאתם מבינים אותם ולהתכונן לקראת השינוי החדש.
להיות בידיים בטוחות
קבוצת אנגלאינווסט התחדשות עירונית היא חברה מקצועית אשר מתמחה בפרויקטי בנייה הכוללים תמ"א 38 ופרויקט פינוי-בינוי. החברה פועלת בערים רבות באזור המרכז דוגמת קריית אונו, רמת השרון, גבעתיים, ראשון לציון ותל אביב. בחברה תוכלו למצוא אנשי מקצוע מיומנים שיש להם ניסיון רב בתחום הבנייה. הם יסייעו לכם לתכנן את הפרויקט שלכם, כך שלאורך כל הדרך תוכלו להרגיש שאתם נמצאים בידיים בטוחות.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה